Pomarančová koža – ako bojovať proti celulitíde?

Posledná úprava 10.07.2017

Celulitída je veľmi nežiadúci fenomén, ktorému čelia takmer všetky dievčatá a ženy. Ak sa ich však opýtate, čo presne je celulitída, dozviete sa najskôr, že je to pomarančová koža, tukové vankúšiky pod kožou, vrastené chĺpky a rôzne iné odpovede. Väčšina ľudí nevie, čo je to celulitída a čo ju spôsobilo.

V skutočnosti však taká vec ako celulitída nie je. Ako potom bojovať proti celulitíde, keď vlastne vôbec neexistuje?

Slovo celulitída bolo múdro vymyslené kozmetickými salónmi desiatky rokov dozadu. Popisuje jamky, nerovnosti a tiene, ktoré sa objavujú na koži v dolnej polovici ženského tela. Častými problematickými oblasťami sú stehná, boky, zadok a nohy.

Salóny krásy následne profitovali z rôznych ponúkaných foriem ošetrenia a odstránenia celulitídy. Ak ste však už niektorú z týchto procedúr vyskúšali, tak viete, že toto pasívne poležanie v posteli, pri ktorom prístroje „bojujú“ za vás, vôbec nefunguje.

Celulitída či pomarančová koža je vlastne svalová atrofia. Stav, ktorý sa vyskytuje, keď sa vrstva svalov, ktoré sú umiestnené pod kožou oslabí a uvoľní. Nie je to teda tuk, ale zakrpatená časť svalu, kvôli ktorej pokožka vyzerá škaredo. Ide o svalové vlákna, atrofované svalové vrstvy.

Dobrou správou je, že svalovú atrofiu možno zvrátiť. Z toho vyplýva, že je možné, bez ohľadu na vek, zbaviť sa celulitídy prirodzene a bez drahých produktov.

Pomarančová koža nezmizne, ak ju budete potierať gélmi, telovými mliekami, krémami či inými nezvyčajnými krémami

Nemusíte ich preto vôbec používať. Niektoré z nich dokonca môžu váš stav aj zhoršiť. Nech už zvolíte čokoľvek, je jedno ako drahé, klasické krémy proti celulitíde vám s celulitídou pomôcť nemôžu. Problém celulitídy je totiž skrytý pod kožou, nie na nej. Takže jediný spôsob ako bojovať proti celulitíde, je dostať atrofované svaly, ktoré sa označujú ako celulitída, znovu do kondičky.

Riskantné a drahé ošetrenia zlikvidujú iba vaše bankové konto, nie však celulitídu

Navyše, niektoré ženy sa sťažujú na nepríjemné metódy a skutočné poškodenie tela. Rôzne kozmetické ošetrenia ako balenie tela je vskutku neefektívne, pokiaľ ide o ošetrenie celulitídy. Ide o marketingový ťah, ktorý nie je účinný.

Celulitída nie je genetická záležitosť a nie je nemožné odstrániť ju, ak ju už raz dostanete

Alarmujúce je, že aj mnohí lekári si myslia, že to tak je. Pravdou je, že aj matka aj dcéra môžu mať rovnaké symptómy, ktoré indikujú „prítomnosť celulitídy“. Znamená to však iba toľko, že ani jedna z nich neodhalila spôsob, ako vrstvu svalov pod pokožkou nadzdvihnúť, napnúť a posilniť.

Ak sa zaujímate, ako bojovať proti celulitíde, začnite zdravou stravou. Najdôležitejšie je konzumovať množstvo ovocia a zeleniny. Obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú pre tvorbu a posilnenie spojivového tkaniva životne dôležité.

Ak zvýšite príjem ovocia a zeleniny, k tomu obmedzíte príjem cukru (jednoduchých uhľohydrátov) a zvýšite príjem proteínov a vody, pomôžete telu vytvoriť správne hladiny estrogénov v krvi a pomôžete mu regulovať hladiny cukru v krvi. Sú to totiž tiež dôležité faktory v boji proti celulitíde.

Jediná osvedčená metóda ako bojovať proti celulitíde, sú tie správne cielené cviky – zamerajte sa na spodnú časť tela a žalúdok

Celulitídy sa môžete zbaviť iba intenzívnym cvičením, zameraným na svaly na danej časti tela. Musíte zmeniť atrofované svaly na zdravé, vitálne a trénované svaly, ktoré sa potom rysujú na povrchu pokožky. Preto ženy, ktoré športujú, či vykonávajú iné typy fyzickej aktivity s menej sedavým a nehybným spôsobom života, na celulitídu takmer netrpia. Trik je fyzická aktivita.

Ako bojovať proti celulitíde cvičením?

Cvikmi, ktoré sú zamerané presne na tú časť tela, ktorá hýbe svalmi nachádzajúcimi sa pod oblasťou s celulitídou. Posilňovanie nepomôže. Obráťte sa na osobného trénera, atléta. Ukáže vám cviky, intenzívne cviky, pre danú oblasť tela. Treba trénovať svaly, jedným z dôsledkov bude odstránenie celulitídy. Ďalším bude oveľa lepšia kondícia vášho tela.

Naše telá sú stavané na pohyb. Moderný spôsob života sa však vyznačuje nehybnosťou, tiež akousi osobnou apatiou a lenivosťou.

Nezabúdajte, že v boji proti celulitíde a neželaným kilám, je potrebná aj trvalá zmena vašich nutričných návykov. Fundamentálne zmeny v stravovaní pomôžu vašim spojivovým tkanivám v tom, aby sa spevnili. Tým sa tiež zmenšia neželané jamky v pokožke na stehnách a zadku.

Prečo zelenina?

Čerstvá zelenina obsahuje viac vitamínu C než takmer akékoľvek iné ovocie. Vitamín C hrá hlavnú úlohu v tvorbe a posilnení spojivového tkaniva. A to je presne to, čo chcete dosiahnuť. Hladkú pokožku na zadku a na stehnách. Dbajte na to, aby ste mali denne na tanieri niekoľko porcií zeleniny, hlavne tej čerstvej.

Nech je šalát z čerstvej zeleniny súčasťou vášho každodenného života, ku každému obedu a večeri si dajte varenú zeleninu. Zeleninou nahraďte tie prílohy, ktoré ste si zvyčajne dávali k mäsu – teda napríklad cestoviny alebo chlieb. Vitamínové bomby s obsahom vitamínu C sú hlavne špenát, červená paprika, brokolica, kel a petržlen.

Na posilnenie spojivového tkaniva majú vplyv aj určité aminokyseliny a selén. Aj tie sa nachádzajú v niektorých druhoch zeleniny a ovocia. Na druhú stranu, draslík pomáha v prevencii zadržiavania tekutín a škodlivých látok v tkanivách. Na draslík sú obzvlášť bohaté rajčiny, sladké zemiaky, karfiol a špargľa.

Sladké zemiaky

Jeden z najstarších druhov zeleniny, ktoré človek pozná. A tiež jeden z najvýživnejších a najzdravších druhov zeleniny, ktoré sú v boji proti celulitíde ideálne.

Obsahujú draslík, vitamín C a E a betakarotén. Proteíny z koreňovej zeleniny sú tiež výborným antioxidantom. Vo všeobecnosti platí, že sladké zemiaky sú medzi zeleninou číslo jedna, pokiaľ ide o zlepšenie krvného obehu a odbúravanie toxínov z tela. Sú to zároveň dve najdôležitejšie veci pre prípad, že sa chcete zbaviť celulitídy.

Brokolica

Táto zelená zelenina je výborný spôsob ako bojovať proti celulitíde. A to z troch jednoduchých dôvodov. Brokolica obsahuje kyselinu alfa-lipoovú, ktorá pomáha predchádzať tvrdnutiu kolagénu. Brokolia je koncentrovaným zdrojom vitamínu C a výborným zdrojom konzumnej vlákniny. Brokolica je jedným z najlepších nemliečnych zdrojov vápnika, čo je výborný bojovník proti celulitíde.

Ružičkový kel

Medzi zelenú listovú zeleninu patrí aj ružičkový kel. A aj ten je výborným spojencom v boji proti celulitíde. Táto zelenina obsahuje okrem vitamínu C aj látku nazývanú indol-3-karbinol (I3C). Po skonzumovaní ju telo mení na di-indolmetán (DIM). Enzýmy DIM pomáhajú pečeni blokovať tvorbu estrogénu 16, čo je škodlivá látka zodpovedná okrem iného aj za pokles kvality kolagénu.

Na čo netreba zabúdať

Pri varení zeleniny nezabúdajte na to, že by sa mala zelenina variť iba pri nízkych teplotách. Len v troche vody alebo na pare. Takto zostane v zelenine zachovaných viac vitamínov.

Diéta proti celulitíde – ako bojovať proti celulitíde bez veľkej námahy

Diéta proti celulitíde obsahuje potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a pre telo prínosné. Pomáhajú vyplavovať škodlivé toxické látky z tela. Predstavíme si sedemdňovú diétu proti celulitíde.

Prvý deň

Raňajky: jogurt, syr, čierny chlieb

Desiata: ovocie alebo ovocný džús

Obed: Zemiakový šalát s grilovanou rybou, čierny chlieb alebo toast

Olovrant: ovocie alebo ovocný džús

Večera: varená zelenina, biele mäso, šalát, chlieb alebo toast

Druhý deň

Raňajky: musli s mliekom

Desiata: malá zmrzlina

Obed: kapustová polievka s mäsom, repový šalát

Olovrant: biela káva

Večera: Varená zelenina, biele mäso, šalát, chlieb alebo toast

Tretí deň

Raňajky: mrkvová šťava, čierna káva

Desiata: očistené nesolené slnečnicové semiačka

Obed: karfiolový šalát, kuracie mäso a chlieb alebo toast

Olovrant: ovocie alebo ovocný džús

Večera: jogurt, pečivo, šalát

Štvrtý deň

Raňajky: musli

Desiata: šiška

Obed: hovädzí vývar s mrkvou a zemiakmi, šalát a toast

Olovrant: zeleninová šťava

Večera: chlieb s lekvárom a zelený čaj

Piaty deň

Raňajky: chlieb s lekvárom a zelený čaj

Desiata: ovocie

Obed: hrachová polievka, chlieb a šalát

Olovrant: ovocno-zeleninový džús

Večera: varená zelenina, ryba, šalát a chlieb alebo toast

Šiesty deň

Raňajky: džús z ovocia a zeleniny, syr a chlieb

Desiata: ovocný šalát

Obed: sójový rezeň, zemiakový šalát a rajčinová šťava

Olovrant: palacinka

Večera: varená zelenina, biele mäso, šalát, chlieb alebo toast

Siedmy deň

Raňajky: mrkvová šťava, čierna káva

Desiata: lúpané, nesolené slnečnicové semienka

Obed: karfiolový šalát, kuracie mäso a chlieb alebo toast

Olovrant: ovocie alebo ovocný džús

Večera: zeleninová pizza

Takto podobne by malo vyzerať vaše menu, ak vás trápi pomarančová koža. Táto diéta nie je veľmi prísna. Niektoré potraviny môžete zameniť za iné podobné. Vďaka takémuto jedálničku dokážete znovu nadobudnúť sebavedomie, pretože práve to je cesta ako bojovať proti celulitíde.

Na čo ďalšie treba dbať pri diéte proti celulitíde

 • Jedzte čo najpomalšie.
 • Počas jedla sa nerozprávajte, nepozerajte televíziu. Jedzte v tichej atmosfére.
 • Jedávajte v rovnakom alebo približne rovnakom čase.

Povedali sme si, že niektoré potraviny nahradiť môžete. Pri boji proti celulitíde by ste však nikdy nemali jesť nasledovné jedlá:

 • salámy
 • slaninu
 • sýtené nápoje
 • kyslú smotanu
 • hot-dogy
 • vreckové polievky
 • pikantné polievky
 • paštéty

Aby bola diéta proti celulitíde úspešná, je okrem fyzickej aktivity vhodná aj masáž.

Masáž proti celulitíde

Masáž proti celulitíde má za cieľ podchytiť pomarančovú kožu, čo je problém takmer u každej ženy. Ak sa robí správne, pomáha zmierňovať celulitídu. Úplne odstrániť ju však nedokáže. Aby ste sa celulitídy zbavili úplne, je potrebné kombinovať tento typ masáže so zdravou a vyváženou stravou a pravidelnou fyzickou aktivitou.

Masáž proti celulitíde je kombinácia štípania, trenia a tlačenia. Pomáha zlepšiť prúdenie krvi a lymfy. Celulitída sa potom načas zmierni alebo zmizne.

Niektoré kozmetické salóny a luxusné hotely poskytujú masáž proti celulitíde, ale takúto masáž si môžete dopriať aj samé doma.

Ako vyzerá masáž proti celulitíde?

Aplikujte dostatok masážneho oleja na častiach tela postihnutých celulitídou.

Olej vám pomôže, aby sa ruky ľahko kĺzali po tele. Na tento typ masáže sa používajú oleje a iné prísady, ktoré pôsobia na tukové tkanivá v koži. Môže to byť levanduľový alebo mätový olej. V boji proti celulitíde sú dobrým nástrojom aj riasy.

Masírujte odspodu a postupujte smerom nahor.

Na postihnuté miesta vyvíjajte rôzny tlak a postupujte nasledovne:

 • Základné pohyby pri takejto masáži sú krúživé pohyby. Vykonávať ich treba dlaňou, prstami aj rukou zovreto v päsť.
 • Masírujte ako by ste hnietli cesto. Aby bola masáž účinná, použite rôzne tlaky.
 • Používajte prsty, aby ste mohli kožu stláčať a nadvihovať. Pohyby opakujte bez prílišného tlaku. Nezabudnite na olej.
 • Masáž ukončite miernym potlapkaním na miestach postihnutých celulitídou.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

 • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
 • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
 • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac