Je normalne vypadavanie vlasov a prazdne miesta na hlave?

Volam sa Anika.Mam 36 rokov. Mam problem s vypadavanim vlasov. V januari som nasla nahodou mapu na pravej strane hlavy, bola okruhla 2 cm. Zlakla som sa a sla k lekarovi. Prva odpoved bola stres.Urobili mi krvne testy na vitaminy .Vsetko bolo v poriadku a tym to skoncilo. Ale vlasy vypadavali a miesto sa rozsirovalo.Isla som za dermatologom a bolo to same, stres.Kazali mi kupit Regaine for Women, ze to pomaha.Ano,vlasy mi rastu, ale aj stale vypadavaju.Z maleho miesta uz mam to pomaly na celej pravej strane velku mapu.Rozsiruje sa to a vobec to pekne nevyzera.Mozte mi poradit prosim .Dakujem
11/06/2015
Pýta sa: anika
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (2)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Ahoj, uplne hole okruhle miesta su priznakom alopecie areata. Vseobecne sa hovori ze je to zapricinene stresom ale neexistuju dokazy, ktore by tuto teoriu potvrdzovali. Skor sa jedna o geneticke priciny. Avsak na toto je veda zatial prikratka. V clanku sa na liecbu odporucaju kortikosteroidy. Skus zajst za lekarom nech ich predpise.


20/06/2015 - 14:06
Odpoveď od: ludomil
Som odborník

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Anika,

ak Vám obvodný lekár ani dermatológ nestanovili diagnózu, treba na nich tlačiť. Podľa popísaného stavu ide o AA - alopecia areata, čo je nateraz veľmi málo pochopené ochorenie. Alopecia areata je pravdepodobne druhotným prejavom autoimunitnej reakcie. Mnohí lekári považujú za spúšťač stres.

Ku spontánnemu zotaveniu dochádza (môže, ale nemusí sa tak stať) zvyčajne po šiestich až dvanástich mesiacoch. Pritom vlasy v oblastiach s obnoveným rastom majú často inú farbu než pôvodné vlasy.

Prognóza nie je natoľko dobrá, ak stav pretrváva dlhšie ako jeden rok, ak sa zhoršuje alebo sa začína už pred pubertou. U ľudí s rodinnou anamnézou tohto typu vypadávania vlasov, atopiou a Downovým syndrómom býva prognóza tiež horšia. Miera opätovného objavenia problému je 30% a recidíva zvyčajne ovplyvňuje pôvodnú oblasť postihnutia. Diagnózu alopecia areta častokrát sprevádzajú aj abnormality štítnej žľazy, vitiligo a perniciózna anémia.

Okrem toho, že pri AA treba správne stanoviť diagnózu a liečiť základný zdravotný problém, lieči sa alopecia areata imunomodulačnými látkami a modifikátormi biologickej odozvy. Na liečbu sa využívajú lokálne a orálne užívané kortikosteroidy, prípadne intralesionálne kortikosteroidné injekcie (ak alopecia areata zasiahne menej ako 50% vlasovej pokožky).

Ako už bolo spomenuté, niekedy sa rast vlasov obnoví spontánne, niekedy začnú vlasy znovu padať aj po niekoľkých rokoch, niekedy zostáva ako jediné riešenie parochňa...lekári sú pri alopecia areata určitým spôsobom vlastne bezmocní.


31/05/2019 - 14:17
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena