Domov / / „Modré svetlo“ z elektronickýc...

„Modré svetlo“ z elektronických prístrojov môže za starnutie pleti

Posledná úprava 29.11.2016

Existuje viacero dôvodov, prečo pred spaním odložiť mobil. Nejde len o poruchy spánku. Možno ste počuli, že „modré svetlo“ z telefónov, tabletov a počítačov môže byť hlavnou príčinou vašich bezsenných nocí, teda nespavosti. Teraz prichádza ďalšia rana pre vysokoenergetickú viditeľnú časť svetla (HEV svetlo), ktoré vyžarujú vaše prístroje – môže urýchliť starnutie pleti.

Žiarenie z modrého svetla preniká oveľa hlbšie do kože než slnečné UVA a AVB lúče. Modré svetlo dosahuje až na spodok druhej vrstvy kože, to znamená dermy. Jeho žiarenie dopadá na vrstvy kože, ktoré obsahujú tie dobré veci, kolagén, elastín a kyselinu hyaluronovú.

Prečo je poškodenie pleti modrým svetlom horšie než poškodenie spôsobené UVA a UVB žiarením?

Pozrime sa na túto problematiku trochu bližšie. Podľa štúdie z roku 2008 zhoršuje vystavovanie sa modrému svetlu obnovu a hojenie kožnej bariéry. Podľa štúdie z roku 2014 modro-fialové svetlo vytvára viac hyperpigmentácie než UVB žiarenie.

Poškodenie a teda starnutie pleti, za ktoré môže modré svetlo, je oveľa vyššie ako pri skombinovaní UVA a UVB lúčov. UVB preniká do prvej vrstvy kože, do epidermy, a spaľuje kožu (napríklad spálenie kože po opaľovaní). UVA má za dôsledok starnutie pleti, pretože vytvára vrásky, starecké škvrny, má za následok ovísanie kože aj rakovinu kože. Tento typ svetla dosahuje na dermis a je oveľa ničivejšie ako UVB.

Modrému svetlu sa vystavuje každý, pretože vychádza zo slnka rovnako ako UVA a UVB lúče. Vedci ale sledovali predĺžené a rastúce vystavovanie sa digitálnym prístrojom a ich potenciál na poškodenie pleti modrým svetlom.

Hoci väčšina krémov na opaľovanie nie je testovaných na odolnosť voči modrému svetlu, zhodujú sa niektorí dermatológovia v tom, že najlepšou ochranou proti modrému svetlu je pravdepodobne SPF faktor, ktorý nás chráni pred UV žiarením.

Japonské firmy začínajú testovať krémy na opaľovanie aj na modré svetlo. Rovnako v USA pravdepodobne v blízkej budúcnosti začne certifikácia a testovanie krémov na opaľovanie aj na odolnosť voči modrému svetlu.

Vonku noste fyzickú ochranu, aby ste stlmili vplyv modrého svetlo zo slnka. Aby ste zmiernili dopad modrého svetla vychádzajúceho z obrazoviek elektronických prístrojov, skúste tieto tipy.

V prípade telefónov:

  • stlmte osvetlenie obrazovky
  • prekryte obrazovku filtrom na modré svetlo alebo skúste vyhľadať aplikáciu na filtrovanie modrého svetla

Pre notebooky a počítače:

  • zmeňte grafické nastavenie tak, aby ste zmiernili množstvo modrej farby
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

Čítajte viac