Domov / / Zdravotné prínosy senovky gréc...

Zdravotné prínosy senovky gréckej

Posledná úprava 27.04.2018

Zdravotné prínosy senovky gréckej zahŕňajú schopnosť zlepšiť libido a sexuálne funkcie, zvýšiť hladiny testosterónu a snáď aj schopnosť pomôcť pri boji s rakovinou prostaty. Tiež sa o nej tvrdí, že dokáže znížiť hladiny glukózy a hladiny cholesterolu v krvi. A že preto dokáže pomáhať s kardiovaskulárnymi chorobami.

Senovka grécka je rastlina, ktorá bežne rastie v Stredomorskej oblasti. Jej semená a listy sú obľúbenou koreninou, no aj jej prínosy pre zdravie sa tešia veľkému záujmu. Pretože má senovka grécka určité schopnosti podobné estrogénu, môže napríklad pomôcť pri zvýšení libida.

Senovka grécka obsahuje tiež fytochemikálie nazývané saponíny a sapogeníny, ktoré majú dobrú povesť pri zvyšovaní hladín testosterónu a vylepšení libida. V štúdii bolo náhodne vybraných 60 zdravých mužov, ktorí mali užívať buď 300 mg senovky alebo placeba dvakrát denne v trvaní osem týždňov. U mužov, ktorí užívali senovku grécku, nastal v porovnaní s placebo skupinou výrazný nárast hladín testosterónu.

V inej štúdii užívalo 27 mužov vo veku od 25 do 50 rokov kombinovaný výživový doplnok pozostávajúci zo senovky gréckej, magnézia, zinku a vitamínu B6. Ďalších 27 mužov dostávalo iba placebo. Žiaden z mužov netrpel na erektilnú dysfunkciu, všetci mali stabilný partnerský vzťah a boli zdraví. V strede testovacieho obdobia a na konci šesťtýždňového testu prideľovali muži z liečenej skupiny vyššie skóre pri otázkach ohľadom libida, sexuálnych funkcií a sexuálneho výkonu, než muži v placebo skupine.

Doteraz iba jedna odborná štúdia indikovala senovku grécku ako zdravotne prínosnú pri boji s rakovinou prostaty. Výskum zistil, že výťažok zo senovky gréckej zabíjal rakovinové bunky v prostate, prsiach a v pankreasi, neovplyvnil však normálne zdravé bunky. Výskum ohľadom senovky gréckej a rakoviny prostaty však prebiehal iba v petriho miskách, takže je ťažké určiť, ako by bola v boji s rakovinou skutočne efektívna.

Užívanie senovky gréckej

Odporúčaná dávka na zníženie cholesterolu alebo pri cukrovke je 5 gramov semien denne. Iný spôsob, ako využiť zdravotné prínosy senovky gréckej, je pridať čajovú lyžičku semien senovky gréckej do jedla, alebo ich jednoducho prehltnúť a zapiť vodou. Toto je populárny spôsob ako bojovať so zlým trávením a pálením záhy.

Čítajte ďalej Impotencia
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac