Päť hlavných príčin, prečo ľudia nedokážu schudnúť

Posledná úprava 27.08.2021

Fakt, že prejedanie a prílišné pitie „nevhodných“ nápojov môže spôsobiť priberanie na váhe, je dobre známy. Niekedy ale treba za kyprými tvarmi hľadať aj iné spúšťacie mechanizmy. Možno ste si to doteraz neuvedomili, ale aj nasledovné záležitosti môžu prispieť k nadmernému priberaniu.

Pečeň

Pečeň je hlavný hnací motor v tele. Vytvára enzýmy, vyrovnáva hladiny cukru a z hľadiska chudnutia, mení tuk na energiu. Ak ju preťažíme, nestíha pečeň vykonávať všetky činnosti a metabolizmus sa spomalí.

Riešenie

Existuje jednoduchý spôsob, ako udržať pečeň v efektívnej činnosti. Treba jej mierne pomôcť. Jedzte potraviny, ktoré obsahujú zlúčeniny síry, pretože práve tie zbavujú telo chemikálií, ktoré neúmyselne skonzumujeme zo zdrojov ako sú predpisované lieky či toxíny zo životného prostredia. Cibuľa, cesnak a kapusta sú pre zdravú pečeň ideálne. Rovnako brokolica, ružičkový kel a kel.

Leptín

Tento zvláštny malý hormón je vylučovaný tukom a jeho účelom je zastaviť hlad. Za normálneho stavu oznamuje mozgu, že ste už skonzumovali dostatočné množstvo jedla. Ak sa ale rozvinie leptínová rezistencia, rozvinie sa aj neustály hlad.

Riešenie

Leptín a jeho náprotivok grelín boli predmetom mnohých výskumov. Hoci treba o leptíne ešte veľmi veľa vecí zistiť, výskumníci už vedia, že leptín v tele prirodzene stúpa spolu s dostatočným a kvalitným spánkom. U väčšiny ľudí je to v priemere osem hodín.

Teória nastavenia a regulácie hodnôt (set point)

Podľa teórie o nastavení a regulácii telesných hodnôt má telo svoj vnútorný termostat, ktorý kontroluje, koľko váhy na svojom tele nesiete. Ak vychádzame z tejto teórie, percentuálna hodnota telesného tuku a telesná váha závisia od interných hodnôt, ktoré sú u každého človeka nastavené inak. Vnútorný termostat udržiava hmotnosť na určitej úrovni a výkyvy na obe strany vyrovnáva.

Riešenie

Znížte svoju telesnú váhu o desať percent a potom na chvíľu prestaňte chudnúť. Namiesto toho zabojujte, aby ste udržali svoju novonadobudnutú hmotnosť. Na tejto úrovni ostaňte minimálne šesť mesiacov, telo tak dostane šancu vyrovnať sa s novým, nižším nastavením hodnôt.

Stres, úzkosť, depresie

Každý si niekedy doprial trochu „emocionálneho jedenia“. Stres má priamy dopad na hladiny kortizolu a hladiny kortizolu majú priamy vplyv na spôsob, ako telo využíva inzulín. Tuk v oblasti brucha môže byť v mnohých prípadoch príznakom inzulínovej rezistencie, a to kvôli vysokým hladinám kortizolu, ktoré sa v tele dlhodobo udržiavajú.

Riešenie

Byť si vedomý stresového jedenia alebo zajedania zlej nálady je polovičná výhra, pokiaľ ide o prelomenie príčiny, prečo nedokážete schudnúť. Ak uznáte, že ste vystresovaný alebo deprimovaný a niečo pre to urobíte. Nájdite si podpornú skupinu, začnite s novým športom, naučte sa jógu alebo začnite meditovať. A tiež, robte niečo rukami. Ručné práce zahŕňajú akúkoľvek činnosť, ktorá zamestná vaše ruky. Môže to byť vyšívanie, lúštenie krížoviek alebo sudoku. Čokoľvek, čo zamestná ruky a zabráni vám bezmyšlienkovite siahnuť po jedle.

Citlivosť na potraviny

Po čom siahnete, keď vás prepadnú chúťky? Ľudia totiž úplne bežne siahajú po potravinách, ktoré spôsobujú problémy. A citlivosť na potraviny, či dokonca potravinová alergia vám vlastne bráni v chudnutí! Vyjedať kekse, chlieb a iné jedlá s vysokým obsahom uhľohydrátov môže vyvolať zápaly, čo následne zaťažuje pečeň. Pečeň, ktorá je príliš zaťažená, automaticky spomalí metabolizmus a to je príčinou na priberanie na váhe.

Riešenie

Dávajte si pozor, po akej maškrte siahnete. Ktoré jedlo vás nadúva, vyvoláva u vás zápaly dutín alebo zhoršuje stav pleti? Vyskúšajte špecifickú eliminačnú diétu, vylúčte tieto vaše „problematické“ potraviny vždy na dva týždne z jedálnička a odsledujte si, či vám niektorá z nich nespôsobuje problémy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac