Zelené kávové zrná - prínosy pre pleť, vlasy a celkové zdravie

Posledná úprava 28.11.2022

Zelené kávové zrná sú nepražené semená rastliny Coffea Arabica. Počas praženia sa odstraňujú prírodné antioxidanty, ktoré kávové zrná obsahujú. Zo zdravotného hľadiska to nie je žiadna výhoda. Ak ale zelené zrná procesom praženia neprejdú, sú považované za vysoko prínosné pre naše celkové zdravie.

Zdravotné prínosy zelených kávových zŕn

Sú bohaté na antioxidanty

Zelené kávové zrná sú bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré znižujú škodlivý účinok voľných radikálov na naše telo a dbajú na naše celkové zdravie. Mnoho štúdií potvrdilo, že surové a nespracované zelené kávové zrná obsahujú 100% čistú kyselinu chlorogénovú, ktorá je vo svojej podstate ester kyseliny kávovej s obrovskými antioxidačnými schopnosťami. Dokáže odsledovať hladiny glukózy v našom krvnom obehu a tiež chrániť pokožku pred poškodením.

Podporujú metabolizmus

Kyselina chlorogénová obsiahnutá v zelených kávových zrnách je známa aj ako vzpruha pre metabolizmus. Do značnej miery zvyšuje bazálny metabolizmus (BMR) nášho tela, čím sa minimalizuje nadmerné uvoľňovanie glukózy z pečene do krvi. Kvôli nedostatku glukózy začína naše telo spaľovať uskladnené tukové bunky, aby doplnilo svoje požiadavky na glukózu. Tým čisté zelené kávové zrná zvyšujú našu schopnosť spaľovať tuky a zároveň napomáhajú pri odbúravaní nadbytočnej hmotnosti.

Pomáhajú pri spaľovaní nadbytočného tuku

Tieto zrná tiež obsahujú obrovské množstvá kelpu. Je to určitý druh morskej riasy bohatej na základné vitamíny a minerály. Pomáhajú udržiavať vyrovnané hladiny živín v našom tele. Zároveň oživujú metabolizmus, takže sme schopný rýchlo spáliť neželaný tuk a kalórie.

Znižujú apetít

Ak trpíte na časté návaly hladu, môžu vám pomôcť práve zelené kávové zrná. Ide o silný a efektívny tlmič apetítu, dokáže kontrolovať naše chúťky a zabrániť nám v prejedaní sa. Telo následne začne spaľovať tuk, ktorý má uložený v zásobách a my sa tak zbavíme nadbytočnej hmotnosti.

Liečia cukrovku

Zelené zrná sú vhodné aj na úspešnú liečbu cukrovky typu 2. Extrakt z nich je známy tým, že znižuje hladiny cukru v našom krvnom obehu a zároveň urýchľuje chudnutie. Obe tieto schopnosti sú pri liečbe diabetes mellitus typu 2 podstatné.

Znižujú hladiny zlého cholesterolu

Hladiny cholesterolu môžu byť vďaka zeleným kávovým zrnám vhodne sledované. Lipoproteín s nízkou hustotou (LDL), známy aj ako „zlý cholesterol“, je hlavným vinníkom, ktorý nás robí náchylnejšími voči smrteľným kardiovaskulárnym chorobám, vrátane zástavy srdca. Štúdie preukázali, že tomu možno predchádzať aj pravidelnou konzumáciou extraktu zo zelených kávových zŕn.

Pomáhajú zlepšiť krvný obeh

Vysoký krvný tlak môže vyústiť do niekoľkých fatálnych ochorení, ako napríklad mozgová mŕtvica, zlyhanie srdca, chronické zlyhanie obličiek, atď. Odborníci však objavili v zelených kávových zrnách veľmi aktívnu a silnú zložku podobnú acylpyrínu. Tá má pozitívny vplyv na naše cievy, zabraňuje krvným doštičkám, aby sa zhlukovali. Výsledkom je, že naše artérie sa neupchávajú, takže sa cirkulácia krvi v rámci tela do značnej miery zlepší.

Využívajú sa na prírodnú detoxikáciu

Extrakt zo zelených kávových zŕn je prírodným detoxom. Prečisťuje pečeň, zbavuje ju toxínov, zlého cholesterolu, nepotrebných tukov, atď. Keď sa detoxikuje pečeň, zlepší sa podstatne jej fungovanie, a to môže vplývať aj na naštartovanie metabolizmu a zlepšenie celkového zdravotného stavu.

Dodávajú energiu

Vďaka prítomnosti veľkého množstva kofeínu sa môžu zelené kávové zrná využívať aj ako vynikajúci dobíjač energie. Môžu zvýšiť hladinu našej energie a udržať nás počas celého dňa aktívnych.

Prínosy zelených kávových zŕn pre pokožku

Redukujú vplyv voľných radikálov

Kyselina chlorogénová obsiahnutá v zelených kávových zrnách môže znížiť vplyv voľných radikálov na naše telo oproti zelenému čaju až desaťnásobne. Keďže zrná nie sú pražené, obsahujú ďalšie antioxidačné činidlá z rodu polyfenolov, kyselinu ferulovú, atď. Tieto spomaľujú procesy starnutia a dodávajú pleti mladistvý vzhľad.

Zlepšujú imunitný systém

Tieto kávové zrná sú veľmi efektívne pri vylepšení nášho imunitného systému. Vďaka prítomnosti ničiteľov silných voľných radikálov, môžu pomôcť telu pri eliminácii všetkých typov toxických a škodlivých látok. Navyše sa môžeme zbaviť fádnej, aknóznej pleti.

Pomáhajú spomaľovať nástup príznakov starnutia

Zelené kávové zrná sú známe tiež svojou schopnosťou zachovať si vysoké hladiny nestabilných látok, keďže neprechádzajú procesom praženia. Kyselina gama aminomaslová (GABA), teofylín, epigalokatechín galát, atď. sú práve tými látkami, ktoré nám pomáhajú uchovať si zdravú pleť a zabrániť tvorbe vrások.

Pomáhajú hydratovať pleť

Okrem antioxidačných činidiel obsahujú zelené kávové zrná aj veľké množstvá mastných kyselín a estery, vrátane kyseliny arachidonovej, kyseliny linolovej a kyseliny olejovej, ktoré vyživujú a hydratujú našu pokožku. Chránia ju pred nepružným vzhľadom, ovisnutím, či fľakmi a zabraňujú ďalším veľkým poškodeniam.

Prínosy zelených kávových zŕn pre vlasy

Odstraňujú látky poškodzujúce vlasy

Obsiahnuté antioxidanty v zelených kávových zrnách sú rovnako prínosné pre naše vlasy. Popri tom, ako nám pomáhajú bojovať so všetkým toxickým a škodlivým, zostávajú aj naše vlasy silné, zdravé a krásne.

Bojujú proti plešatosti

Androgénna alopécia, nazývaná aj „ženské vypadávanie vlasov“, môže byť tiež liečená zelenými kávovými zrnami. Extrakt z týchto zŕn môže výrazne nabudiť rast vlasov a ovplyvniť hustotu prameňov.

Ak to zhrnieme, zelené kávové zrná stoja za bližšie zoznámenie sa, ak sa chcete starať o svoje zdravie, pokožku a vlasy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac

Blízke témy