Celulitída

Posledná úprava 24.11.2022

Len málo vecí vyvolalo toľko debát a diskusií, kontroverzných názorov a sporov medzi odbornou komunitou a profesionálnymi terapeutmi, ako celulitída, odborne označovaná ako gynoidná lipodystrofia, anglicky „cellulite“. Nemožno ju zamieňať s termínom „cellulitis“, používaným v dermatológii na opis zápalu podkožného tkaniva.

Čo je celulitída?

Mnohé roky vychádzala lekárska komunita z predpokladu, že celulitída je iba tuk a možno ju odstrániť iba diétou a cvičením. Ale v kozmetických salónoch a dermatologických ambulanciách sa objavovali aj fyzicky aktívne ženy, ktoré žiadali o vyriešenie problému s pomarančovou kožou. Pravdou je, že u 80 až 90% žien sa po vstupe do puberty objaví celulitída. Pritom nemusia mať vôbec nadváhu. Čo je to teda zač, tá celulitída, ktorá v telách koexistuje spolu s tukovými bunkami?

Najčítanejšie za posledný deň

Odkedy sa pred 150 rokmi objavilo slovo celulitída, začali sa niektorí odborníci zaujímať o štruktúru tkaniva, ktoré tvorí celulitídu. Momentálne už vieme bezpečne povedať, že celulitída je čosi viac ako len bežný tuk. A aby sme sa ju mohli pokúsiť odstrániť, treba pochopiť jej jedinečnosť. Ako vyzerá štruktúra tuku, aké sú príčiny vzniku celulitídy?

Či už sa vám to páči alebo nie, človek je živočích, ktorý na svojom tele nosí aj zásoby tuku. Povrch kože je pokrytý vrstvou oleja a okrem niekoľko málo výnimiek sa tuk nachádza takmer po celom tele. Primárna funkcia tejto tukovej vrstvy je hermoregulácia, tlmenie voči mechanickému poškodeniu, vytvorenie telesných kontúr a vyplnenie telesného priestoru. A čo je rovnako dôležité, táto tuková vrstva je zdrojom energie.

Pre potreby uchovania energie sa lipidy akumulujú v tukových bunkách (adipocytoch) ako mastné kyseliny, ktoré sa spájajú s glycerolom a ukladajú sa ako veľké triglyceridové molekuly. Keď je potrebné siahnuť do zásob energie, rozložia sa triglyceridové molekuly na glycerol a mastné kyseliny, ktoré sa metabolizujú ako zdroje energie. To teda znamená, že funkciou tukových buniek je slúžiť ako rezervoáry energie pre telo.

Adipocyty uskladňujú telesný tuk, ten sa zhlukuje a vytvára adipózne tkanivo. Tuk je vlastne forma voľného spojivového tkaniva nachádzajúceho sa pod kožou (dermis) okolo svalov, orgánov a kĺbov.

Už v roku 1970 lekári študovali štruktúru kože a zloženie tukových buniek, snažili sa totiž lepšie pochopiť celulitídu a tuk. Prišli na to, že v ženskom tele sa najhornejšia vrstva subkutánneho tkaniva (hypoderma) skladá z voľne stojacich tukových komôr – tie sú vyplnené tukovými bunkami. Jednotlivé komory sú oddelené vertikálnymi stenami spojivového tkaniva nazývanými septa. Vrchol týchto vzpriamených tukových komôr mal tvar akéhosi oblúkovitého dómu. Tento oblúk je slabý a náchylný na zrútenie, ak sa naň vyvinie neprimerane veľký tlak. Takýto tlak môže vzniknúť ako dôsledok nadmernej hmotnosti, zadržiavania vody alebo nedostatku sily kvôli nedostatočnému alebo žiadnemu cvičeniu či fyzickej aktivite. Tieto veľké komory vytvárajú menšie zhluky tukových buniek (označované ako papillae adipose) hromadiace sa tesne pod kožou. Takáto kombinácia voľne stojacich komôr s tukovými bunkami a oddelené zhluky tukových buniek sú príčinou, prečo sa mení vzhľad pokožky na jej povrchu. A práve tento vzhľad označujeme ako celulitídu.

Zaujímavé je, že pri porovnávaní štruktúry hypodermy u žien a u mužov vedci zistili, že muži majú menšie komory tukových buniek so šikmými septami (stenami medzi komorami). Tento štrukturálny rozdiel poskytuje stenám väčšiu silu a pevnosť. Vďaka tomu lepšie odolávajú tlaku a nezrútia sa tak ľahko ako v prípade žien. Každopádne, menšie zhluky tukových buniek (papillae adipose) už majú u žien aj u mužov rovnakú štruktúru. Práve preto vznikla už v sedemdesiatych rokoch hypotéza, že práve rozdiel v štruktúre tukových komôr určuje väčšiu predispozíciu na vznik celulitídy u žien než u mužov. Zaujímavosťou tiež je, že muži s výraznejšími ženskými charakteristikami mávajú komory s tukovými bunkami podobné ženám. To tiež znamená, že táto štrukturálna diverzita je kontrolovaná hormónmi.

Ako celulitída vzniká?

Rozlišujeme štyri progresívne stupne, ktoré sa pri tvorbe celulitídy objavujú.

Celulitída – stupeň 1

Pri stupni 1 dochádza k rôznym zmenám, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Tieto zmeny zahŕňajú poškodenie kožnej dermy, pri ktorom sa pomaly začína rúcať integrita žíl a ciev, ktoré vytvárajú komplexnú transportnú sieť po celej koži. Následne horná vrstva dermy postupne prichádza o sieť kapilár a drobných ciev. Tukové bunky, ktoré sa nachádzajú vo voľne stojacich tukových komorách, sa začínajú zapĺňať lipidmi a opúchajú na 2 až 3-násobok svojej pôvodnej veľkosti. Pri stupni jedna niekedy dochádza aj k zhlukovaniu tukových buniek. V tkanive sa začína hromadiť tekutina, s najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli postupnému rúcaniu systému kapilár. Tuk začína vyčnievať, objavuje sa pri derme. Zvyšuje sa množstvo glykozaminoglykánov, ktoré sú zodpovedné za zvýšené zadržiavanie vody v tkanivách.

Celulitída – stupeň 2

Pri stupni 2 pokračuje zhoršovanie kvality dermy a systém mikrocirkulácie sa neustále zhoršuje. Tukové bunky sa nalievajú a zväčšujú, zhluky sú výraznejšie, potrebné žily a cievy odtláčajú stále ďalej od pôvodného miesta. V derme sa objavujú jamky, môže ísť o výsledok normálneho zápalového procesu, ktorý aktivuje špecifické enzýmy ako sú kolagenáza a elastáza. Vzniká trasa, ktorou môžu imunitné bunky putovať k miestu zápalu. Naďalej sa hromadí tekutina. Pri tomto stupni je už evidentná takzvaná „pomarančová koža“.

Celulitída – stupeň 3 a 4

Pri stupni 3 a 4 dochádza k ďalšiemu zhoršeniu systému mikrocirkulácie. Spomaľuje sa metabolizmus v bunkách dermy. Výrazne sa redukuje syntéza proteínov aj procesy opráv, aj to prispieva k stenčovaniu dermálnej vrstvy. Okolo zhlukov tukových buniek sa začínajú formovať proteínové usadeniny. Ak stlačíte kožu medzi prstami, vidno výraznú pomarančovú kožu, vzhľadom sa pri tomto stupni celulitída podobá už na tvaroh.

Pri stupni štyri sú evidentné tvrdé uzlinky. Sú to zhluky tukových buniek zapuzdrené v zatvrdnutej proteínovej škrupine. Ide o poslednú fázu tvorby celulitídy.

Tabuľka – stupne celulitídy

Klasifikácia celulitídy

Neexistuje žiadna zmena topografie kože. Koža na postihnutej oblasti je hladká, ak stojíte alebo ležíte. Zmeny na povrchu pokožky môžu byť viditeľné, ak napnete svaly alebo stlačíte kožu.

Koža je okolo postihnutej oblasti hladká, ak stojíte alebo ležíte. Pri stlačení sú zmeny badateľné.

Koža je hladká, ak ležíte. Ak stojíte, sú zmeny na koži viditeľné.

Zmeny na koži sú badateľné, vidno výrazné priehlbiny a uzliny. Sprievodným znakom je aj citlivosť a bolestivosť.

Čo spôsobuje celulitídu?

Presnú príčinu vzniku celulitídy tvorí s najväčšou pravdepodobnosťou kombinácia viacerých faktorov. O štruktúre hypodermy a náchylnosti k jej vzniku u žien sme si už povedali. V súčasnosti je už známe, že každý zo štyroch stupňov celulitídy je daný zmenami na úrovni molekúl a štruktúry. Teraz skúsime odhaliť, čo je spúšťacím mechanizmom a čo riadi stav nazývaný celulitída.

Jednou z príčin, ktorá spôsobuje zvlnenie pokožky pri celulitíde, je zadržiavanie tekutiny v tukovom tkanive. Spolu s „naliatím“ tukových buniek bol pri tkanive postihnutom celulitídou preukázaný aj prienik tekutiny do vlákien spojivového tkaniva, a to na hornej vrstve kože. Za viditeľné opuchnutie stehien, zadku a bokov môže jednak táto zadržiavaná tekutina, aj toxický odpad nachádzajúci sa v tekutine. Tento odpad totiž ničí kolagénové a elastínové vlákna, ktoré sú zodpovedné za zachovanie hladkej a pevnej pokožky.

Dochádza k jednoznačnému poklesu množstva elastínových a kolagénových vlákien, ak je tkanivo zasiahnuté celulitídou. S pribúdajúcim vekom tieto štrukturálne proteíny celkovo začínajú tuhnúť a strácať svoju pružnosť – preto vznikajú okrem iného aj vrásky… Za stratu pružnosti a pevnosti a celkové zhoršenie pokožky môžu aj naliate tukové bunky, nahromadené tekutiny a toxíny, aj zhoršený prísun krvi. To všetko sú faktory prispievajúce k vzniku celulitídy.

Skutočnou príčinou vzniku celulitídy je rozpadávanie spojivových tkanív. Netreba však zabúdať, že príčinou pre tento rozpad je s najväčšou pravdepodobnosťou zhoršenie výkonu obehového systému. Je pravdou, že hromadenie toxínov a zadržiavanie tekutín sú hlavnými prispievajúcimi faktormi pre tvorbu celulitídy. Ale zlá cirkulácia, teda prúdenie jednak krvi a jednak lymfy, jednoznačne vytvára to správne prostredie pre vznik celulitídy. Ak sa v oblasti zastaví cirkulácia, urýchľuje sa vznik celulitídy. Pokles a výrazné obmedzenie cirkulácie môže byť spôsobené nedostatkom pohybu, príliš sedavým spôsobom života, upchatými žilami či nedostatkami vo výžive. Práve preto sa objavuje celulitída na miestach so zlou cirkuláciou. Navyše, keď vznikne, spomalí a zhorší cirkuláciu ešte viac.

Výskyt celulitídy

Kde na tele môžete nájsť celulitídu? Bežný tuk môže byť kdekoľvek na tele, zatiaľ čo celulitída má tendenciu usadiť sa na nasledujúcich oblastiach:

 • Vnútorná, horná a zadná strana stehien
 • Horná časť chrbta pod ramenami
 • Členky
 • Vnútorná a zadná časť hornej časti rúk
 • Zadok
 • Dolná časť chrbta
 • Boky
 • Brucho

Na miestach, kde je prítomná celulitída, môžete pociťovať aj ďalšie problémy s porušenými krvnými cievami a / alebo kŕčovými žilami.

Ako možno odstrániť celulitídu?

Okrem schudnutia, cvičenia a liposukcie je len málo účinných možností. Dokonca aj masáž, ktorá bola považovaná za účinnú, môže narobiť viac škody ako účinku. Ak nie je masáž urobená správne, môže neželane stimulovať ďalší prísun tekutín do tkaniva. Ak sa teda pri nej nepodarí zlepšiť prúdenie krvi a lymfy, môže masáž problém iba zhoršiť.

Ak je však ľahká masáž, známa ako lymfomasáž, urobená správne, stimuluje prietok lymfy a môže byť vlastne veľmi účinným spôsobom ošetrenia celulitídy. Na odstránenie celulitídy sa používajú tiež lokálne krémy, bylinky, dôležité je aj správne zdravé stravovanie a spevnenie tela.

Liečba celulitídy

Ako bojovať s celulitídou ? Na účely boja proti celulitíde človek musí dávať pozor na nasledujúce body:

 • Strava - Stravovať sa zdravo a vyvarovať sa potravín, ktoré by prispeli k toxickému hromadeniu.
 • Dýchanie - Aby sa uľahčilo správne okysličenie krvi a pomohlo pľúcam pri odstraňovaní toxínov, musí byť dodržané správne dýchanie.
 • Cvičenie - Cvičenie stimuluje krvný obeh a urýchľuje metabolizmus, zlepšuje svalovú pružnosť a spevnenie tkaniva.
 • Správne odstránenie odpadu:
  • Koža, (najväčší orgán), obličky a črevá, musia byť schopné sa zbaviť toxínov.
  • Ak máte problém so zápchou, treba ju riešiť okamžite, keďže zápcha je jednou z hlavných príčin celulitídy. K náprave tohto problému so zápchou NEPOUŽÍVAJTE preháňadlá, ktoré budú dráždiť hrubé črevo.
  • Obličky môžu byť nápomocné tým, že zvýšite príjem tekutín, a tým zvýšite objem moču.
  • Koža by mala byť posilnená potením, aby sa pomohlo pri odstraňovaní odpadov.
 • Oddych
  • Aby celé telo správne pracovalo, musíte znížiť stres a napätie na tele i v mysli.
 • Masáž
  • Pomocou masáže stimulujete obeh v oblastiach s celulitídou. Obzvlášť v tých miestach, ktoré nemáte riadne precvičované, napríklad vnútro kolien a hornú časť stehien.

Základné otázky o celulitíde

Ako to, že pred pubertou sa celulitída objavuje iba zriedkavo?

Za objavenie celulitídy po puberte sú zodpovedné hormóny a predispozície na jej vznik. Estrogén, čo je pohlavný hormón vylučovaný vaječníkmi, môže zhoršovať fyziologické zmeny spôsobujúce celulitídu. Estrogén stimuluje aj lipoproteín lipázu, čo je hlavný enzým zodpovedný za štiepenie lipoproteínov nachádzajúcich sa v chylomikrónoch. Ide o častice, ktoré prenášajú diétne lipidy z čriev do iných častí tela. Lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou sa zase štiepia na mastné kyseliny, a tie sa uskladňujú v zásobárňach tuku po tele.

Majú celulitídu aj štíhle, útle ženy?

Áno, dokonca veľmi často. Prírastok na váhe k celulitíde tiež prispieva, nie je však jedinou príčinou. Priberanie však celulitídu jednoznačne zhoršuje.

Prečo sa celulitída s pribúdajúcim vekom zhoršuje?

Derma dosahuje svoju maximálnu hrúbku vo veku 30 rokov. Následne sa jej pevnosť, hrúbka a celistvosť už iba zhoršuje. Tiež sa uvoľňuje spojivové tkanivo v derme, práve kvôli starnutiu a poklesu zásob kolagénu a elastínu. Takto môže potom do oblasti dermy preniknúť oveľa viac tukových buniek. Tie celulitídu ešte viac zvýrazňujú. Ako ďalšie sa s pribúdajúcim vekom zvyšujú zásoby podkožného telesného tuku – prispieva k tomu aj prejedanie sa a celková znížená činnosť.

Týka sa celulitída žien každej rasy?

Áno, celulitída sa objavuje u žien každej rasy. Ak však porovnáme napríklad belošky a aziatky, vyskytuje sa častejšie u belošiek. U latinskoamerických žien sa objavuje hlavne na bokoch a stehnách.

Prečo sa celulitída objavuje hlavne na stehnách a na zadku?

Je dokázané, že majú ženy v porovnaní s mužmi vyššie percento tuku. Napríklad priemerné množstvo telesného tuku u dospelých mužov a žien (18 až 34 ročných) je 13% u mužov a 28% u žien. U žien sa uchováva tuk hlavne na stehnách a na zadku. Postavy s takýmto výrazným typom ukladania tuku sa označujú ako postava tvaru hrušky. Navyše, na stehnách, bokoch a zadku žien sa nachádza až päťkrát viac adipocytov (tukových buniek), než v iných miestach na tele. Muži, na druhú stranu, priberajú hlavne do brucha a to na vznik celulitídy nie je natoľko náchylné.

Súvisí celulitída s lymfatickými problémami?

Celulitídu nemožno označiť za lymfatické ochorenie. Každopádne, obmedzenie pohybu tekutín a lymfy k zvýrazneniu celulitídy prispieva.

Je celulitída dedičná?

Áno, pre vznik celulitídy existuje jasná genetická predispozícia. Zdedené je rozloženie tuku aj jeho uchovávanie.

Zhoršuje fajčenie vzhľad celulitídy?

Áno, bolo preukázané, že cigaretový dym oslabuje tvorbu kolagénu, čo je hlavný štrukturálny proteín spojivového tkaniva. Oslabené tkanivo následne umožňuje jednoduchší prienik tuku do dermy.

Zdroje

Čítajte ďalej Čo spôsobuje celulitídu?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Celulitída Priemerné hodnotenie: 5 4 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

 • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
 • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
 • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac