Ako sa vysporiadať s „počítačovými vráskami“?

Posledná úprava 10.01.2022

Ľudia vedia, že sú vrásky súčasťou starnutia. Objavujú sa s postupným ochabovaním pleti a so stratou jej pružnosti. Samozrejme, u niekoho sú vrásky výraznejšie, u niekoho menej výrazné.

Viete, čo vrásky na tvári zhoršuje? Na túto otázku možno zodpovedať z viacerých hľadísk. Na vrásky má vplyv vystavovanie sa slnečnému svetlu a prípadnému spáleniu od slnka. Iným ľuďom vrásky zhoršuje cigaretový dym alebo nesprávne stravovanie. Niektorí ľudia sa jednoducho príliš smejú alebo sa smejú zoširoka a tvoria sa im mimické vrásky okolo úst.

Oveľa modernejším faktorom, ktorý prispieva k vzniku vrások je bežné používanie počítača. Presne tak. Všetko to žmúrenie na monitor, ktorému sa pri celodennom pozeraní do počítača nevyhnete spôsobuje, že sa pokožka okolo očí postupne opotrebuváva. Výsledkom je, že sa u mnohých ľudí rozvinú vrásky okolo očí.

Navyše, žiarenie z modrého svetla preniká oveľa hlbšie do kože než slnečné UVA a AVB lúče. Modré svetlo dosahuje až na spodok druhej vrstvy kože, to znamená dermy. Jeho žiarenie dopadá na vrstvy kože, ktoré obsahujú tie dobré veci, kolagén, elastín a kyselinu hyaluronovú. Poškodenie a teda starnutie pleti, za ktoré môže modré svetlo, je oveľa vyššie ako pri skombinovaní UVA a UVB lúčov. UVB preniká do prvej vrstvy kože, do epidermy, a spaľuje kožu (napríklad spálenie kože po opaľovaní). UVA má za dôsledok starnutie pleti, pretože vytvára vrásky, starecké škvrny, má za následok ovísanie kože aj rakovinu kože. Tento typ svetla dosahuje na dermis a je oveľa ničivejšie ako UVB.

Ako vyzerá „počítačová tvár“?

Až budete medzi ľuďmi, ktorí práve používajú počítač, pozrite sa im do tváre. Aby lepšie videli na monitor, hlavne ak ho používajú dlhodobo, mnohí ľudia prižmurujú oči. Aj krčenie čela zodpovedné za vrásky na čele je u nich bežné. Niektorí ľudia sa pri používaní počítača dokonca doslova mračia.

Tieto mimické výrazy spôsobujú vrásky. Vrásky mračenia sa častokrát objavia v kútikoch úst a v kútikoch očí. Vraví sa im aj vejáriky a sú mimoriadne neústupné. To znamená, že sa iba ťažko odstraňujú. Ako teda dosiahnuť, aby ste zabránili vzniku „počítačových vrásiek“? Prvým krokom k úspechu je lepšie pochopenie vrások samotných.

Vrásky okolo očí – základné fakty

Vrásky sa tvoria vtedy, keď sa vrstvy kože stenčujú, pretože strácajú plnosť. Deje sa tak, pretože sa kolagén a elastín rozpadajú, pokožka starne a stáva sa tenšou. Cez kožu sa dostáva menej vlahy, čo znamená, že nižšie vrstvy už nie sú plné a bacuľaté, takže aj tie sa stenčujú. Koža, ktorej je zrazu akosi naviac, pretože už nie je ničím vyplnená, keďže sa podkožné vrstvy už správne nenapínajú, začína povolovať. Následkom je ovísanie kože a tvorba vrások.

Pokožka okolo očí je jedinečná a odlišuje sa od kože na zvyšku tela. To ale tiež znamená, že je oveľa náchylnejšia na vznik vrások. Je oveľa tenšia, koža okolo očí nemá dostatočné množstvo podkožných zásob, ktoré by ju chránili pred vznikom vrások. Preto vznikajú vrásky okolo očí oveľa ľahšie, stačí, že sa trochu skrčí, napríklad ako pri pohľade do počítača.

Prevencia vzniku „počítačových vrások“

Je zjavné, že jedným z najlepších spôsobov ako zabrániť vzniku „počítačových vrások“ je nežmúriť na monitor. Pre mnohých ľudí je to ale neuskutočniteľná výzva. Počítače a digitálne obrazovky ľudia používajú po celý deň. Využívame ich na prácu, na hru, na komunikáciu, a na mnohé iné účely. Trik pri prevencii vzniku vrások okolo očí teda nespočíva v tom, počítačom sa vyhýbať, ale v ich efektívnejšom využívaní.

Jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť, aby ste sa uistili, že sa vám nezačnú tvoriť vrásky okolo očí, je kontrola zraku. Únava očí sa zvyčajne rovná vzniku vrások okolo očí do budúcna, pretože ľudí núti žmúriť. Ak potrebujete okuliare na čítanie, noste ich vždy pri práci pri počítači. Riadne si tiež nastavte jas a rozlíšenie obrazovky, aby vyhovovalo vašim očiam. Mali by ste si tiež nastaviť veľkosť fontu, aby bolo čítanie pre vás jednoduché a nezaťažovalo oči ani pokožku okolo očí.

Tiež si môžete postaviť počítač do vhodnejšej vzdialenosti od tváre, prípadne môžete zvoliť iný uhol. Častokrát pomáha aj nastavenie svetla. Ak máte počítač pri okne, posuňte seba aj počítač do takej pozície, aby slnečné svetlo nevytváralo odlesky na obrazovke. Aj takéto drobné úpravy urobia veľký rozdiel pri zlepšení zraku, pokiaľ ide o používanie počítaču a prevenciu vrások okolo očí a počítačových vrások.

Ošetrovanie počítačových vrások

Popri zmene návykov vám môže pomôcť aj niekoľko typov ošetrovania pleti, ktoré slúžia ako prevencia vzniku vrások okolo očí a brázd medzi obočím. Niektoré z nich dokonca dokážu zmierniť vzhľad vrások, ktoré sa vám už okolo očí vytvorili.

Ak sa budete držať všeobecnej stratégie starostlivosti o pleť, teda aj starostlivosti o oblasť okolo očí, ste na dobrej ceste. Udržiavajte pokožku zdravú, používajte čistiace prípravky a prírodné pleťové vody ako vody s obsahom medu alebo uhorky. Vyhýbajte sa spáleniu od slnka, tiež cigaretovému dymu, ktorý škodí pleti. Noste slnečné okuliare, aby ste zmiernili únavu očí. Takéto návyky pomáhajú vašej pokožke v zachovaní zdravia a samozrejme aj pokožke okolo očí.

Tipy ako používať počítače zdravým spôsobom

Počítačové vrásky sú iba jedným z rizík pre vaše zdravie, ktorým čelíte pri používaní tohto obľúbeného prístroja. Počítače sú spájané aj s nesprávnym držaním tela, zvýšenou svalovou stuhnutosťou, napätím v ramenách a problémami so zrakom. U ľudí, ktorí sedia pri stole a robia na počítači, sa môže vyvinúť tenisový lakeť a dokonca syndróm karpálneho tunelu. Bolesť chrbta je tiež častým nežiadúcim účinkom dlhého sedenia pred počítačom.

Používajte počítače zdravším spôsobom:

  • monitor majte vo výške očí
  • používajte ergonomickú podpornú stoličku
  • v pravidelných intervaloch vstaňte od stola a povystierajte sa
  • monitor nastavte tak, aby nezaťažoval oči
  • vytvorte si ergonomickú pracovnú stanicu
  • pri písaní na klávesnici seďte v spriamenej zdravej pozícii
Čítajte ďalej Typy vrások na tvári
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac