Starostlivosť o pleť v lete

Posledná úprava 03.07.2022

Letné slnko a letné teploty ľudia obľubujú, pretože nám umožňujú tráviť viac času vonku, môžeme robiť veci, ktoré máme radi. Je však jasné, že čoraz agresívnejšie slnko aj teploty si vyberajú svoju daň, a túto cenu zaplatí práve vaša pokožka. Poškodenie od slnka môže viesť k predčasnému starnutiu pokožky, ku vzniku vrások, znamienok, suchej pleti, časom dokonca môže dôjsť aj k rozvinutiu rakoviny kože. Najhorúcejšie ročné obdobie si vyžaduje riadnu starostlivosť o pleť v lete. A to aj vtedy, ak horúčavu a letné slnko milujete.

Starostlivosť o pleť v lete od základov

Ako letné slnko ovplyvňuje vašu pleť

Je dôležité vedieť, ako slnečné lúče ovplyvňujú vašu pleť, hlavne ak sa chcete vyznať v množstve označení na štítkoch kozmetických produktov. Pomôcť by vám mali tieto základné informácie:

  • Ultrafialové žiarenie A (UVA) – najdlhšia slnečná vlnová dĺžka. Táto preniká cez dermu, čo je najhlbšia vrstva pokožky. Poškodenie slnkom môže aktivovať voľné radikály a podporuje starnutie kože.
  • Ultrafialové žiarenie B (UVB) – táto vlnová dĺžka preniká najhornejšou vrstvou pokožky, epidermou. Tieto slnečné lúče spôsobujú spálenie od slnka, alergické reakcie na slnko a rakovinu kože. Ak sa spálite šesť krát, vaše riziko rozvinutia fatálneho melanómu sa zdvojnásobuje.
  • Ultrafialové žiarenie C (UVC) – zvyčajne sú tieto lúče filtrované ozónovou vrstvou. Ide o najškodlivejšie lúče.
  • Infračervené žiarenie (IR) – ide o „teplo“ zo slnka a príliš veľa tohto tepla môže mať negatívny dopad na kolagén, teda pružnosť pokožky, aj na imunitný systém.

Používajte opaľovací krém, ale iba po prehodnotení vašich potrieb a vlastnom prieskume možností

Nie všetky opaľovacie krémy sú vyrábané rovnako. Niektoré poskytujú fyzickú bariéru (minerály), iné zase chemickú bariéru, ktorá absorbuje ultrafialové lúče. SPF znamená „sun protection factor“, teda „ochranný faktor slnečného žiarenia“ a indikuje časový údaj, ako dlho môžete zostať na slnku. Vynásobte SPF počtom minút, ktoré môžete stráviť na slnku bez toho, že by ste sa bežne spálili. Ak sa napríklad vaša pleť sfarbí do červena po 10 minútach a SPF opaľovacieho krému je 15, môžete na slnku zostať 150 minút. Objavujú sa však obavy, týkajúce sa obsahu prípravkov na opaľovanie a toho, ako efektívne opaľovacie krémy v skutočnosti sú. Mnohé opaľovacie krémy prenikajú do pokožky a prispievajú k chemickému preťaženiu, ktorému je vaše telo vystavované kvôli každodennému modernému spôsobu života. Neexistuje konsenzus o tom, že opaľovacie krémy skutočne fungujú. Neexistuje ani dôkaz o tom, že krémy s vyšším SPF sú lepšie ako krémy s nižším SPF. Akurát môžu obsahovať viac chemických látok, čím sa akurát vystavujete ešte väčšiemu množstvu chémie. A ak získate falošný pocit bezpečia, pokiaľ ide o možnosť zostať na slnku po celý deň, pretože predsa máte opaľovací krém, nikomu to neprospieva. Môže to však vyústiť až do poškodenia pokožky. Navyše sa odborníci obávajú, že takýto falošný pocit bezpečia a nedostatočné používanie opaľovacích krémov s UVA vlastne podporuje vznik rakoviny kože. Nie je preto až tak dôležité, ako používate krém na opaľovanie. Opaľovacie krémy by mali byť totiž iba jednou časťou prístupu, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť v lete. Nemôže to byť jediná metóda, pretože nie je dokonale odolná.

  • Ak u vás opaľovací krém spustí senzitivitu, vyrážky a iné kožné problémy, prejdite z chemických opaľovacích krémov na minerálne blokátory slnka (oxid zinočnatý a oxid titaničitý), aby ste zistili, či sa stav pleti zlepší.
  • Ak máte mastnú pleť, nepoužívajte SPF vyššie ako 20. Ak by ste tak urobili, riskujete, že pokožku preťažíte chemickými látkami a dodáte jej ešte viac mazu a oleja. Vlastne sa pri akomkoľvek type pleti odporúča dvakrát premyslieť priveľké hodnoty SPF. Pre mastnú pleť sú vyrábané špeciálne opaľovacie krémy. Preštudujte si riadne balenie a hľadajte označenie „oil-free / bez olejov“ alebo „nekomedogénne“. Znamená to, že krém nebude upchávať póry alebo tvoriť nadmerné množstvá mazu.
  • Nanešťastie nestačí iba vojsť do drogérie a vybrať si krém na opaľovanie, ktorý vám vonia, alebo vám vyhovuje jeho cena. Musíte si urobiť malý prieskum a následne informované rozhodnutie na základe obsiahnutých látok.

Vyhýbajte sa slnku medzi 11 a 16 hodinou

Najhorúcejšia časť dňa počas leta je ten najhorší čas. Nezostávajte v tejto dobe na slnku pridlho. Čím ste vonku dlhšie, tým dlhšie je vaša pokožka vystavená žiareniu. Svoje vonkajšie aktivity robte v skoršej dobre, v chladnejších hodinách. Prípadne neskôr, keď je už znovu chladnejšie.

Noste ochranné oblečenie

Mnohé druhy oblečenia, či už športového alebo tradičného, uvádzajú na štítku hodnotu UV ochrany. Niektoré druhy odevov sú impregnované bezfarebným farbivom absorbujúcim UV žiarenie. Hodnota UV ochrany je dobrý indikátor toho, nakoľko môže odev slúžiť ako bariéra voči slnečným lúčom. Zakryte toľko pokožky, koľko len môžete. Ak je skutočne horúco a nepríjemne, používajte ľahké látky. Voľte tkaniny, ktoré neškriabu, nesvrbia, neprehrievate sa pod nimi. Uprednostňujte svetlé farby pred tmavými, udržíte tak teplotu nadol.

  • Noste klobúk. Tvárová pokožka bude z neustáleho tieňa v slnečnej horúčave veľmi profitovať.
  • Noste slnečné okuliare, aby ste si ochránili citlivú pokožku okolo očí aj samotné oči. Oči sú náchylné na vznik melanómov a kataraktov a citlivá pokožka okolo očí zase na rýchle starnutie.

Vzdajte sa posadnutosti byť opálená

Opaľovanie alebo solárium zvyšujú vaše šance na zničenie pokožky a vzniku rakoviny kože. Navyše, opaľovanie vám pridá dobrých 20 rokov, a to kvôli dehydratácii a zvráskaveniu kože. Skutočne to chcete?

  • Opatrne s falošným opálením. Tieto produkty obsahujú množstvo chemických látok, ktoré nie sú pre vašu pokožku ani celkové zdravie práve najlepšie.
  • Aj tmavá, hnedá a čierna pokožka je náchylná na poškodenie od slnka. Niekedy sú ľudia tmavej pleti počas leta takmer o dva odtiene tmavší než v zime. A hoci to nie vždy vidno, poškodenie tu je.

Doprajte svojej koži voľno

Sledujte počas leta počasie, môžete si vytipovať dni, kedy nebudete musieť používať toľko krémov a chemických látok...napríklad, keď leje alebo je celý deň veľmi zamračené. Nezabudnite si nasadiť klobúk a zakryť sa odevom ako zvyčajne, pretože UV lúče prenikajú aj cez mraky. Môžete si však dovoliť nepoužiť v takýto deň opaľovací krém.

  • Ak cestujete na prázdniny a šoférujete, zotrite si mejkap. Koža bude môcť dýchať.
  • Pokiaľ ste na dovolenke, snažte sa používať mejkap čo najmenej. Je to výborná možnosť nechať kožu dýchať a zároveň sa vyhnúť chemickým látkam z kozmetiky.

Po kúpaní sa osprchujte

Toto je obzvlášť dôležité, ak ste plávali v chlórovanej vode. Chlór vám môže vysušiť pokožku, u niektorých ľudí môže dokonca dôjsť k alergickej reakcii. Navyše, je oveľa lepšie voňať neutrálne než po chlóre.

Vyhýbajte sa používaniu parfumu na kožu, pokiaľ ste na slnku

Psoralen v parfumoch (hlavne v citrusových) môže vašu pokožku natrvalo sfarbiť v prípade, že zreaguje so slnkom. Počas leta sa odporúča vôňou postriekať radšej oblečenie než kožu.

Pite veľa vody

Hydratovaná pleť je lepšia pleť. Počas letných mesiacov sa pritom koža veľmi ľahko odvodní. Dehydratácia má za následok suchú kožu, takzvané „vrásky hnevu“, škvrny, a matnú pleť bez lesku. Vodu pite pravidelne počas celého dňa, najlepšie medzi jedlami. Pitie počas jedla môže riediť živiny z potravy. Voda jednak dodá vlahu vašej koži a zároveň vyplaví toxíny, ktoré môžu ovplyvňovať aj váš vzhľad.

Jedzte zdravé jedlá

Zdravá pokožka vychádza zo správneho stravovania. Práve v lete je ideálny čas na zmeny v stravovaní, samozrejme k lepšiemu. Znížte príjem cukru a rafinovaných spracovaných jedál, ktoré majú za následok nevyrovnané hladiny krvného cukru, čím prispievajú k predčasnému starnutiu. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ako súčasť šalátov, na pare, za surova, prípadne vo váre. Vyberte si z farebnej dúhy ovocia a zeleniny, zabezpečíte si všetky antioxidanty a živiny, ktoré vaša pleť potrebuje. Strava bohatá na flavonoidy pomôže zabezpečiť zdravú a žiarivú pokožku. Denne do stravy zaraďte aj celé zrná.

  • Jogurt je zdravým prídavkom k vašej strave, dbajte ale na to, aby bol prírodný a bez pridaného cukru.
  • Diéty bez konzumácie tuku alebo s nízkym obsahom tuku robia pokožku suchou, vráskavou a starou. Vo svojom jedálničku potrebujete esenciálne tuky, vďaka nim je pleť vlhká a poddajná. Je dôležité zo stravy vylúčiť nezdravé tuky (hydrogenované, transtuky, tuky zničené teplom alebo svetlom), denne si však doprajte zdravé tuky. Oriešky a semienka, čerstvé ryby, to všetko sú výborné zdroje dobrých tukov.

Pravidelne si kontrolujte kožu

Minimálne raz za mesiac si prekontrolujte znamienka, hľadajte na koži známky poškodenia od slnka. Spozornite hlavne pri tých znamienkach, ktoré zmenili veľkosť či tvar, ktoré bolia, svrbia alebo krvácajú.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac