Prečo by ste mali detoxifikovať?

Posledná úprava 06.12.2017

Detox znamená obmedzenie alebo výrazné zníženie konzumácie niektorých potravín a zamedzenie niektorých faktorov životného štýlu. Cieľom detoxikačného programu je zvýšenie celkového množstva prijatých živín s čo najmenšou záťažou na tráviaci systém, znížením celkového množstva prijatých kalórií a vylúčenie všetkých ťažkých a spracovaných potravín. Dodanie extra živín, ktoré telo potrebuje, zlepšuje a stimuluje hojenie a regeneráciu a súčasne znižuje záťaž naň.

Vieme, že pečeň, zažívacie ústrojenstvo a ďalšie orgánové systémy sa môžu zregenerovať z chorého na zdravo fungujúce tkanivo. Napríklad nedostatok čerstvej zeleniny a príliš veľa spracovaných potravín môže spôsobiť stukovatenie pečene, no tento prolém môže byť napravený zmenou výživy a životného štýlu. Detoxikácia je tiež o trénovaní tela vyžadovať zdravšie potraviny a zníženie chuti na nezdravé jedlo.

Diétne obmedzenia a pôst existujú už tisíce rokov, a to najmä pre náboženské a kultúrne dôvody. Prírodná detoxikácia je jednou z najbežnejších a najzákladnejších telesných funkcií. Vaša pečeň a obličky spolu s črevami, lymfatickým systémom a kožou pomáha pri procese odstraňovania chemikálií a odpadových látok prostredníctvom potu, moču a výkalov. Detoxikácia zahŕňa neutralizáciu a odstránenie odpadu z normálneho trávenia potravy, bunkového dýchania, imunitných komplexov, mŕtvych mikróbov a odumretých buniek.

V dnešnej dobe je na naše prirodzené detoxikačné systémy kladená vyššia zátaž. Môžu byť preťažené následkom prebytku alkoholu, chemikálií v životnom prostredí, akými sú napríklad herbicídy, insekticídy, pesticídy, fungicídy, petrochemikálie, farby na vlasy, farby, čistiace prostriedky, lieky, látky znečisťujúce ovzdušie z áut a priemyslu, parfumy, plastové chemikálie ako sú BPA a ftaláty, zlá strava vrátane nadmerného množstva živočíšnych bielkovín, nasýtených tukov, umelé sladidlá, prísady, konzervačné látky, prebytočné rafinované sacharidy, cukor, trans-tuky, spracované potraviny, a mnoho ďalšieho.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo správu o vystavení sa chemikáliám v životnom prostredí. Správa uvádza, že krvi alebo v moči ľudí bolo nájdených 212 chemických látok, 75 z ktorých nich nebolo nikdy predtým u ľudí v nameraných. Je známe, že mnoho z detekovaných chemikálií môže byť škodlivých pre ľudské zdravie a môže prispievať ku chronickým ochoreniam a ďalším zdravotným problémom.

Keď naše telo dosiahne svoju plnú kapacitu detoxikácie následkom tohto osobitného zaťaženia, tieto toxické metabolity sa začnú ukladať v našich orgánoch, tkanivách a tukových bunkách. To potom môže spôsobiť alebo prispieť k únave, zápalovým ochoreniam, imunitnej dysfunkcii, zlej kontrole hmotnosti, srdcovým ochoreniam a rakovine.

Niektoré stresory životného prostredia sú nevyhnuteľné, ale expozíciu týmto stresorom môžeme znížiť pomocou nášho jedálnička. Môžeme tiež zlepšovať a podporovať vlastné liečebné a detoxikačné cesty nášho tela so zvýšenou výživu prostredníctvom pitia ovocných a zeleninových štiav a vysoký príjem ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú vitamíny, minerály, fytonutrienty a antioxidanty.

Bohužiaľ množstvo výskumu ohľadom účinkov pitia štiav a pôstenia je malé, ale dlhodobý prínos prerušovaného pôstu a obmedzenie kalórií potvrdzuje aj vedecký výskum. Konzumácia iba ovocia a zeleniny je druh pôstu so zvýšeným príjmom živín. Výhodou obmedzenia príjmu kalórií je to, že v konečnom dôsledku môžete znížiť riziko niektorých ochorení a dokonca si aj predĺžiť život. V tradičnej čínskej medicíne a Ayurvédskej medicíne je pôst je súčasťou preventívnej zdravotnej starostlivosti a vykonáva sa často.

Niektoré štúdie na zvieratách ukazujú, že koriander a cesnak zvyšujú elimináciu určitých ťažkých kovov. Tieto štúdie a mnoho ďalších ukazujú, že určité fytonutrienty môžu pomôcť zvýšiť prirodzenú elimináciu určitých toxínov a ťažkých kovov.

Prínos detoxikácie a zvýšenej konzumácie ovocia a zeleniny, môžu zahŕňať odolnejšiu kožu a pleť, chudnutie, menej migrén, lepšie trávenie, zvýšenie energie, zlepšenie mentálnych funkcií, zníženie imunitných porúch, lepšiu náladu, viac vôle a menej chorôb po celý rok.

Detoxikačný program zahŕňa konzumáciu veľkého množstva čerstvého ovocia a zeleninových štiav a je navrhnutý tak, aby ste svoje telo kŕmili všetkými živinami, ktoré pomôžu, opravia a dodajú vášmu telu energiu, ktorú počas detoxu potrebuje. Najrýchlejší a najúčinnejší spôsob, ako dodať živiny do tela, je prostredníctvom kvapalín, pretože to je forma, ktorá umožňuje najefektívnejšie vstrebávanie živín a zaisťuje minimálne množstvo odpadu.

Detoxikácia zahŕňa celkový zvýšený príjem živín a dávanie telu to, čo potrebuje - jednoducho staranie sa o seba.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy