21 najlepších a najhorších potravín na celulitídu

Posledná úprava 07.05.2021

Počnúc krémami a skrášľovacími procedúrami až po potraviny na odstránenie celulitídy, návrhov ako zmierniť pomarančovú kožu je neúrekom. A hoci majú jednotlivé možnosti rôznu úspešnosť, majú čosi spoločné. Sú oveľa úspešnejšie a efektívnejšie, pokiaľ zo svojho jedálnička vyradíte určité potraviny.

Zdá sa, že určité živiny (a potraviny, ktoré sú ich plné), zhoršujú výskyt pomarančovej či tvarohovej kože. A to aj napriek tomu, že ste podnikli iné opatrenia na odstránenie celulitídy. Pri celulitíde zohráva najdôležitejšiu úlohu genetika a na tú neexistuje žiaden liek. Celulitídu však môžete zmierniť, pokiaľ schudnete, zredukujete konzumáciu nezdravých tukov, cukru a soli. Čítajte ďalej a zistíte, ktoré potraviny sú pre výskyt celulitídy najhoršie. Takže ich ani nedávajte do nákupného vozíka.

Najskôr to najhoršie, čo výskyt celulitídy ešte zhoršuje

Paštéty a tavené syry

Štandardná porcia paštéty obsahuje až 790 miligramov sodíka. To je tretina dennej odporúčanej dávky. Uvedomte si, že väčšina ľudí si natiera chlieb oveľa hrubšie, než čo je považované za „bežné“. A tavené syry nie sú o moc lepšie. Niektoré druhy, napríklad feta, obsahuje 400 miligramov soli. Čo to ale má všetko spoločné s celulitídou? Potraviny s vysokým obsahom sodíka ako paštéty, slanina a syry spôsobujú zadržiavanie vody. A ak naberiete hmotnosť z vody, bude celulitída oveľa viditeľnejšia.

Miesto toho jedzte nasledovné!

Našťastie nemusíte zahodiť obľúbené nátierky na chlieb, aby ste získali hladšie nôžky. Stačí múdrejšie nakupovať. Hľadajte verzie týchto potravín s nízkym obsahom sodíka, jedzte množstvo hydratujúceho ovocia a zeleniny a nezabudnite počas dňa priebežne piť vodu. Ak budete hydratovaná, zaokrúhli sa vám pokožka, takže budú jamky v koži menej viditeľné.

Polievky z konzervy alebo sáčkové polievky

Polievka zo sáčku môže byť rýchle a jednoduché riešenie na obed, ak nestíhate. Väčšina z nich je ale plná soli. To môže mať za následok zadržiavanie vody a dehydratáciu. A jamky v koži (teda celulitída) budú oveľa výraznejšie. Dokonca horšie, než v skutočnosti.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Ak máte chuť na polievku, uvarte si vlastný vývar z kostí s nízkym obsahom sodíka…

Sýtené vody a sladené nápoje

Stáva sa vaša celulitída výraznejšou s každými ďalšími narodeninami? Je to pravdepodobne preto, že vaše telo produkuje stále menej kolagénu. Ide o proteín, ktorý podporuje vzhľad hladkej pokožky bez jamiek a hrbolčekov. Ide však o prirodzenú súčasť starnutia, a účinok nemožno zvrátiť. Ak sa ale vzdáte cukru (ten urýchľuje zánik kolagénu), môže to pomôcť. Hoci sa sladidlá nachádzajú takmer všade, od chleba či cereálií, nachádza sa v nadmernom množstve v sladených nápojoch ako sú džúsy, energetické nápoje a bublinkové nápoje.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Sladené nápoje nie sú odporúčaniahodné, ak už ale musíte, vyberte si niektorú z diétnych verzií…

Grilovacie omáčky

Keď si polejete kura grilovacou omáčkou, určite viete, že si s ňou k jedlu pridávate aj soľ. Vedeli ste však, že v omáčke máte aj viac ako polovicu dennej dávky cukru? Je to tak. Mizerné dve polievkové lyžice grilovacej omáčky obsahujú niekedy až 15 gramov cukru! A čo je horšie, väčšina pochádza z kukuričného sirupu, ktorý obsahuje veľké množstvá fruktózy. To je prídavná látka, po ktorej stúpa apetít. A tým zlé správy nekončia. Nielenže vďaka toľkému cukru naberiete na váhe a teda sa vám zvýrazní celulitída. Zároveň vystrelí hladiny cukru do výšky, takže telo začne uvoľňovať inzulín, čo je hormón na ukladanie tuku.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Ak si neviete predstaviť mäso bez svojej obľúbenej grilovacej omáčky, a to ani ani kvôli zadku bez celulitídy, pohľadajte nejakú s nízkym obsahom cukru, a s nie viac ako 250 gramami soli na porciu.

Syr cottage

Čo majú spoločné hrudky z cottagu s hrudkami na vašich stehnách? Sodík… Hoci čistý cottage ani nie je slaný, obsahuje takmer 700 miligramov tohto prvku, čo je viac ako tretina množstva, ktoré by ste mali zjesť za celý deň.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Ak ho na raňajky jednoducho musíte mať, zameňte cottage za variant bez pridania soli. Alebo si radšej dajte rovno grécky jogurt. Obsahuje malé množstvá soli a vysoké množstvá proteínov – teda výborná náhrada za syr cottage!

Pizza

Okrem genetiky je množstvo ďalších vecí, ktoré môžu za celulitídu. Tou najbežnejšou je zlé prúdenie krvi. Strava obsahujúca veľké množstvá nezdravých tukov môže spomaliť cirkuláciu krvi a prietok kyslíka. Výsledok je, že sa oslabia spojivové tkanivá, takže sa zvlnenie na koži stane oveľa výraznejším. Aby mohla krv tiecť voľne, vyhýbajte sa potravinám obsahujúcim nasýtené tuky, ktoré upchávajú artérie. Odborníci sem radia napríklad pizzu a syr.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Aj keď máte málo času, môžete si dopriať večeru bez donáškovej služby. Stačí len zapojiť trošku fantázie a narýchlo si vykúzliť večeru z jedného hrnca.

Margaríny a nátierkové maslá

Pred pár desaťročiami vedci objavili, že ak vstreknú do rastlinného oleja vodík, zmení skupenstvo na tuhé. A zostane tak dokonca aj pri izbovej teplote. Tento objav spustil tvorbu trans-tukov, ktoré majú tendenciu tvrdnúť aj vo vnútri vášho tela, kde zužujú žily, takže krv aj kyslík cirkuluje oveľa ťažšie. Nielen, že je takýto stav nebezpečný pre vaše srdce, rovnako môže oslabiť kožné tkanivo, takže sa zvlnenie na koži stane oveľa výraznejším. Nebezpečný umelý tuk číha zvyčajne v nízkokalorických margarínoch a maslových „nátierkach“.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Zahoďte tieto náhrady a na chlieb si radšej natrite pravé nefalšované maslo. Verte alebo nie, je vynikajúcim zdrojom mastných kyselín, napríklad konjugovanej kyseliny linolovej, ktorá podporuje chudnutie. Kongujovaná kyselina linolová (CLA) sa vlastne predáva ako výživový doplnok na spaľovanie tukov.

Sójová omáčka

Všimli ste si niekedy, že vám trochu „podrástol pupok“, keď ste zjedli slané jedlo ako napríklad sushi pokvapkané sójovou omáčkou? Deje sa tak, pretože vaše telo zadržuje vodu, keď skonzumujete jedlo plné sodíka. Okrem toho, že sú vám potom tesné nohavice, môže znížiť prietok krvi a celulitída sa stáva viac viditeľnou.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Skúste pohľadať sójovú omáčku s nízkym obsahom sodíka, oproti bežnému typu vám môže ušetriť až 700 miligramov slaných vecí!

Biely chlieb

Na odstránenie celulitídy by ste sa mali vzdať potravín vyrobených z bielej múky, napríklad bieleho chleba. Prečo? O bielom chlebe určite nebudete premýšľať ako o sladkej odmene. Ale telo mení rafinované uhľohydráty na cukor a potom na glukózu, čo je živina ničiaca kolagén. Takže celulitída vyzerá oveľa horšie ako v skutočnosti je.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Uprednostnite celozrnné pečivo pred rafinovaným. Takto zostane nadbytočná glukóza mimo telesného systému a zmierni sa vzhľad hrbolčekov. Súčasne podporíte chudnutie.

Čipsy

Hoci je pravda, že celulitídu môže mať každý a nezáleží na rozmeroch ani hmotnosti...ak ale máte nadváhu, môže chudnutie a znižovanie celkového množstva telesného tuku znížiť výskyt celulitídy. Aby ste chudnutie urýchlili, vyhýbajte sa rôznym čipsom a tortilovým snackom, pretože sa len ťažko jedia s mierou. Pozor na vyrovnané chute. Dôvod, prečo ste závislý na čipsoch je ten, že sa častokrát chute nebijú. A ak nemá jedlo dominantnú príchuť, ľudia začnú vnímať pocit sýtosti až oveľa neskôr, takže vlastne zjedia týchto pochúťok oveľa viac. Zvláštnym faktom je, že medzi prvými prísadami býva spomínaný glutaman sodný, čo je prídavná látka známa zvyšovaním apetítu. Jedlá po nech chutia oveľa chutnejšie. Vyhýbajte sa týmto maškrtám vyvolávajúcim závislosť a zbavte sa brušného tuku, tak následne zmiernite a znížite výskyt celulitídy.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Skúste cícerové či fazuľové čipsy, zdravú alternatívu s obsahom vlákniny, takže dokážete odložiť misku, keď bude vaše brucho plné.

Koláčiky a maškrty

Dať si jeden malý koláčik je vždy lepšie než spratať celú narodeninovú tortu, napriek tomu nie sú malé sladkosti pre vás lepšie. Malý koláčik s dlhou dobou spotreby môže obsahovať až 42 gramov cukru, ktorý súvisí s priberaním a štiepením kolagénu, čo sú dve veci zhoršujúce prejavy celulitídy.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Máte chuť na niečo sladké? Dajte si radšej smoothie, ktoré zároveň podporí chudnutie.

Bagely

Už sa držíte preč od zvyčajných soľných bômb ako sú hranolky, aby ste sa vyhli nadúvaniu a zvráskaveniu kože. Ale čo menej výrazné zdroje tohto prvku? Väčšina ľudí to nevie, ale do tejto skupiny patria aj bagely. V závislosti od druhu, ktorý zvolíte, dostanete do tela okolo 600 miligramov sodíka. A to nerátame tavenú nátierku, ktorú naň dostanete.

Namiesto toho jedzte nasledovné!

Ak vás chytí chuť na bagel, dajte si menšiu verziu veľkosti šišky. Aj si pochutíte, aj skonzumujete menej kalórií a sodíka, než v bageloch normálnej veľkosti.

A teraz tie najlepšie potraviny, ktoré výskyt celulitídy zmierňujú!

Koriander

Táto bylinka dokáže oveľa viac, ako iba preniesť vaše chuťové bunky do zámoria. Čerstvé byliny ako koriander podporujú detoxikáciu a to tým, že pomáhajú odstrániť ťažké kovy z tela, ktoré sa zvyknú ukrývať v tukových bunkách. Tieto ťažké kovy môžu narúšať normálnu funkciu tkanív. To znamená, že bránia telu v hojení a správnom fungovaní. Zredukovaním toxínov po celom tele si môžete pomôcť zbaviť sa nadbytočného uloženého tuku, čo môže pomôcť zmierniť vzhľad celulitídy. Bonusom je, že táto rastlinka vás pripraví na dovolenku, nabudí imunitný systém a zmierni častosť prechladnutia. Zbohom, nádcha.

Aby ste zaradili do jedálnička viac koriandru, pridajte malé množstvo do dresingov či omáčok, do šalátov, do mäsa alebo ním prizdobte chlieb.

Petržlen

Túto neuveriteľne silnú liečivú bylinku ľudia často odsúvajú bokom z taniera. Ale dokáže oveľa viac, než len prizdobiť jedlo. Okrem toho, že telo zbavuje toxínov, pôsobí ako diuretikum, čo pomáha prečistiť obličky. Tým funguje ako prevencia nadúvania a zadržiavania vody v tele. Netreba zabúdať, že je petržlen bohatým zdrojom vitamínov A, C a E, čo sú živiny dôležité pre zdravú, žiarivú pleť, ktorá je hladká a bez celulitídy.

Petržlen používajte rovnako ako koriander. Malé množstvá pridajte do polievok, šalátov a na chlieb. Dodá im lahodnú chuť a podporí zdravie. Dokonca si môžete dať zopár lístkov aj do nápoja na chudnutie, pritom sa zmeny chuti smoothie báť nemusíte.

Pohánka

Táto menej známa obilnina predbieha quinou (ktorá je trendom), kvôli finančnej dostupnosti. Pohánka je celozrnná obilnina, ktorá sa pomaly spaľuje a je ľahko stráviteľná. Navyše je samý proteín, je tiež bohatá na B vitamíny a na vlákninu. Môžete sa zamerať na vlákninu kvôli jej účinkom na zoštíhlenie pása a schopnosť zasýtiť. Jej výživná hodnota je však tiež veľmi dôležitá v boji proti celulitíde, pretože pomáha odstraňovať toxíny z tukových buniek. Ak potrebujete ešte nejaký iný dôvod, aby ste túto obilovinu vyhľadali, má pohánka ešte čosi v rukáve. Je dobrá proti celulitíde aj kvôli vysokým množstvám lyzínu, aminokyseliny, ktorá pomáha opravovať telesné tkanivá a kolagén.

Urobte si zdravé raňajky, pohánkovú kašu. Alebo použite pohánkovú múku do koláčov alebo palaciniek. Aj rezance soba sú vyrobené z pohánky, hodia sa k restovanej alebo dusenej zelenine. A hneď máte zdravé a celulitídu odstraňujúce jedlo!

Orechy

Určite ich jedávate kvôli ich bohatému obsahu esenciálnych mastných kyselín. Orechy môžu byť ale aj ďalšou súčasťou jedálnička vhodného na zmiernenie výskytu celulitídy. Omega-3 mastné kyseliny prispievajú k liečbe bunkovej membrány kože, čo je dvojaká ochrana pre telo. Nielenže chráni škodlivé zložky (ako toxické chemikálie), ale tiež zadržiava zdraviu prospešné zložky (ako vodu), takže pokožka pôsobí mäkšie, plnšie a bez vrások. Esenciálne mastné kyseliny môžu pomôcť aj pri spomalení starnutia kože, a to znížením zápalových zložiek, ktoré tvorí samotné telo.

Pridajte si rozdrvené orechy, napríklad vlašské orechy alebo mandle, do jogurtu. Prípadne si ich dajte iba samotné, pretože sú jednou z najlepších vysokoproteínových pochúťok.

Grep

Grep je už dávno miláčikom ľudí na diéte. A to kvôli jeho schopnostiam spaľovať tuk. Tento citrusový plod dokáže pomôcť pokožke, aby pôsobila hladšie. Je to vďaka obsahu vitamínu C. Céčko mnohí ľudia považujú za vitamín proti prechladnutiu. Pomáha ale aj pri tvorbe a oprave kožného kolagénu. Ten je významnou a prepotrebnou zložkou v boji proti celulitíde. Zjedením tohto kyslého ovocia sa tiež udržiavate hydratované, čo je jednoduchý spôsob, aby bola vaša pleť žiarivejšia a plnšia. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že pravidelnou konzumáciu grepov si môžete podporiť fungovanie metabolizmu. Podporte svoju vnútornú pec na spaľovanie tukov a posilníte chudnutie, čo napomáha hrboľatým stehnám, aby vyzerali pevnejšie a krajšie. Obzvlášť, ak túto taktiku spojíte s pravidelným cvičením proti celulitíde.

Vydolovať z grepu jeho benefity je veľmi jednoduché. Stačí ho rozkrojiť na polovicu a lyžičkou vyjesť dužinu. (Existujú dokonca špeciálne lyžičky na grapefruit s malými ryhami, vďaka čomu sa lepšie dostanete do ovocia.) Ak grep nedokážete alebo nechcete zjesť takto, môžete dužinu rozkrájať do osviežujúceho letného šalátu alebo pridať do smoothie.

Voda s citrónom

Ak si dáte do vody plátok citróna, môžete si pomôcť pri likvidovaní celulitídy troma spôsobmi. Hydratovaním tela, vyplavovaním toxínov a dodávaním veľkého množstva vitamínu C. Cieľom je zabrániť dehydratácii pleti, ktorá je potom na pohľad aj na dotyk suchá, mdlá a hrboľatá. Zatiaľčo správne hydratovaná pokožka pôsobí mäkko, pružne a hladko. S pridaním vitamínov z citróna nebude vaša pokožka iba mäkšia, bude mať aj potrebné živiny na boj proti poškodeniu od slnka alebo znečisteného ovzdušia.

Začnite deň horúcou šálkou vody so šťavou z citróna. Tento detoxikačný nápoj môžete vypiť za studena alebo za tepla, ale telo absorbuje teplú vodu oveľa rýchlejšie, pretože ju už nemusí zahrievať.

Bojujte proti celulitíde správnou hydratáciou tela a spaľovaním tuku

Keď už hovoríme o hydratácii a potrebe vody pre telo, ponúkame zopár ďalších tipov na boj proti celulitíde pomocou stravy.

Voda

Ľudské telo pozostáva z väčšej polovice z vody. Možno preto povedať, že niet divu, že dehydratácia môže byť hlavnou príčinou vypuknutia celulitídy pod povrchom kože. Voda je tiež dôležitou súčasťou prečisťovania tela. Nedostatok vody v tele môže vyústiť do hromadenia toxických látok v tukových bunkách. Telo ich potom nedokáže správne spracovať a metabolizovať. Tukové bunky, v ktorých je množstvo toxínov, zatvrdnú. Vznikajú z nich korálkovité hrčky. A práve ony prispievajú k vzhľadu pomarančovej kože pri celulitíde.

Dehydratácia spôsobuje aj stenčenie kože, ktorá stráca pružnosť. Keď je pokožka oslabená, vzrastá pravdepodobnosť, že sa celulitída začne ukazovať. Väčšia ako pri pevnej a zdravej koži. Preto pite veľa vody a pomôžete telu lepšie metabolizovať tuk. Očistíte sa od toxínov, budete mať tiež pevnejšiu pokožku, cez ktorú nebude celulitídu tak ľahko vidno.

Uhorky

Zostávame pri hydratácii. Uhorky obsahujú oveľa viac vody v pomere k hmotnosti, než iné tuhé potraviny. Sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov, výbornou prílohou či šalátom.

Ľanové semienka

Ľanové semienka sú plné esenciálnych mastných kyselín, ktoré zlepšujú pružnosť kože. Ľanové semienka obsahujú lignany, fytochemikálie, ktoré upravujú hormonálnu nerovnováhu. Práve tá totiž môže viesť ku vzniku celulitídy. Aj vitamíny a minerály v ľanových semienkach zlepšujú zdravie pleti aj jej pevnosť. Tým sa celulitída zmierni. Vysoká koncentrácia vlákniny v ľanových semienkach pomáha rýchlejšie metabolizovať tukové bunky, zmenšuje ich veľkosť, takže sa stávajú menej výrazné.

Rajčinový pretlak

Rajčiny obsahujú veľké množstvá lykopénu, čo je látka brániaca rozkladu kolagénu v pokožke a podporujúca obnovu buniek. Ak chcete do tela dostať dostatok lykopénu na to, aby významne ovplyvnil zmenu vzhľadu, museli by ste zjesť približne 15 rajčín denne. To isté však dosiahnete aj zjedením troch či štyroch lyžíc rajčinového pretlaku. (Navyše, prospešné sú práve rajčiny spracované.)

Želatína

Jeden z najlepších konzumných zdrojov kolagénu je želatína. Je tiež známa tým, že zlepšuje stav kože a schopnosť regenerácie buniek. Pravidelná konzumácia želatíny zlepšuje stav spojivových tkanív, ktoré pripájajú kožu ku svalom a prispievajú k hrbolčekovému vzhľadu celulitídy. Obsahuje tiež veľa proteínov, čo znamená, že dokáže potláčať apetít, čím pomáha pri chudnutí.

Želatínu môžete získať napríklad z dobrého domáceho vývaru z kostí.

Morské riasy

Fukoxantín, sekundárne rastlinné farbivo, ktoré sa nachádza aj v morských riasach, dokáže telu pomôcť lepšie metabolizovať tuk. Menšie tukové bunky znamenajú menej zjavnú celulitídu. Ak sa vám nepozdáva myšlienka konzumácie morských rias, môžete získať fukoxantín vo forme výživového doplnku.

Ananás

Ananás obsahuje enzým bromelín, čo je protizápalová látka zmierňujúca celulitídu tým, že podporuje metabolizmus tukových buniek. Stačí pol šálky krájaného ananásu na raňajky, ako občerstvenie počas dňa alebo ako dezert. Bromelín síce pomáha schudnúť, ale ananásový džús je plný cukru, takže aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Preto je lepšie konzumovať samotné ovocie, to obsahuje oproti džúsu navyše aj prospešnú vlákninu.

Citrónová šťava a kajenské korenie

Vitamín C obsiahnutý v citrónovej šťave je vynikajúci na zlepšenie stavu pokožky. Kapsaicín v kajenskom korení zase zlepšuje prúdenie krvi. Obe tieto vlastnosti prispievajú aj k výraznému zmierneniu celulitídy. Ak to váš žalúdok znesie, môžete počas niekoľkých týždňov piť trikrát denne čaj s citrónom a kajenským korením. Účinok na objeme tukových buniek aj štruktúre celulitídy bude badateľný. Citrónovo-kajenský čaj zároveň prečistí a detoxikuje telo. Je to teda vynikajúci prostriedok na boj s celulitídou.

Na citrónovo-kajenský čaj vytlačte šťavu z pol citróna, zalejte teplou vodou a poprášte tenkou vrstvou kajenského korenia. Najlepšie je piť ho tridsať minút pred jedlom.

Zelený čaj

Zelený čaj je silne termogénny, to znamená, že pomáha urýchliť metabolizmus tukových buniek. Aj antioxidant EGCG (epigalokatechín galát), ktorý sa v zelenom čaji hojne nachádza, dodáva človeku energiu. Je to výborná pomôcka pri chudnutí. Najlepším zeleným čajom je údajne čaj matcha.

Kokosový olej

Ak budete denne jesť kokosový olej, roztopíte celulitídu a zmiernite jej vzhľad zlepšením metabolizmu. Tiež zmiernite svoj hlad a posilníte pokožku. Stačí užiť dve lyžice kokosového oleja denne.

Tmavá listová zelenina

Hydratácia je pri boji s celulitídou veľmi dôležitá. Hojné množstvá vody sa nachádzajú aj v špenáte, mangolde, keli. Sú však bohaté aj na vlákninu, antioxidanty, minerály, ktoré podporujú zdravšiu pleť, rýchlejšiu bunkovú obnovu, zlepšenú cirkuláciu, efektívnejší metabolizmus tukov. Preto je dobré dopriať si tri až štyri porcie tmavej listovej zeleniny denne. To je šálka nevarenej, alebo pol šálky varenej tmavej listovej zeleniny.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac