Dobré cviky na chudnutie

Prosím poraďte mi nejaké dobré cviky na chudnutie, ktoré Vám zabrali.
12/08/2014
Pýta sa: viki
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (2)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Ahoj Viki,
dobré "univerzálne" cviky na chudnutie neexistujú Vždy treba brať do úvahy tvoju stavbu tela, tvoje ciele v chudnutí, ktoré chceš dosiahnuť a k cvikom pridať aj zmenu v stravovacích návykoch.


22/08/2014 - 11:17
Odpoveď od: Marlene
Som odborník

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Viki,

je množstvo typov cvikov, ktoré pomôžu schudnúť. Záleží však na tom, či preferujete pohyb na vzduchu alebo telocvičňu. Či chudnete z veľkej nadváhy alebo potrebujete spevniť telo a "premeniť tuk na svaly"... Tiež koľko máte času pri bežnom dennom režime a záleži aj na veku. Pretože ktorýkoľvek dobre mienený cvik nebude fungovať, ak budete cvičiť s odporom alebo nebude vhodný pre Vaše konkrétne potreby.

Často odporúčané na chudnutie sú HIIT cviky, čo sú intenzívne intervalové cviky, akési výbuchy intenzívnej námahy s využitím v podstate jednoduchých cvikov. Ovšem ak ste srdciar, čo mnohí ľudia s nadváhou sú...nemusia býť vhodné. Vyslovene obézni ľudia začínajú cvičiť často vo vode - tá na jednu stranu nadľahčuje (kvôli kĺbom), na druhú stranu pôsobí ako odpor, opäť v podstate pri jednoduchých cvikoch. Ak len potrebujete spevniť postavu (čo sa týka hlavne ľudí trpiacich na chudú obezitu), je vhodné sústrediť sa na posilňovanie. Pohyb vonku - basketbal s kamarátmi, bicyklovanie, stolný tenis na voľných plochách, či náradie na ihriskách - tiež nie je zlé riešenie, záleží znovu od Vašich možností a v týchto konkrétnych prípadoch aj od počasia.

Z časového hľadiska niekedy stačí ozaj iba upraviť životný štýl - chodiť viac pešo, používať schody miesto výťahu, využívať tzv. indiánsku chôdzu (možno označiť za predchodcu HIIT - 20 krokov behu strieda 20 krokov chôdze...)

Preto sa nestresujte, či cvičíte ten jediný správny cvik, skôr sa zamerajte na to, čo Vaše telo dokáže a zvládne. Postupne, podľa toho ako budete pri chudnutí napredovať, môžete typy cvikov obmieňať a rôzne kombinovať.


10/10/2022 - 13:17
Odpoveď od: kalina
Som odborník