Pravda o detoxikácii

Posledná úprava 20.12.2022

Čo potrebujete vedieť, aby ste ju robili správne

Z termínu „detoxikácia“ sa stal populárny výraz. Na jednej strane je to dobré, pretože to znamená, že ľudia si začínajú uvedomovať nebezpečenstvá, ktoré predstavujú obrovské množstvá toxínov, ktorým sme každodenne vystavovaní prostredníctvom potravy, vody, produktov využívaných v domácnosti, nášho životného prostredia a ďalších zdrojov. Rakovina, kardiovaskulárne choroby, diabetes a ďalšie ochorenia sú spojené s nepretržitou expozíciou toxínom. Ochorenia kože a kĺbov, alergie, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti a časté nachladnutia sú taktiež súčasťou tohto balíka. A spolu so všetkými detoxikačnými diétami celebrít a novo vzniknutou módou pitia štiav získala táto staroveká tradícia celkovej očisty tela aj reputáciu akéhosi zázračného náboja na znižovanie hmotnosti, proti starnutiu, proste pre čo najlepší pocit. Ale je detoxikácia všetko, čo sa za detoxikáciu vyhlasuje?

Áno, zdravý očistný a detoxikačný program môže byť vašou bránou k optimálnej vitalite - ale záleží na tom, ako tú bránu otvoríte. Zle naplánovaný program môže vyčerpať vašu energiu a redistribuovať toxíny (ako sú ťažké kovy a pesticídy) do životne dôležitých orgánov.

Mnohé zo súčasných detoxikačných režimov sľubujú rýchlu nápravu, ignorujúc dôležitosť postupného odstraňovania toxínov. Trvá roky, kým sa tieto zdraviu škodlivé nečistoty nahromadia v kĺboch, orgánoch a tkanivách, preto nemôžeme očakávať, že budú „dočista zlikvidované“ pomocou trojdňovej očisty. Cieľom je zaviesť očistnú diétu zameranú na prírodné doplnky, cvičenie a správne postoje s cieľom pomôcť postupom času šetrne odstrániť toxíny za súčasnej podpory celkového zdravia a kondície. Pomocou takéhoto postupného napredovania môže vaše telo uspieť a priviesť vás na vyššiu úroveň zdravia a vitality.

Riziká detoxikácie

Existuje niekoľko častých mylných predstáv o detoxikácii. Mýtus je, že skôr ako sa môžeme cítiť dobre, musíme sa najprv cítiť zle, najmä keď telo začne uvoľňovať toxíny do krvného obehu. Keď k tomu dôjde, môžeme trpieť bolesťami hlavy, zápchou, poruchami duševných funkcií aj vážnejšími ťažkosťami. Často sa to nazýva „detoxikačná kríza“ a mnohí ľudia vám povedia, že je to dobré znamenie, že váš program funguje. V niektorých prípadoch je to správny koncept. Môže to však byť aj dôvod na obavy, pretože toxíny sa uvoľňujú príliš rýchlo a organizmus nedokáže spracovať náhlu nálož škodlivých látok v krvnom obehu. Pripomína to jarný odmäk: Ak sa sneh rozpustí prirýchlo, rieka sa rozvodní a zanechá brehy znečistené a zničené.

Na druhej strane, ak najprv postupne prechádzame na očistnú diétu a pomaly začleňujeme doplnky, ktoré pomáhajú prečisťovať krvný obeh a tráviaci trakt, pripravujeme svoje telo na hlbšie, dôkladnejšie detoxikačné procesy. Týmto spôsobom sa môžeme vyhnúť nepríjemným reakciám a optimalizovať naše dlhodobé zdravie.

Ďalší potenciálny problém počas detoxikácie je dehydratácia. Nedostatočná hydratácia spomaľuje proces detoxikácie, čo vedie k zápche, bolestiam hlavy a redistribúcii toxínov. Aby ste udržali hladkú činnosť vašich vylučovacích orgánov, odporúčam vám vypiť denne 3,5 až 4 litre prefiltrovanej vody, pričom časť z tohto množstva môže byť krytá bylinkovými čajmi a zeleninovými vývarmi bez obsahu soli.

Možno najväčšími sabotérmi akéhokoľvek detoxikačného programu je túžba po nezdravých potravinách. Jednoduché cukry a sacharidy môžu byť vysoko návykové a spôsobujú prudké výkyvy hladín glukózy v krvi. Dobrá správa je, že niektoré bylinky a výživné látky, ktoré podporujú zdravú detoxikáciu, dokážu zároveň regulovať hladiny glukózy v krvi, obmedziť žiadostivosť po nezdravom jedle a uchovať energickú rovnováhu, čo veľmi uľahčuje dodržiavanie vášho programu.

Kedy vykonať očistu

Hoci je nadbytok priemyselných toxínov relatívne nový jav, praktizovanie očisty a detoxikácie nie je novinka. Čínska medicína, ajurvéda a ďalšie tradičné liečebné systémy si už dávno uvedomili, že pravidelná detoxikácia je nevyhnutná pre dlhodobú vitalitu. Tieto staroveké liečebné systémy dobre pochopili náš vzťah k ročným obdobiam a vytvorili detoxikačné protokoly synchronizujúce zdravie s rytmami prírodného sveta.

Podľa týchto tradícií sú najmä jar a jeseň mimoriadne vhodné obdobia na detoxikáciu. Zimná stagnácia nás robí prístupnými voči patogénom, hromadeniu toxínov a zvyšovaniu hmotnosti. V tradičnej čínskej medicíne (TČM) súvisí jarné obdobie so zdravím pečene a žlčníka a podporuje nový rast a regeneráciu. Šetrná jarná očista je vynikajúci čas na zapojenie tejto energie, podporu spomínaných orgánov a obnovenie našich systémov
pre optimálne zdravie počas celého roka.

Na druhej strane kalendára jeseň ponúka ďalšiu príležitosť na detoxikáciu. V TČM jesenné obdobie súvisí
s hrubým črevom a pľúcami. Detoxikačný program v tomto čase kladie dôraz na dôkladnejšie odstránenie toxínov
na podporu imunity a energie počas zimy.

Prvý krok: Diéta

Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodneme pre detoxikáciu, rozhodujúce je zredukovať príjem cukru a soli. Okrem vplyvu cukru na metabolizmus glukózy a podielu soli na dehydratácii, obe potraviny podporujú zápalové procesy
v organizme. Ďalšie potraviny, ktoré prispievajú k zápalu a hromadeniu toxínov sú alkohol, polotovary, tepelne spracované oleje a kofeínové nápoje. Počas očisty tieto potraviny vylúčte zo svojho jedálnička.

Taktiež odporúčam znížiť príjem bielkovín zvieracieho pôvodu, najmä červeného mäsa. Namiesto nich konzumujte bielkoviny rastlinného pôvodu, ktoré sú ľahšie stráviteľné. Pridajte vlákninu vrátane ľanových semienok, chita semienok, vlákniny psyllium a ryžových otrúb. Vždy, keď je to možné, kupujte si organické potraviny, aby ste sa mohli lepšie vyvarovať expozícii pesticídom.

Základ očistnej diéty zahŕňa veľa zeleniny, z ktorej sa môže urobiť šťava, môže sa uvariť v pare, uvariť vo vode alebo v polievkach, prípadne zjesť surová. Jedným z cieľov detoxikácie je znížiť aciditu spôsobenú nezdravými potravinami, stresom, nedostatkom cvičenia a ďalšími príčinami. Voľba alkalických druhov zeleniny - ako sú špenát, brokolica, avokádo a ďalšie - pomôže telu uvoľňovať toxíny. Taktiež odporúčam hlúbovú zeleninu ako kapusta, ružičkový kel a brokolica, ktoré sú bohaté na zložky podporujúce odstraňovanie toxínov. Polievka
zo zeleninového vývaru pripravená z výberu vašich obľúbených druhov zeleniny je vynikajúcim základom každého očistného a detoxikačného programu.

Ďalšou kľúčovou zložkou sú probiotiká, ktoré dodávajú zdravé baktérie na podporu tráviaceho traktu a mnohých ďalších oblastí zdravia. Dobrými potravinovými zdrojmi probiotík sú kimchi, tempeh, kokosový kefír, kyslá kapusta a miso.

Cvičenie a uvedomelosť

Detoxikácia je o pohybe - premiestňujeme toxíny preč z našich tiel. Cvičenie a hlboké dýchanie je pre tento proces rozhodujúce. Cvičenie povzbudzuje lymfatický systém, ktorý tvorí rozhodujúcu časť detoxikačných kanálov organizmu. Taktiež zvyšuje metabolizmus na všetkých úrovniach, podporuje odstraňovanie toxínov z buniek, tkanív a orgánov vrátane kože.

Hlboké dýchanie je rovnako dôležité. Počas výdychu sa z pľúc uvoľňujú toxíny a zvýšený príjem kyslíka podporuje detoxikačné procesy. Je to zároveň vynikajúci spôsob relaxovania, čo tvorí ďalšiu dôležitú zložku. Ak sme v neustálom napätí a strese, zadržiavame toxíny a v strese sa vytvárajú aj nové toxíny. Meditácia, prechádzky v prírode a joga dokázateľne uvoľňujú stres, zmierňujú zápal a podporujú celkovú dobrú kondíciu,

Kľúčové doplnky

Detoxikácia je proces pozostávajúci z dvoch častí: Toxíny sa uvoľňujú z orgánov a tkanív, potom sa v tele metabolizujú a vylučujú sa močom, črevami, kožou a pľúcami. Prvým krokom je príprava krvného obehu a trávenia pomocou prírodných zložiek, ktoré viažu toxíny a pomáhajú telu vylúčiť ich.

V každom detoxikačnom programe je jedným z najdôležitejších doplnkov, ktorý odporúčam, PectaClear, kombinácia modifikovaného citrusového pektínu (MCP) z citrusovej kôry a alginátu sodného z chalúh. Je klinicky overené, že táto formulácia odstraňuje ťažké kovy z krvného obehu a tráviaceho traktu bez vplyvu na nevyhnutné minerály. Táto formulácia taktiež eliminuje pesticídy, rádioaktívne častice a iné chemikálie so súčasnou podporou imunity. Pomocou tejto kombinácie sa pevne viažu cirkulujúce toxíny a následne sa vylučujú prostredníctvom moču a tráviaceho traktu.

Odporúčam používať formuláciu Pecta-Clear v kombinácii s očistnou diétou minimálne dva týždne pred tým, ako sa pridajú doplnky, ktoré stimulujú uvoľňovanie toxínov z hlbších oblastí tela.

V mojej klinickej praxi používam aj integratívnu metabolickú formuláciu, ktorá pomáha stabilizovať hladinu glukózy a inzulínu v krvi, podporuje metabolizmus a trávenie a znižuje žiadostivosť po jedle. Metabolické zložky ako bazalka posvätná, grécke seno, listy gymnemy a niektoré huby taktiež pomáhajú odstraňovať toxíny povzbudzovať imunitu.

Existuje niekoľko ďalších doplnkov, ktoré sú tiež dôležité. Okrem podpory detoxikácie proteolytické enzýmy zmierňujú zápal a povzbudzujú krvný obeh; zelené práškové nápoje poskytujú extra výživné látky a doplnky
na trávenie udržiavajú pravidelnú činnosť čriev.

Vytrvajte v snažení

Aj keď pomaly napredujete, šetrný detoxikačný program vyžadujúci prijatie toľkých zmien môže vyvolávať pochybnosti. Je však dôležité vziať do úvahy, ako všetky tieto prvky spoločne pôsobia na hlboké vylepšenia zdravia a dobrej kondície. Keď sa telo prispôsobí novému režimu a prínosy sa stanú badateľnejšie, sami začnete túžiť po zdravšom prístupe. Dobré návyky sú rovnako návykové ako tie zlé.

Viac energie, menej bolesti, silnejšia imunita, lepšie trávenie a pevnejšie emočné a mentálne zdravie sú všetko zjavné prínosy bezpečného a šetrného detoxikačného programu.

Viac o modifikovanom citrus pektine najdete na: www.pectasol.sk

Zdroj: www.dreliaz.org , Isaac Eliaz, MD, MS, LAc

Komerčný článok

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy