Nezhubný nádor prsníka

Posledná úprava 22.02.2022

Robíte si samovyšetrenie prsníka a nahmatáte si hrčku. Čo teraz?

Ak zbadáte akúkoľvek zmenu na prsníkoch, mali by ste sa objednať k lekárovi, aby vás prehliadol. Netreba však hneď prepadať panike. Väčšina hrčiek v prsníku je benígna, teda nezhubná. To znamená, že nie sú rakovinové. Nezhubný nádor prsníka má zvyčajne hladký okraj a možno ním voľne hýbať, ak ho stlačíte. Častokrát sa nachádzajú v oboch prsníkoch.

Existuje niekoľko bežných príčin, vrátane normálnych bežných zmien v prsnom tkanive, zápal prsníka alebo poranenie prsníka, či lieky, po ktorých môže vzniknúť hrčka v prsníku alebo zostanú prsia bolestivé.

Prsné tkanivo sa u žien mení počas celého života. Je totiž citlivé na zmeny hormonálnych hladín počas menštruačného cyklu.

Čo môže vyvolať nezhubný nádor prsníka?

Fibrocystické zmeny

U niektorých žien môžu hormonálne zmeny počas normálneho mesačného menštruačného cyklu spôsobiť zmeny na prsiach. Sú známe ako fibrocystické zmeny na prsiach. U žien s fibrocystickými prsníkmi zvyčajne dochádza k tvorbe hrčiek na oboch prsníkoch. Tie sa zväčšia a stanú sa citlivejšími práve pred periódou. Niekedy sa u žien vyskytne aj výtok z bradaviek.

Tieto hrčky sú mliečne kanáliky a tkanivo okolo nich, ktoré sa rozrástlo a rozšírilo, takže sa vytvorili cysty. Cysty sa zväčšujú rýchlo ako reakcia na uvoľňované hormóny v období periódy. Hrčky môžu byť pevné alebo gumovité a sú hmatateľné ako jedna (veľká alebo malá) hrudka v prsníku. Fibrocystické zmeny môžu spôsobiť aj zhutnenie prsného tkaniva.

Tieto zmeny sú často badateľnejšie a výraznejšie okolo štyridsiatky. Sú tiež najčastejšou príčinou nezhubného nádoru prsníka u žien medzi 35 a 50 rokmi. Ženy po menopauze sú na tento typ zmien v prsníkoch menej náchylné. Je to preto, že u nich nedochádza ku každomesačným hormonálnym zmenám.

Jednoduché cysty

Jednoduché cysty sú vačky naplnené tekutinou, ktoré sa zvyčajne objavujú v oboch prsníkoch. Môže byť jedna alebo ich môže byť viac. Môžu mať rôznu veľkosť. Citlivosť a veľkosť sa často mení s menštruačným cyklom.

Fibroadenómy

Ide o najčastejšie sa vyskytujúci nezhubný nádor prsníka. Ak fibroadenóm potlačíte, je hrčka pevná, guľatá, gumená a pohybujú sa voľne. Tieto hrčky sú väčšinou bezbolestné. Fibroadenómy vznikajú, keď vaše telo tvorí ďalšie mliečne žľazy. Najčastejšie sa objavujú u žien medzi 20 a 30 rokom veku.

Intraduktálne papilómy

Jedná sa o malé bradavicovité výrastky na sliznici mliečnych kanálikov v blízkosti bradavky. Postihujú zvyčajne ženy medzi 45 a 50 rokmi. Môžu spôsobiť krvácanie z bradavky.

Nekróza tukového tkaniva

Dochádza k nej, pokiaľ dôjde k poraneniu na hrudi, hoci si žena žiadne zranenie pamätať nemusí. Tuk sa vyformuje do hrudiek, ktoré sú vo všeobecnosti okrúhle, pevné, tvrdé a bezbolestné. Zvyčajne vzniká jedna hrčka.

Ako sa nezhubné nádory prsníka liečia?

  • Fibrocystické zmeny na prsníkoch si nevyžadujú liečbu, lekár vám však môže odporučiť niečo na zmiernenie každomesačnej citlivosti.
  • Jednoduché cysty možno ošetriť ašpiráciou tenkou ihlou. Operácia nie je nutná. Malá ihla sa používa na odobratie niektorých buniek z hrudky na prsníku. Ak je hrudka cystou, vysaje sa z nej tekutina a cysta sa zrúti. Cysta môže zmiznúť aj sama od seba, takže lekár môže počkať, pokým sa pokúsi cystu odstrániť.
  • Fibroadenómy a intraduktálne papilómy možno odstrániť chirurgicky.
  • Ťažko povedať, či hrčka vzniknutá z nekrózy tukového tkaniva je nekrózou alebo niečím iným, pokým lekár neurobí biopsiu. Nekróza zvyčajne nemusí byť liečená. Ak vám ale hrčka vadí, možno ju vyrezať.

Môže sa hrčka na prsníku objaviť aj u muža?

Áno. Aj u mužov môže dôjsť k zväčšeniu pŕs, často s hrudkou pod bradavkou. Niekedy je to v jednom prsníku, často sa ale objavia hrčky v oboch. Tento nenádorový stav sa nazýva gynekomastia.

Znamená hrčka v prsníku zápal?

Je to možné. Niekedy je bolestivá hrčka, začervenaná alebo nezačervenaná, prvým znamením zápalu. Mastitída je zápal, ktorá najčastejšie postihuje dojčiace matky. Je spôsobená baktériou, ktorá sa dostane do mliečnych kanálikov cez bradavku. K zápalu dochádza v malých vačkoch. Na pocit ide o citlivé, teplé hrčky v prsníku.

Na uľavenie skúste teplú sprchu a nechajte teplú vodu tiecť po prsníkoch. Pomôcť môže aj teplý obklad. Lekár vám môže predpísať antibiotiká.

Čo robiť, ak si objavíte hrčku v prsníku?

Navštívte lekára, ak odhalíte akúkoľvek novú zmenu na prsiach. Lekár by vás mal prezrieť, ak objavíte:

  • Oblasť, ktorá sa jasne odlišuje od iných častí na prsníkoch.
  • Hrčku alebo zhrubnutie na prsníku alebo blízko prsníka či podpazušia, ktorá pretrváva po celý menštruačný cyklus.
  • Zmena vo veľkosti, tvare alebo kontúrach prsníka.
  • Masa alebo hrčka v prsníku, ktorá je na pocit malá ako hrášok.
  • Mramoru podobná oblasť pod kožou.
  • Zmena na prsníku alebo bradavke na dotyk alebo na pohľad. Môžu byť jamkovité, zvráskavené, šupinaté alebo zapálené.
  • Priehľadná alebo krvavá tekutina vytekajúca z bradavky.
  • Červená pokožka na prsníku alebo bradavke. (Pozri aj Príznaky rakoviny prsníka)

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy