Predstavuje rýchly rast nechtov na rukách nejakú chorobu?

Manžel sa sťažuje, že v poslednej dobe mu rastú rýchlo nechty na rukách a niekde sa dočítal, že to znamená nejakú chorobu. Chceli by sme sa dozvedieť, či je to pravda? Ďakujeme.
10/02/2019
Pýta sa: kvetina
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (1)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Kvetina,

choroba či zdravotný problém sa hlási naopak spomalením rastu nechtov. Zdravotné problémy bývajú na nechtoch badateľné nielen spomalením rastu, ale aj určitými deformáciami, zmenou farby a podobne - viď tiež stav nechtov a zdravotný problém. Na nechtoch sa zrkadlí niekedy aj prekonané ochorenie - prechladnutie, chrípka a podobne, tiež stres - jednoducho stavy, pri ktorých telo použije zásoby vitamínov a živín na inom mieste. Ak problém odozneje, môže sa rast nechtov opäť zrýchliť (vrátiť do pôvodného stavu) a je to skôr znamenín, že telo nad bacilom zvíťazilo.

Rýchlosť rastu nechtov celkovo s pribúdajúcim vekom klesá. Deťom do 10 rokov rastú nechty najrýchlejšie, potom sa rast spomaľuje. Špurt nastáva znovu v puberte - telo prechádza hormonálnymi zmenami, u žien v tehotenstve - opäť hormóny. Rýchlejšie rastú nechty v lete, tiež na dlhších prstoch (malíček najpomalšie, prostredník najrýchlejšie), rýchlejšie tiež rastú nechty mužom než ženám (okrem spomínaného tehotenstva). Rýchlejšie rastú nechty aj vtedy, ak človek pracuje rukami - údajne kvôli výraznejšiemu prekrveniu, kvôli možnému drobnému úrazu a poškodeniu (telo tieto "nehody" vyrovnáva zrýchelním rastu) - sem patrí aj písanie na stroji, počítači alebo hra na klavíri - prsty sú jednoducho aktívne.

Ak by sme chceli hľadať za zrýchlením rastu nechtov ochorenie - prejavilo by sa aj zhrubnutím nechtu a prípadne zmenou sfarbenia - mohla by to byť hubová infekcia, artritída alebo psoriáza.

Ak sa manželovi nič iné na nechtoch nezmenilo, možno skutočne iba prekonal bežné prechladnutie, ktoré rast nechtov spomalilo a teraz sa mu zdá, že rastú rýchlejšie. Ak však badá aj zmeny v kvalite nechtov, je vhodné pre pokoj na duši obrátiť sa na lekára - obvodného, prípadne priamo kožného.


11/02/2019 - 10:08
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Doporučené produkty

  • Vitamíny na nechty

    Komplex vitamínov pre zdravé nechty je potravinový doplnok, ktorý kombinuje najznámejšie vitamíny v ich najúčinnejšej forme.Výsledkom je naozaj účinný, čisto prírodný zdroj výživných látok pre Vaše nechty.

  • Biotin tabletky 10 000mcg

    • Biotín - vitamín H pre zdravú kožu, vlasy a nechty
    • Má mnoho ďalších zdravotných účinkov

    Liek na predpis? : Nie