Chudnutie vďaka zrnám zo zelenej kávy

Posledná úprava 11.04.2018

Extrakt zo zelenej kávy, vyrábaný zo zelených zŕn rastliny Arabica, je relatívne nová zložka produktov na chudnutie a teší sa veľkej pozornosti. Táto pozornosť nie je neodôvodnená, extrakt zo zelených kávových zŕn má mnoho zdravotných prínosov, jedným z nich je aj pomoc pri chudnutí.

Ako zelené kávové zrná účinkujú?

Zelené kávové zrná obsahujú polyfenoly, vrátane kyseliny chlorogénovej. Rovnako ako extrakt z hrozna alebo zelený čaj, obsahuje aj zelená káva antioxidatny, ktoré pomáhajú telu neutralizovať škodlivé voľné radikály. Výskum tiež ukázal, že kyselina chlorogénová obsiahnutá v zrnách zo zelenej kávy má v prípade potkanov aj ľudí antihypertenzný účinok, teda že podporuje normálny krvný tlak.

Na rozdiel od kávových nápojov, extrakt zo zelenej kávy obsahuje iba málo kofeínu a nie je to stimulant. Navyše, kyselina chlorogénová zaniká, keď sa kávové zrná pražia a v kávových nápojoch sa preto nenachádza.

Kyselina chlorogénová podporuje znižovanie hmotnosti viacerými spôsobmi. Po prvé, podporuje vyváženú hladinu krvného cukru, a to utlmením uvoľňovania glukózy do tela. Po druhé, kyselina chlorogénová urýchľuje metabolizmus a fungovanie pečene, ktorá následne spaľuje viac tukov. Tento duálny mechanizmus podporuje tvorbu svalovej hmoty a to tak, že bráni vstrebávaniu tukov a samotnému priberaniu.

Chudnutie vďaka zeleným kávovým zrnám a výskum

Štúdia z roku 2006, publikovaná v odbornom časopise (BMC Complementary and Alternative Medicine) skúmala utlmenie akumulácie tuku a priberania v prípade myší, ktorým podávali extrakt zo zelených kávových zŕn. Vedci uvádzajú, že u myší došlo k zníženiu množstva viscerálneho tuku a úbytku váhy. Došli k záveru, že extrakt zo zelených kávových zŕn môže byť efektívnou pomôckou pri prevencii priberania a akumulácie tuku a že aktivuje metabolizmus tukov v pečeni.

V roku 2011 bola publikovaná metaanalýza piatich štúdií (Gastroenterology Research and Practice), ktoré skúmali extrakt zo zelených kávových zŕn ako výživový doplnok pri chudnutí. Hoci bolo poznamenané, že mnohé z výskumov boli realizované na podnet producentov daného produktu, bolo tiež doplnené, že agregované dáta preukázali podstatný rozdiel v telesnej váhe subjektov pri užívaní extraktu a pri užívaní placeba. Dôkazy teda indikujú, že extrakt zo zelenej kávy môže podporovať chudnutie.

Rovnaký záver bol podporený aj v štúdii publikovanej v roku 2012 (The Diabetes Metabolic Syndrome and Obesity Journal). Tu sledovali skupinu 16 dospelých, ktorí počas 12 týždňov užívali zelené kávové zrná bez akýchkoľvek iných zmien vo svojom jedálničku. Výsledky boli veľmi prekvapivé. Počas tohto obdobia zhodili sledované subjekty v priemere 10,5% celkovej telesnej váhy a 16% celkového telesného tuku, a to bez udania nejakých negatívnych vedľajších účinkov.

Pokiaľ ide o chudnutie, sú pre úspech prvoradé správne stravovanie a pohyb. Výskum však ukazuje, že priradenie výživových doplnkov, ako je napríklad extrakt zo zelených kávových zŕn, môže zvýšiť potenciál na zníženie hmotnosti, nehovoriac ešte o jeho antioxidačných výhodách. Tak, ako pri všetkých výživových doplnkoch, aby boli zelené kávové zrná efektívne, musí ísť o čistý, organický, 100% extrakt. Je vhodné, aby prešiel laboratórnymi testami a získal certifikáty, ktoré potvrdzujú a zaručujú účinnosť a kvalitu produktu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac

Blízke témy