Domov / / Celulitída a lymfatický systém

Celulitída a lymfatický systém

Posledná úprava 19.05.2017

Rovnako ako kardiovaskulárny systém, lymfatický systém je napojený na takmer každú bunku v tele, vrátane tukových buniek. Živé bunky, po tom, čo spotrebujú živiny dodané krvným obehom, produkujú metabolický odpad, ktorý potom odnáša lymfatická tekutina, tiež známa ako lymfa.

Čo je to lymfa?

Lymfa vzniká ako plazma - žltá kvapalná zložka krvi. Naše telo obsahuje dvakrát viac lymfy ako krvi - približne šesť až desať litrov. Lymfa má priehľadnú alebo mliečno bielu farbu a môže byť zložená z rôznych látok, vrátane lipidov, proteínov, enzýmov, hormónov, močoviny, rozpustených plynov, baktérií, vírusov a ostatných nečistôt.

Kadiaľ lymfa prúdi?

Lymfa preteká sieťou stále sa rozširujúcich ciev podobných sieti kapilár a žíl, ktorými cirkuluje krv. Začiatočné lymfatické kapiláry sú krehké cievky, hrubé len jednu bunku. Približne 70 percent z nich sa považuje za povrchové kapiláry, čo znamená, že sa nachádzajú tesne pod kožou (kde sa vytvára celulitída). Lymfatické kolektory, ktoré sa často nachádzajú v tukových tkanivách sú veľké cievy, ktoré prenášajú lymfu až do lymfatických uzlín. Rad jednosmerných ventilov pozdĺž lymfatických ciev dáva lymfatickému systému charakteristický vzhľad podobný perlovému náhrdelníku.

Po tom, čo lymfatická tekutina prejde rozsiahlou sieťou lymfatických uzlín a ciev, nakoniec odtečie do jedného z dvoch hlavných kanálov nachádzajúcich sa v oblasti hrudníka pod kľúčnou kosťou. Pravý lymfatický kanál zhromažďuje lymfu z pravej paže a pravej časti hlavy, krku a hrudníka, zatiaľ čo hrudný kanál (tiež známy ako ľavý lymfatický kanál) zhromažďuje lymfu zo zvyšku tela. Vaša lymfa sa potom dostane do vášho krvného obehu a tesne pred tým než sa dostane do srdca sa opäť stane plazmou.

Čo je lymfatická uzlina?

Lymfatické uzliny fungujú ako malé filtre, ktoré zachytávajú odpadové produkty z lymfatickej tekutiny a odstraňujú ich z tela. Lymfatické uzliny majú zvyčajne tvar malej fazuľky a dosahujú dĺžku od niekoľkých milimetrov do jedného alebo dvoch centimetrov.

Priemerný človek sa narodí so 600-700 lymfatickými uzlinami rozmiestnenými po celom tele, pričom viac ako polovica z nich sa nachádza v oblasti brucha. Veľkú koncentráciu lymfatických uzlín možno nájsť aj na krku, v podpazuší, na vnútornej strane lakťov, v slabinách a za kolenami. Je zaujímavé, že naše lymfatické uzliny sú sústredené vo veľkých záhyboch tela, čo umožní najvyšší stupeň ochrany, keď je telo v polohe plodu. Významnou výnimkou je zhluk lymfatických uzlín v oblasti členkov (zadná časť nohy), čo je oblasť, na ktorú jeden špecialista na lymfatický systém poukazuje ako na mýtickú Achilovu pätu.

Lymfatický systém je, v skutočnosti, nevyhnutný pre našu odolnosť voči chorobám. Ak lymfatická tekutina obsahuje potenciálne škodlivé organizmy, ako sú napríklad vírusy, uzlina môže napuchnúť do niekoľkonásobku svojej normálnej veľkosti, ak sa biele krvinky (tiež známe ako lymfocyty) a ďalšie imunitné činitele  nahrnú na jedno miesto. Keď lekár prehmatáva bočné strany krku pacienta a hľadá “opuchnuté uzliny”, zisťuje, či lymfatické uzliny nie sú zväčšené a teda nebojujú  proti infekcii. Ak lymfatické uzliny zachytia rakovinové bunky a nedokážu ich odstrániť z tela, uzlina sa môže stať zdrojom sekundárneho rastu rakoviny (metastázy). To je dôvod, prečo je u niektorých foriem rakoviny, ako je rakovina prsníka, pomerne časté šíriť sa do okolitých lymfatických uzlín.

Ak je lymfa tak dôležitá, prečo som o nej veľmi veľa nepočul/a?

Napriek tomu, že Váš lymfatický systém má nenahraditeľný význam pre prakticky každú bunku v tele, najmä pokiaľ ide o infekcie a choroby, lekári praktizujúci západnú medicínu majú tendenciu ho  prehliadať. Z historického hľadiska je pravdepodobné, že lekárskej komunite trvalo dlho kým rozpoznala lymfatický systém, kvôli priehľadnosti lymfatickej tekutiny a ťažkostí pri rozpoznávaní lymfatických ciev pri pitve. Existujú indikácie toho že, starodávne národy v Číne, Samárii, Babylone, Egypte a Indii si boli vedomé prítomnosti lymfatického obehu v tele, ale lymfatický obeh nebol chápaný ako kompletný anatomický systém až do sedemnásteho storočia.

Mnohí z nás ani nevedia, že majú lymfatický systém a už vôbec nechápu ako sa oň starať. Sme bombardovaní správami o význame starostlivosti o svoj kardiovaskulárny systém. Jeme stravu zdravú pre srdce. Snažíme sa o 30 minút kardio cvičenia niekoľkokrát týždenne. Len zriedka však počujeme niečo o lymfatickom systéme v akejkoľvek diskusii o wellness, a to najmä pokiaľ ide o preventívnu zdravotnú starostlivosť.

Ak máme urobiť nejaký pokrok v liečbe celulitídy, je dobrý nápad začať venovať pozornosť prehliadanému lymfatickému systému.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Celulitída a lymfatický systém Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac