Žiadna ranná erekcia? Čo hovorí ranná erekcia o zdraví muža

Posledná úprava 15.07.2021

Muži sa často zobúdzajú s rannou erekciou. Väčšina z nich berie „nočnú penilnú tumescenciu“, ako sa ranná erekcia odborne nazýva, ako samozrejmosť. Ak sa potom jedného krásneho rána zobudia bez erekcie, býva to pre nich šok.

Ranné erekcie sú úplne normálna a zdravá vec. Týkajú sa mužov každého veku. Ide o výsledok jedného alebo viacerých procesov, počnúc uvoľnením mozgu až po zmeny hladín pohlavných hormónov počas spánku.

Ranná erekcia je tiež dôležitý a užitočný indikátor celkového sexuálneho zdravia. Zvyčajne ide o dobrý indikátor toho, že vaskulárny aj nervový systém fungujú správne. Na druhú stranu, chýbajúca ranná erekcia môže byť v niektorých prípadoch indikátorom erektilnej dysfunkcie.

Pozrime sa bližšie na mechanizmus vzniku rannej erekcie aj na to, čo to znamená pre celkové aj sexuálne zdravie. Povieme si aj o chýbajúcej rannej erekcii a možnom význame z pohľadu zdravia muža.

Prečo dochádza k rannej erekcii?

Ranné erekcie sú vyvolané viacerými rôznymi procesmi. V súčasnosti nie je žiadna z teórií o rannej erekcii dôkladne podložená výskumom. Podľa odborníkov prichádzajú pri rannej erekcii do hry tri rôzne kľúčové faktory.

Tvorba hormónov

Prvým faktorom pri rannej erekcii sú hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v tele počas spánku. Telo v spánku tvorí množstvo rôznych hormónov, vrátane mužského pohlavného hormónu testosterón.

Testosterón je primárny mužský pohlavný hormón, zodpovedný za rôzne mužské pohlavné črty – napríklad hlboký hlas, zarastanie na tvári či sexuálny pud. Priemerné hladiny testosterónu v krvi sú vyššie po spánku, preto môžu spôsobiť rannú erekciu.

Tento faktor prispieva súčasne k tomu, že sa ranná erekcia s pribúdajúcim vekom vytráca. Ako muži starnú, znižujú sa cirkulujúce hladiny testosterónu. Výsledkom je nižší sexuálny apetít a menej ranných erekcií.

Psychická stimulácia

Pri ranných erekciách treba brať do úvahy aj psychický faktor. Počas spánku tvorí telo menšie množstvá kortizolu. Ide o glukokortikoid, hormón, ktorý môže vplývať negatívne na všetko od imunitného systému až po schopnosť udržať erekciu.

Po zobudení z REM fázy spánku, navyše pri nízkych hladinách kortizolu a vysokých hladinách testosterónu, je vyššia šanca, že dosiahnete erekciu.

Fyzická stimulácia

Pri rannej erekcii zohráva úlohu často aj fyzická stránka. Počas spánku dochádza k fyzickému kontaktu partnerov. Alebo je to iba tlak spôsobený perinami či odevom. Aj to môže stimulovať penis a vyvolať erekciu.

Ak sa všetky tieto tri faktory spoja, dochádza k rannej erekcii. Ak niektorý z nich chýba, môže to brániť vzniku rannej erekcie, a to aj v prípade, že sú ostatné faktory v úplnom poriadku.

Ranná erekcia a zdravie muža

Ranná erekcia je dobrý indikátor, či už zdravej erekcie alebo celkového zdravia muža. Ak sa zvyčajne budíte s erekciou, je to dobré znamenie, že je telo fyziologicky schopné dosiahnuť erekciu. A pravdepodobne netrpíte fyzickou erektilnou dysfunkciou.

Je úplne normálne, ak sa z času načas zobudíte bez rannej erekcie. Väčšina mužov dostáva erekciu jeden až pätkrát počas spánku. Niekedy sa strhnete zo spánku v nesprávnu chvíľu a zobudíte sa bez erekcie. Ak ide o príležitostný jav, nejde zvyčajne o žiaden problém.

Ak sa bez rannej erekcie budíte často, je tu riziko, že môže ísť o príznak zdravotného problému. Môže ísť o fyzickú erektilnú dysfunkciu.

Ak sa trápite, že nemáte nočné erekcie, môžete vyskúšať jednoduchý test s poštovými známkami. Vezmite pásik spojených, neperforovaných poštových známok a „nalepte“ pred spaním na penis v kľudovom stave. Ak bude perforácia na známkach pretrhnutá, keď sa ráno prebudíte, ide o dôkaz, že zažívate nočné erekcie. Nejde samozrejme o perfektný test, je to ale jednoduchá skúška, ktorú si môžete urobiť sám doma.

Najčastejšou príčinou nepravidelnej alebo žiadnej rannej erekcie sú hormonálne problémy. Napríklad nízke hladiny testosterónu, prípadne zdravotné problémy ako obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka a vysoký cholesterol.

Príčiny erektilnej dysfunkcie môžu byť aj psychologické. Sem patrí úzkosť a depresie. Tie častokrát vedú k problémom s erekciou. Následne je samozrejme ťažšie zobudiť sa s rannou erekciou.

Ďalší faktor, ktorý vplýva na frekvenciu ranných erekcií, je vek. Starší muži, hlavne šesťdesiatnici a sedemdesiatnici, mávajú ranné erekcie menej často ako mladí muži.

A nakoniec, vplyv na ranné erekcie majú aj užívané lieky. Ak beriete antidepresíva či lieky na tlmenie bolesti, je možnosť, že budú narúšať schopnosť dosiahnuť erekciu. Môžu spôsobiť jednak stratu rannej erekcie a jednak erektilnú dysfunkciu.

Čo robiť, ak nemávate ranné erekcie?

Erekcia je multifaktoriálna záležitosť. To znamená, že závisí od mnohých faktorov, fyzických aj psychických. Preto je dôležité v prípade príznakov erektilnej dysfunkcie či ústupe rannej erekcie obrátiť sa na lekára.

Ak sa príležitostne prebudíte bez rannej erekcie, je to celkom v poriadku. Ak sa to ale stáva často, môže ísť o potenciálny príznak nejakého fyzického alebo psychického problému.

Najlepšie je konzultovať svoj problém s lekárom. Vo väčšine prípadov možno chýbajúcu rannú erekciu či častejšiu erektilnú dysfunkciu vyriešiť zmenami v strave či životnom štýle. Prípadne s pomocou liekov na erektilnú dysfunkciu.

Čítajte ďalej Čo je Muira puama?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac