Maca, afrodiziakum pre tvrdšie erekcie a lepšie zdravie

Posledná úprava 31.01.2017

Maca (Lepidium meyenii), známa aj ako „ženšen peruánsky“ je bylina, ktorú už pred tisíc rokmi užívali kmene Inkov pre jej schopnosť zvýšiť energiu a zlepšiť celkové mužské sexuálne zdravie. Dnes je celosvetovo známa a patrí k najpopulárnejším bylinkám, ktoré užívajú muži na liečbu erektilnej dysfunkcie. Pozrime sa na bylinku maca (afrodiziakum) preto trochu bližšie.

Všeobecné informácie

Maca pochádza z Peru a hojne rastie v pohorí Ánd. Prvými užívateľmi koreňa boli Inkovia, využívali ju na zvýšenie energie, vytrvalosti a sily, keď bojovali s cudzími kmeňmi. Podľa legendy, ak Inkovia boj vyhrali, nesmeli si dať macu. Bolo to kvôli tomu, aby boli ženy z cudzích kmeňov v bezpečí, pretože u inských mužov vždy po maci vzrástla sexuálna túžba. Je to ale pravda? Mohol by to byť samozrejme iba dobrý marketingový ťah. Ak sa ale pozriete na látky, ktoré maca obsahuje, je zjavné, že skutočne obsahuje látky spájané s tvrdšou erekciou a zvýšeným libidom. Preto sa na ne pozrieme ešte bližšie.

Maca ako afrodiziakum – zložky macy a jej prínosy pre sexuálne zdravie

Maca je označovaná ako adaptogén, čo znamená, že ide o bylinu s nešpecifickými prínosmi pre organizmus, pričom ale nevyvoláva žiadne nežiadúce účinky. Ak sa ale pozriete, čo maca obsahuje, zistíte, prečo je považovaná za dôležitý doplnok pre sexuálne zdravie.

Maca, afrodiziakum, dokáže posilniť libido a pevnú erekciu, je totiž plná esenciálnych živín. Korene macy obsahujú esenciálne minerály, vápnik a draslík. Oba sú považované za kľúčové prvky pre sexuálne zdravie. Bylina tiež obsahuje železo, jód, meď, mangán a zinok. A práve mangán a zinok sú považované za prvky potrebné pre sexuálne zdravie, obzvlášť zinok. Ten je potrebný pre zdravé spermie a na tvorbu testosterónu. Nedostatok zinku môže spôsobiť u mužov viacero problémov týkajúcich sa sexuálneho zdravia.

Koreň macy obsahuje tiež 22 esenciálnych mastných kyselín a aminokyselín. Tiež je bohatá na selén, čo je stopový prvok potrebný pre optimálnu sexuálnu kondíciu u mužov. Polovica zásob selénia v tele sa nachádza v semenníkoch a semenovodoch predstojnej žľazy. Je dôležitý pre tvorbu zdravých spermií, semena a pre zdravú prostatu. Selén je dôležitý, avšak mnohí muži ho z každodennej stravy nezískavajú v dostatočnom množstve.

Široký záber výživných látok obsiahnutých v maci je potrebný pre energiu, tvorbu testosterónu a zachovanie zdravých spermií a semena. Maca navyše dokáže zvýšiť energiu a vytrvalosť, pretože steroly obsiahnuté v koreni pôsobia na hlavné telesné žľazy. Týka sa to hypotalamu, hypofýzy aj nadobličiek. Maca ich stimuluje, aby lepšie pracovali, čo sa samo o sebe prejavuje zvýšenou energiou, silou, výdržou a sexuálnou túžbou.

Dávkovanie – maca ako afrodiziakum

Dávka 1500 mg až 2500 mg denne, užívaná dvakrát denne – toto množstvo je považované za efektívnu pomoc pri erektilnej dysfunkcii. Muži pri tomto dávkovaní dosahujú lepšiu a dlhšie trvajúcu erekciu. Presná denná dávka však nie je stanovená. Ak macu navyše užívate v tabletkovej forme, obsahujú rôzne prípravky rozdielne množstvá bylinky. Preto sa treba riadiť podľa inštrukcií od výrobcu.

Nežiadúce účinky

Pri užívaní macy nie sú známe žiadne vedľajšie účinky. Je považovaná za bezpečnú ako akákoľvek iná bylinka. Možno ju samostatne kúpiť v obchodoch so zdravou výživou či online na internete. Je tiež súčasťou zmesí väčšiny rastlinných prípravkov a piluliek na erekciu.

Maca ako afrodiziakum – zhrnutie na záver

Maca je dobrá pre celkové zdravie a obsahuje množstvo výživných látok, ktoré z nej robia afrodiziakum vhodné ako pre mužov, tak pre ženy. U mužov obsiahnuté výživné látky prispievajú k zvýšeniu hladín testosterónu, dodávajú energiu a zvyšujú libido či túžbu. Mnohé zo živín sú potrebné pre každodenné zdravie.

Mali by ste aj vy užívať macu? Odpoveď znie, prečo nie. Aj keď bylinné lieky nefungujú u všetkých mužov, brať ich ako doplnok a súčasť tabliet na erekciu neuškodí. Maca pomáha zlepšiť mužské zdravie už po tisíce rokov, vždy bola vnímaná ako silný výživový doplnok pre tvrdšie erekcie a ako afrodiziakum. Preto vyskúšajte a spoznajte jej účinky na vlastné oči.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac