Domov / / Vitamíny vhodné pre zdravie a...

Vitamíny vhodné pre zdravie a rast nechtov

Posledná úprava 01.02.2018

Konzumácia vyváženej, na živiny bohatej stravy je dôležitá pre rast a udržiavanie zdravých nechtov. Vaše nechty môžu byť v zlom zdravotnom stave, ak je Vaša výživa zlá, a to môže viesť ku krehkým, bledým alebo rozštiepeným nechtom. Pre udržanie si silných a zdravých nechtov sú niektoré vitamíny nevyhnutné.

Biotín

Vitamín H, označovaný aj ako biotín, sa používa pri liečbe ochorení ako je vypadávanie vlasov, krehké nechty a diabetes. Tento vitamín môže pomôcť pri zväčšovaní hrúbky nechtov na rukách aj nohách ak máte krehké nechty. Medzi potraviny bohaté na biotín patrí losos, vajcia, syr, pečeň, avokádo a karfiol.

Kyselina listová

B vitamín, kyselina listová, pomáha pri raste a udržiavaní si zdravých nechtov. Tento vitamín môžete prijímať konzumáciou potravín, ako sú fazuľa, strukoviny, hydina, mäkkýše, pečeň a tmavá listová zelenina. Tento vitamín môžete tiež užívať ako doplnok vo forme kyseliny listovej. Niektoré potraviny, ako sú celozrnné pečivo a cereálie sú obohatené týmto vitamínom.

Vitamín B 12

Vitamín B 12 je dôležitý ako pre rast tak aj zdravie Vašich nechtov. Ak máte nedostatok vitamínu B12 môže sa u vás vyvinúť anémia. K anémii dochádza, keď v tele nemáte dostatok červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík a ďalšie živiny do životne dôležitých orgánov, ako je srdce. To môže viesť k slabosti, únave, dýchavičnosti, bledej pleti a nezdravým, bledým nechtom. Ak chcete zvýšiť svoj príjem vitamínu B 12, konzumujte bielkoviny na živočíšnej báze, ako sú ryby, mäso, hydina, mliečne výrobky a vajcia. Ak nechcete konzumovať živočíšne potraviny, budete musieť užívať doplnok výživy alebo hľadať vitamín B 12 v obohatenom chlebe a cereáliách.

Riboflavín

Riboflavín, tiež označovaný ako vitamín B 2, pomáha pri zvyšovaní Vašej úrovne energie a udržovaní zdravia Vašej pleti, vlasov a nechtov. Ak chcete získať tento vitamín, môžete konzumovať potraviny, ako sú vajcia, mäso, mlieko, zelená zelenina a orechy, prípadne zvoliť riboflavínový doplnok.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac