Domov / / Čo je to citlivá pleť – 15 dom...

Čo je to citlivá pleť – 15 domácich prostriedkov pre starostlivosť o citlivú pleť na tvári

Posledná úprava 22.12.2017

Koža je jednou z najdôležitejších častí tela. Je to štít, ktorý chráni vnútorné orgány. Zároveň reguluje telesnú teplotu. Čo je však pre mnohé ženy ešte dôležitejšie, zohráva výraznú úlohu pri našom vzhľade. Práve to vysvetľuje veľký boom v rámci priemyslu s kozmetikou a prostriedkami na starostlivosť o pleť.

Akýkoľvek problém, ktorý sa stane s pokožkou, nemá iba estetické následky, dochádza aj k poškodeniu na zdraví.

Mnohí ľudia po celom svete majú citlivú pleť. Niektorí z nich nemusia vôbec tušiť, čo to pre nich znamená. Povieme si preto, čo to citlivá pleť je, aké sú príčiny vzniku a jej symptómy. Pridáme aj domáce prostriedky pre starostlivosť o citlivú pleť.

Čo je to citlivá pleť?

Citlivá pleť je často charakterizovaná ako extrémne suchá pleť. Ľudia s citlivou pleťou musia riešiť rôzne reakcie kože, hlavne začervenanie a rumenec na tvári alebo drobné hrbolčeky.

Príčiny citlivej pleti

Príčiny vzniku citlivej pleti sú individuálne a rôznorodé. Niektorí ľudia majú citlivú pleť na základe genetiky. Jednoducho sa tak narodia. Ďalší ľudia môžu trpieť na citlivú pleť po dlhodobom používaní kozmetiky a nevhodných produktov starostlivosti o pleť. Ak je vaša pleť nadmerne vystavovaná škodlivým vonkajším faktorom, napríklad vetru alebo slnku, vzniká väčšia pravdepodobnosť, že sa stane citlivou. Ďalšími bežnými príčinami pre vznik citlivej pleti je starnutie, kedy sa znižuje pružnosť a zvyšuje citlivosť pleti.

Čo zvyšuje riziká vzniku citlivej pleti?

Nedostatočná starostlivosť o pleť môže zvýšiť možnosť vzniku suchej pleti, čo následne vedie k vzniku citlivej pokožky. Okrem toho, nesprávna starostlivosť o pleť pokožke tiež neprospieva. Aj strava vplýva na stav pleti. Ak telu napríklad nedávate dostatok vody, stane sa veľmi ľahko suchou a citlivou. To znamená, že nevyrovnaný jedálniček je možným spúšťačom problémov na koži.

Symptómy citlivej pleti

Suchosť je jednoznačným a najzrejmejším príznakom citlivej pleti. Môžete pociťovať aj rôzne problémy na koži, napríklad alergie, ružovku alebo ekzém.

Domáce prípravky pre citlivú pleť

Citlivá pleť nie je nič nákazlivé, kontaktom sa neprenáša. Dokonca ani nemusí vždy spôsobovať problémy. Ak však dôjde k určitým abnormálnym zmenám (zvnútra aj zvonka), stáva sa citlivá pleť nepríjemným, obťažujúcim problémom. Ľudia s citlivou pleťou by si mali byť citlivosťou vedomí a mali by sa riadiť špeciálnymi pravidlami, aby sa vyhli tomu najhoršiemu scenáru.

Ako teda ošetrovať citlivú pleť? Pri citlivej pleti je vhodnejšie spoliehať sa na prírodné prostriedky než na priemyselne vyrábanú kozmetiku. Stavu vašej pleti môže pomôcť aj nasledovných 15 prírodných domácich prostriedkov.

Domáce prostriedky a citlivá pleť

1) Citrón

Bežným domácim prostriedkom na starostlivosť o citlivú pleť je citrón. Niektorí ľudia môžu namietať, že citrón nie je vhodný kvôli svojej kyslosti. Napriek tomu nemožno prehliadnuť jeho ohromné množstvo vitamínu C a antioxidantov, ktoré vynikajúco pôsobia proti voľným radikálom. Citrón však dokáže očistiť krv od toxínov.

Výsledkom je žiarivejšia pleť. A čo je ešte dôležitejšie, vyhnete sa problémom s kožou, ako je začervenanie, akné alebo vrásky.

Ako použiť citrón v starostlivosti o pleť

 1. Vytlačte čerstvú šťavu z polovice citrónu.
 2. Zmiešajte so šálkou vlažnej vody.
 3. Kvôli lepšej chuti môžete pridať aj čistý med. Navyše je med tiež pre pleť prínosom.
 4. Zmes potom pite každé ráno, nalačno pol hodinu pred jedlom.

Citrónová voda zároveň dodá telu určité množstvo tekutín, aby ste zabránili dehydratácii. Pozri tiež príznaky dehydrovanej pleti.

2) Kokosový olej a citlivá pleť

Kokosový olej je už dlho považovaný za jeden z najlepších hydratačných prípravkov, ktorý nám ponúka príroda. Je to preto, že obsahuje veľké množstvá mastných kyselín. Môžete ho používať bez obáv pred prípadnými nežiadúcimi vedľajšími účinkami. Kokosový olej je navyše silná látka schopná bojovať proti mikróbom a zápalom. Aj preto je vynikajúci na ošetrovanie a liečbu ekzémov alebo dermatitídy.

Olej možno aplikovať priamo na pokožku, ideálne tesne pred spaním. Doprajte si krátku masáž, pokožka tak olej ľahšie vstrebe.

3) Mlieko

Mlieko má v našich životoch rôznorodé uplatnenie. Jedným z nich je aj čistenie citlivej pleti. Je to prírodný a účinný prostriedok. Aspoň tak je popisované, ak sa objaví v receptoch starostlivosti o citlivú pleť. Má upokojujúce a protizápalové vlastnosti. Možno ho použiť na zmiernenie svrbenia na koži a suchej pokožky.

Ako použiť mlieko na citlivú pleť:

 1. Vezmite si bavlnený tampón a ponorte ho do surového mlieka.
 2. Potom si ho priložte na tvár.
 3. Po 10 až 15 minútach si tvár zmyte vlažnou vodou.

Postup sa odporúča opakovať raz týždenne.

4) Med na citlivú pleť

Med slúži ako liek na citlivú pleť už sám o sebe. Je dosť účinný na to, aby znížil riziko zápalov na koži, čo sú bežné symptómy citlivej, suchej pleti.

Ako med aplikovať:

 1. Zmiešajte lyžičku medu a lyžičku kokosového oleja s mliekom.
 2. Zmes si naneste na tvár.
 3. Po 20 minútach si tvár zmyte vlažnou vodou.

Med dokáže urýchliť hojenie po spálení od slnka, preto sa ho nebojte používať pravidelne.

5) Mango a starostlivosť o citlivú pleť

Mango je populárne ovocie používané na výrobu smoothie. Je chutné a obsahuje množstvo živín. Používa sa však aj pri rôznych maskách na tvár.

Ako mango použiť:

 1. Dužinu z manga dajte do mixéra.
 2. Pridajte med a ružovú vodu.
 3. Po zmixovaní získate hladkú pastu, ktorú treba naniesť na citlivú pokožku.
 4. Približne po 20 minútach masku zmyte teplou vodou.

Pre lepšie výsledky môžete do zmesi pridať aj trochu kokosového oleja.

6) Aloe vera a citlivá pleť

Aloe vera patrí medzi jedny z najbezpečnejších domácich prípravkov pre citlivú pleť. Je vhodná na všetky problémy s pleťou. Gél z aloe má vynikajúci účinok na pleť, pretože jej dodáva množstvo vlahy. Jej upokojujúce vlastnosti dokážu vyriešiť aj svrbenie pokožky.

Metóda použitia už nemôže byť jednoduchšia. Stačí aloe pravidelne aplikovať na pokožku.

7) Uhorka na citlivej pleti

Uhorka by mala mať nenahraditeľné miesto v zdravom jedálničku, pretože prospieva zdraviu aj pokožke. Stačí ju priložiť na tvár. Okrem schopnosti vyriešiť mnohé problémy s pokožkou, dodáva jej vlahu, takže je pleť hebkejšia.

Čo musíte urobiť:

 1. Stačí, ak si na pleť rozložíte niekoľko čerstvých plátkov uhorky.
 2. Ak chcete jej prínosy maximalizovať, zmixujte ju s medom.

8) Ovsené vločky

Ak je vaša citlivá pleť príliš mastná, riešením môžu byť ovsené vločky. Sú veľmi účinné. Upchávanie pórov mazom môže byť príčinou vzniku mnohých infekcií a problémov s kožou.

Ako skĺbiť starostlivosť o pleť a ovsené vločky:

 1. Nadrvte si ovsené vločky.
 2. Riadne premiešajte s vaječným žĺtkom.
 3. Pastu naneste na pleť.
 4. Po 15-20 minútach si masku zmyte teplou vodou.

Po tejto kúre si naneste ešte jemný krém, aby ste pokožke dodali vlahu.

9) Ružová voda na pleť

Snáď najbežnejším použitím ružovej vody je jemné a účinné odstraňovanie mejkapu. Ak to tak robíte aj vy, tohto zvyku sa nevzdávajte. Je to antioxidant, protizápalová a antiseptická látka. Ružová voda vyrovnáva hladiny pH, zmierňuje tvorbu mazu. Je to tiež vynikajúce pleťové tonikum pre citlivú tvárovú pokožku. Chráni pleť pred vznikom vrások a ďalšími príznakmi starnutia.

10) Čokoláda

Dlhú dobu sa čokoláda pre zdravie príliš vhodná nezdala. Pravdou ale je, že mierna konzumácia čokolády je dokonca prínosná. Aj pre vašu pleť. Okrem vstrebávania živín zvnútra je ešte lepšie urobiť si čokoládovú masku. Čokoláda pomáha pleti vyhnúť sa jazvičkám, chráni ju pred škodlivými vonkajšími faktormi, napríklad slnečnými lúčmi.

Ako si pripraviť masku na tvár z čokolády:

 1. Zmiešajte kakao (5 čajových lyžičiek), roztlačené avokádo (2 čajové lyžičky), kukuričný prášok (3 čajové lyžičky) a med (4 čajové lyžičky).
 2. Zmes si naneste na citlivú pleť.
 3. Po 15 minútach si ju zmyte teplou vodou.

11) Zemiaky a citlivá pleť

Mnohé ženy nemusia zemiaky obľubovať kvôli množstvu obsiahnutých sacharidov. Ak však hľadáte riešenie pre citlivú pleť, sú zemiaky dobrou voľbou. Dokáže pokožku schladiť, zmierniť svrbenie na tvári vyvolané alergiami. Dokonca pleť rozžiaria.

Ako zemiaky použiť:

 1. Zemiaky umyte a ošúpte.
 2. Potom ich nastrúhajte a zmiešajte s medom.
 3. Zmes si naneste na citlivú pleť.
 4. Po 15 minútach si tvár zmyte teplou vodou.

Zemiaky odstránia z tváre aj čierne bodky a tmavé škvrny.

12) Zelený čaj a starostlivosť o pleť

Citlivá pleť vám poďakuje aj za zelený čaj. Obsahuje mnoho antioxidantov, bojuje proti voľným radikálom, ktoré ničia kožné tkanivo. Navyše je zelený čaj známy tým, že omladzuje pleť. Zelený čaj je vhodné piť pravidelne, spomalíte starnutie.

13) Pomaranč na pleť

Pomaranč je osviežujúce a omladzujúce ovocie, preto patrí medzi výborné prostriedky na starostlivosť o citlivú pleť. Dodáva tiež obrovské množstvá vitamínu C a iných výživných látok, čo prospieva zdravej a žiarivej pleti. Vitamín C je pre rozmnožovanie buniek veľmi dôležitý. Zabezpečíte tak obnovu pokožky.

14) Škorica

Hoci je škorica korenina, patrí medzi to najlepšie, čo môžete použiť na citlivú pleť. So svojimi antimikrobiálnymi vlastnosťami chráni škorica pred bakteriálnymi infekciami.

Ako škoricu použiť:

 1. Zmiešajte škoricu (jednu čajovú lyžičku) a med (2 čajové lyžičky).
 2. Pleťovú masku naneste na citlivú pleť.
 3. Po 15 minútach si masku z tváre zmyte.

15) Olej z čajovníka a citlivá pleť

Olej z čajovníka sa už roky používa ako upokojujúci éterický olej. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Bráni upchávaniu pórov, ktoré je zodpovedné za väčšinu problémov s pleťou.

Ako zmes aplikovať:

 1. Najskôr si tvár umyte čistou vodou.
 2. Čajovníkový olej rozrieďte vo vode v pomere 1:9.
 3. Bavlnený tampón namočte do zmesi a naneste na citlivú pleť.
 4. O niekoľko minút neskôr si pokožku znovu umyte.

Čomu sa treba vyhýbať

Okrem domácich prostriedkov starostlivosti o citlivú pleť treba dbať aj na svoje návyky a odstrániť prípadné zlozvyky pri starostlivosti o pleť.

 • Prvé a základné pravidlo, tvár si nikdy nečistite horúcou vodou, pretože si poškodíte tkanivo.
 • Obmedzte dobu, po ktorú je vaša pokožka vystavená extrémnym podmienkam, to znamená prílišnému chladu alebo prílišnému teplu.
 • Mali by ste poznať, akými alergiami trpíte. A samozrejme, vyhýbať sa čo najviac alergénom.
 • Produkty, ktoré obsahujú vazelínu nie sú pre citlivú pleť vôbec vhodné.
 • Pokiaľ ide o výživu, ľudia s citlivou pleťou by sa mali vyhýbať jedlám s obsahom lepku. Nemali by teda jesť cereálie, chlieb alebo sóju.

Kedy navštíviť lekára

Na lekára sa treba obrátiť vtedy, ak sa stav vašej citlivej pleti ešte viac zhorší. Môžu sa objaviť ešte ďalšie problémy s pokožkou, napríklad akné spolu s nekonečnou bolesťou.

Ako sa správne starať o citlivú pleť

Citlivá pleť ako taká vám neuškodí. Ak si dávate pozor na každodenné drobnosti, nie je citlivá pleť žiadnym veľkým problémom. Aby ste sa však vyhli zlým scenárom, mali by ste dbať na svoje stravovanie. Uistite sa, že vaša strava obsahuje vhodné množstvo živín, ako sú minerály, vitamíny, bielkoviny aj tuky. Jedzte čo najviac protizápalových potravín, napríklad ovocie, zeleninu, ryby alebo orechy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac