Je celulitída civilizačná choroba?

Posledná úprava 27.02.2018

Niet pochýb o tom, že moderná medicína vie dosiahnuť ohromujúce výsledky. Transplantácia srdca. Operácia mozgu. Dekódovanie ľudského genómu. Máme šťastie, že žijeme v spoločnosti, kde je  priemerná dĺžka života skoro osemdesiat rokov.

Samozrejme, mnohí ľudia stále trpia týmito chorobami. Kto nemá člena rodiny bojujúceho s rakovinou a starých rodičov, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou, alebo otca / dedka / strýka s ochorením srdca? Je ľahké myslieť si, že vysoká miera týchto ničivých chorôb je spôsobená tým, že ľudia jednoducho žijú dlhšie a preto určitým chronickým ochoreniam čelia častejšie. Ale čo i len letmý pohľad na dôkazy ukazuje, že to nie je tak.

Pred menej ako sto rokmi bola teória, že určité choroby boli “civilizačné choroby” očividná. Misionári, osadníci, a ďalší cestovatelia okolo sveta si všimli to isté: niektoré choroby, ktoré sužujú našu modernú civilizáciu, neboli prítomné v neindustrializovaných častiach sveta. Zdravotníci hlásili podobné výsledky prakticky všade tam, kde sa stretli s predtým izolovanými národmi, od Inuitov z Arktídy po domorodcov v austrálskom vnútrozemí. Vzhľadom k tomu, že títo lekári boli zo Západu, mali skúsenosti v diagnostike týchto ochorení, no u pôvodných obyvateľov ich jednoducho nenašli.

Ešte závážnejšie je to, že ako pôvodní obyvatelia  postupne prijali životný štýl industrializovaného sveta, lekári u nich dokumentovali vzostup moderných chorôb. Lekári v západnej Afrike boli udivení tým, že po nástupe v sa nestretli ani s jediným prípadom rakoviny. Bohužiaľ, v ďalších desaťročiach, keď sa miestni ľudia prispôsobili kultúre ich európskych kolonizátorov, už videli stabilný nárast jej výskytu.

Okrem rakoviny, medzi niektoré z ďalších chorôb, ktoré sa nevyskytovali v neindustrializovaných spoločnostiach patrí obezita, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, cievna mozgová príhoda, zubný kaz, paradentóza, zápal slepého čreva, žalúdočné vredy, žlčové kamene, hemoroidy, zápcha, a kŕčové žily. Bohužiaľ, ani jeden zdravotnícky vyslanec nedokumentoval mieru výskytu celulitídy v neindustrializovaných spoločnostiach, takže tento aspekt zostáva (zatiaľ) záhadou.

Verte tomu alebo nie, lekári tej éry sa spoliehali na jeden prekvapivo spoľahlivý ukazovateľ, že "civilizačné choroby" čoskoro prevládnu v tej-ktorej spoločnosti, a bol to ukazovateľ, ktorý vám môže byť bolestne povedomý.

Čítajte ďalej Čo je to celulitída?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac