Čo je Muira puama?

Posledná úprava 16.07.2021

O tom ako hormonálne zmeny ovplyvňujú ženy, sa popísalo dosť. Až prednedávnom sa však začalo diskutovať aj o tom, ako sa hormonálne zmeny dotýkajú mužov. Už po dosiahnutí tridsiatky začínajú u mužov klesať hladiny testosterónu, čo je obdobie označované ako andropauza. Môže ovplyvniť sexuálnu vitalitu, libido aj množstvo energie. To vysvetľuje, prečo sa mnohí muži sťažujú na únavu a vyjadrujú nespokojnosť so svojím sexuálnym životom. Navyše, zníženie množstva testosterónu má za následok aj úpadok svalovej hmoty a nárast tukových zásob. Preto niet divu, že sa aj muži zaujímajú o to, ako posilniť a vzpružiť svoje telo. Mnohí hľadajú bylinné prípravky na liečbu svojho problému. A súčasťou rôznych zmesí je aj afrodiziakum muira puama.

Ptychopetalum olacoides, niekedy označované aj ako „drevo pre potenciu“, známejšie pod označením muira puama, je malý strom pôvodom z Amazónie. A hoci na strome rastú malé biele kvety s vôňou podobnou jazmínu, je to práve koreň a kôra, ktoré sú z medicínskeho hľadiska najviac užitočné. V brazílskej prírodnej medicíne má čaj uvarený z týchto prísad už dávno povesť sexuálneho stimulantu a je známy ako mocné afrodiziakum. Tí, ktorí ho konzumujú veria, že podporuje sexuálnu potenciu a erekciu. (1)

Muira puama a jej zdravotné prínosy

Rôzne byliny a rastliny sa na zvýšenie fyzickej a sexuálnej výkonnosti používali už odpradávna. Do tejto skupiny patrí aj muira puama. (2) Môže poskytnúť jeden z najúčinnejších prírodných liečebných postupov pre podporu zdravej erekcie a obnovenie libida. (3)

Toporivé teleso, corpus cavernosa, je väzivový útvar hubovitej konzistencie, ktorý dokáže zväčšiť svoj objem tým, že počas erekcie zadržiava krv. Podľa testov na zvieratách uvoľňuje muira puama corpus cavernosa v penise. Tento relaxačný účinok umožňuje väčší prietok krvi do penisu a môže vytvoriť silnejšiu a pevnejšiu erektilnú odpoveď. Navyše odborníci predpokladajú, že muira puama blokuje enzýmy, ktoré rozširujú krvné cievy, čo môže ešte viac zvýšiť prietok krvi v genitáliách.

Muira puama a výskum

V roku 1990 prebehol vo Francúzsku výskum, ktorý sledoval 262 mužov s nízkym libidom a zmenšenou erektilnou kapacitou. Počas dvoch týždňov im denne podávali muira puama. Prekvapivo až 60% mužov udávalo badateľný nárast libida a viac ako polovica z nich udávalo zlepšenie ich schopnosti udržať si erekciu.

Druhá, podobná štúdia zahŕňala 100 mužov, ktorým podávali muira puama a odborníci pozorovali rovnako ohromujúce výsledky. Drvivá väčšina účastníkov hlásila zlepšenie rannej erekcie. Viac ako polovica mužov uviedla, že bola schopná počas sexu udržať erekciu. Takmer dve tretiny udávala zvýšenie frekvencie pohlavného styku. Dokonca 70% mužov uviedlo, že sa ich libido dramaticky zlepšilo.

Výživové doplnky s muira puama

Mnohí muži, ktorí zažívajú príznaky andropauzy sa radšej vyhýbajú umelým liekom a radšej hľadajú prípravky na rastlinnej báze. Muira puama je účinné afrodiziakum a navyše nemá negatívne vedľajšie účinky, ktoré sú známe pri iných sexuálnych stimulantoch. Ak hľadáte bezpečnú alternatívu pre opätovné nadobudnutie libida a zlepšenie svojich sexuálnych funkcií a sexuálneho výkonu, môže byť muira puama riešením, o ktorom by ste sa mali porozprávať so svojím lekárom. Na lekára by ste sa mali obrátiť aj z ďalšieho dôvodu – niekedy je totiž sexuálna dysfunkcia príznakom kardiovaskulárnych problémov.

Štúdie:

1. Anxiogenic properties of Ptychopetalum olacoides Benth. (Marapuama)

2. Selected herbals and human exercise performance

3. Age-associated testosterone decline in men: clinical issues for psychiatry

Čítajte ďalej Diagnostika porúch erekcie
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac