Domov / / Prínosy senovky gréckej pre mu...

Prínosy senovky gréckej pre mužov

Posledná úprava 01.02.2017

Trigonella foenum-graecum, známejšia pod názvom senovka grécka, pochádza z Indie a Severnej Ameriky. Využíva sa v tradičnej medicíne na liečbu artritídy a sexuálnych dysfunkcií. Senovka grécka zvyšuje sexuálne vzrušenie a hladiny testosterónu, zlepšuje tiež športový výkon u mužov. Je však najlepšie poradiť sa o bezpečnosti s lekárom, než začnete prírodné prostriedky používať na liečby ochorení či na zlepšenie sexuálnych alebo športových výkonov.

Libido

Výživové doplnky na zlepšenie libida, ktoré obsahujú senovku grécku, sú určené na zvýšenie sexuálnej túžby a výkonnosti u mužov. V rámci výskumu z roku 2011 vedci vybrali 60 mužov vo veku 25 a 52 rokov bez erektilnej dysfunkcie a podávali im buď placebo alebo 600 miligramov výťažku zo senovky gréckej, a to denne po dobu šiestich týždňov. Účastníci testu sami hodnotili svoju spokojnosť so senovkou gréckou a udávali, že výživový doplnok mal pozitívny účinok na libido. Výskum zistil, že extrakt zo senovky gréckej mal významný vplyv na sexuálne vzrušenie, energiu a vytrvalosť a pomohol účastníkom testu udržiavať normálne hladiny testosterónu.

Športový výkon

Článok v odbornom časopise z decembra 2010 vyhodnocoval účinok dvoch enzýmov nachádzajúcich sa v senovke gréckej, a to aromatázy a 5-alfa-reduktázy. Tieto modifikujú cholesterol v produkcii testosterónu. Odborníci hodnotili účinok týchto enzýmov na silu, telesnú stavbu a hormonálny profil u 30 trénovaných mužov. Účastníkom podávali buď placebo alebo 500 mg výťažku zo senovky gréckej raz denne počas ôsmich týždňov. Vedci monitorovali maximálny „bench press“ (tlaky na rovnej lavičke) a „leg press“ a svalovú výdrž. Cvičebný režim bol nastavený na štyri dni do týždňa, a to počas 2 mesiacov. Senovka grécka u mužov výrazne zlepšila športový výkon pri vzpieraní, znížila množstvo telesného tuku a zvýšila hladiny testosterónu. Ak sami športujete a zároveň sa snažíte znížiť hmotnosť, vyvarujte sa chýb športovcov pri chudnutí.

Stavba tela

Účinky senovky gréckej na svaly, telesnú stavbu, silu a hormonálny profil boli hodnotené aj v ďalšej štúdii z roku 2010. Vedci vybrali 49 trénovaných mužov, podávali im počas ôsmich týždňov 500 mg výťažku zo senovky gréckej alebo placebo. Počas tejto doby sa zúčastňovali štyrikrát do týždňa tréningového programu. V rámci neho dvakrát týždenne posilňovali horné končatiny a dvakrát týždenne dolné končatiny. V skupine, ktorá dostávala v rámci experimentu senovku grécku, došlo k výraznému zredukovaniu telesného tuku a k zlepšeniu výkonu pri leg-presse a bench-presse. Oproti placebo skupine došlo v skupine so senovkou gréckou k výraznému zlepšeniu stavby a pevnosti tela.

Pálenie záhy

Senovka grécka je prínosom aj pri prevencii pálenia záhy. V štúdii z roku 2011 odborníci podávali ľuďom trpiacim na časté pálenie záhy vlákninu zo senovky gréckej. Užívali ju dvakrát denne počas dvoch týždňov, vždy 30 minút pred jedlom. Podľa výsledkov štúdie bola senovka účinná pri zmierňovaní príznakov pálenia záhy, a to aj v porovnaní s voľnopredajnými antacidmi. Vláknina zo senovky gréckej ponúka úľavu od pálenia záhy, ak je dôsledne užívaná pred jedlom.

Čítajte ďalej Diagnostika porúch erekcie
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac