Ako nevhodné stravovacie návyky ničia váš vzhľad

Posledná úprava 17.08.2022

Mnohých ľudí trápia problémy s pokožkou. Častokrát je to pritom výsledok nevhodného stravovania. Pretože to čo jeme a pijeme má priamy dopad na našu tvár. Tieto symptómy možno nazvať ako „lepková tvár“, „cukrová tvár“, „vínová tvár“ a „mliečna tvár“.

Dobrý dermatológ teoreticky dokáže podľa spôsobu starnutia tváre povedať, aký druh jedál človek jedával vo výraznej miere. Napríklad, ak človek jedáva na raňajky cereálie, na obed chlieb a na večeru cestoviny, spôsobí takéto stravovanie u niektorých ľudí opuchy a nadúvanie. Jemné línie okolo očí a úst môžu byť spôsobené niekoľkými pohármi vína. Ak trpíte intoleranciou, môže spôsobiť kúsok syru alebo šľahačky napríklad také tmavé kruhy pod očami. Jednoducho, človek máva vpísané v tvári, či má problémy s jedlom alebo pitím.

A spôsob starnutia tváre je určený čiastočne aj tým, čo človek jedáva. Prípadne, čoho jedáva príliš veľa.

Kaskáda hormonálnych a chemických zmien, ktorá urýchľuje starnutie zvonka aj zvnútra tela môže byť spustená potravinami, ktoré nedokážete riadne a bez problémov stráviť. Obzvlášť škodlivé potravinové skupiny sú nasledovné:

  • alkohol
  • cukor
  • mliečne výrobky
  • lepok

Všetky tieto potraviny prispievajú k hromadeniu príznakov starnutia ako je ovísanie kože, vrásky, predčasné jemné línie, zmeny sfarbenia pleti, opuchy a škvrny.

Základná príčina problému a preťažený orgán

Stravovacie návyky a časť tela, ktorá je najviac zaťažená spúšťajúcimi konzumovanými potravinami, navzájom súvisia. Stravovacie návyky, prehrešky a nerovnováha sa odrazia aj na tvári, či už ide o oči, líca, bradu alebo čelo.

Cukrová tvár

Symptómy: Nezdravo bledý alebo šedý nádych pokožky, stenčenie pokožky, bolestivé pustulárne škvrny, vyziabnutý vzhľad tváre, vačky pod očami, vrásky na čele.

Keď nám poobede poklesne energia, je veľmi jednoduché siahnuť po niečom sladkom. Vznikne začarovaný kruh, ktorý vás núti vyjedať sladké stále viac a viac vždy, keď vysoké hladiny cukru v krvi nevyhnutne klesnú.

Cukor ničí pružnosť pokožky. Čelo je spájané s procesom trávenia, pokiaľ ide o mapovanie tváre. Práve preto sa „cukrová tvár“ prejavuje v podobe vrások alebo fľakov na čele.

Ako problém vyriešiť: Stačí prestať konzumovať spracovaný cukor. Prestať jesť cukor úplne nie je ani ľahké ani vhodné. Ak sa vám podarí príjem „umelého“ cukru znížiť aspoň o polovicu, hneď zbadáte zlepšenie vzhľadu. Postupne sa vám možno podarí odpútať od cukru úplne. Používajte prírodné verzie ako sú napríklad ďatle, med a ovocie, nie rafinovaný cukor.

Vínna tvár

Symptómy: Hlboké nasolabiálne vrásky a ryhy, fľakaté líca a nos, dehydrovaná pokožka, zväčšené póry, poklesnuté viečka, začervenanie medzi očami a zreteľné línie.

Hoci sa takémuto vzhľadu vraví vínová tvár, môže sa objaviť u každého človeka, ktorý konzumuje priveľa alkoholu. Alkohol ničí pružnosť pokožky, ovplyvňuje pečeň a dehydruje pleť.

Ako problém vyriešiť: Nekonzumujte alkohol 20 dní a potom sa riaďte pravidlom 89/20. Piť môžete 20% času a abstinovať 80% času.

Lepková tvár

Symptómy: Škvrny okolo brady, tmavé pigmentové fľaky a napuchnuté červené líca.

Tmavá pigmentácia alebo škvrny okolo reprodukčných orgánov sú hlavnými príznakmi intolerancie lepku. Ak ľudia trpiaci na ružovku odstránia lepok zo stravy, problém sa zvyčajne výrazne zlepší.

Ako problém vyriešiť: Ak je problémom lepok, jednoducho ho zo stravy vylúčte. Nestačí iba znížiť. Lepok treba vylúčiť úplne. Doprajte si dostatok vlákniny a pite veľa vody. Obnovíte vzhľad lícnych kostí a pomôžete vyrovnať vzhľad pokožky.

Mliečna tvár

Symptómy: Hrčky na brade, malé biele škvrnky, tmavé kruhy a opuchy pod očami, opuchnuté viečka

Mnohí ľudia časom prichádzajú o schopnosť riadne stráviť mliečne výrobky. Telo sa snaží bojovať proti mliečnym produktom a dochádza k zápalu. Rovnaký zápalový proces, ktorý spôsobuje zahrievanie v okolí vyvrtnutého členka, opuchy a začervenanie, môže spôsobiť aj tmavé kruhy pod očami, opuchy a vačky pod očami aj opuchnuté viečka.

Umelé hormóny sú vyrábané väčšinou z mlieka. Narušením hormonálneho systému dochádza aj k problémom, ktoré sa prejavujú na brade, ktorá reprezentuje reprodukčné orgány.

Ako problém vyriešiť: Človek by mal mliečne výrobky vyradiť z jedálnička aspoň na 20 dní, ak má pocit, že trpí na intoleranciu. Treba pozorovať zmeny, pokiaľ ide o množstvo energie, trávenie aj vzhľad.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac