Má antikoncepcia vplyv na zväčšenie poprsia?

Posledná úprava 05.08.2022

Mnoho mladých žien, ktoré chcú začať užívať antikoncepciu, býva zvedavých či tabletky ovplyvnia aj veľkosť prsníkov. Antikoncepcia môže zväčšiť prsníky. O koľko, to sa mení od človeka k človeku. Netreba zabúdať, že pri užívaní antikoncepčných tabletiek môžete pribrať na váhe, zároveň sa upraví perióda.

Prečo sa ale prsia zväčšia, ak s tabletkami začnete? Odpoveď je jednoduchá – antikoncepcia obsahuje ženský hormón známy ako „estrogén“, ktorý je priamo zodpovedný za veľkosť prsníkov – či sú malé alebo veľké. Ak teda začnete užívať antikoncepciu, pomýlite telo. To si bude myslieť, že ste tehotná. Výsledkom je, že už nebudete ovulovať. A je známe, že počas tehotenstva sa prsníky zväčšujú.

Vo väčšine prípadov užívajú ženy antikoncepciu z dôvodu zabránenia neželanému tehotenstvu. U mnohých sa vďaka obsiahnutému estrogénu môže zväčšiť číslo košíčkov. U niektorých však dôjde iba k minimálnemu alebo nedôjde k žiadnemu zväčšeniu prsníkov. Záleží od reakcie tela na navýšenie estrogénu.

Aj značka antikoncepcie má vplyv na to, ako moc alebo ako málo sa prsia zväčšia. Ak zvolíte antikoncepciu obsahujúcu estrogén aj progesterón, zbadáte okrem zväčšenia prsníkov aj ďalšie vedľajšie účinky.

Patrí medzi ne napríklad zadržiavanie vody či zvýšenie citlivosti prsníkov. Ak sa bavíme o zadržiavaní vody, je v niektorých prípadoch za nárast prsníkov zodpovedné práve toto. Tiež nárast množstva telesného tuku či telesnej hmotnosti.

Ak sa teda rozhodnete pre antikoncepciu, môžete rátať vo väčšine prípadov s nárastom prsníkov. Ak ale tabletky užívať prestanete, vrátia sa prsia po niekoľkých mesiacoch, prípadne hneď po vysadení tabliet, do pôvodnej veľkosti.

Antikoncepcia v minulosti a dnes

V začiatkoch, keď boli antikoncepčné pilulky vynájdené, mali extrémne vysoké dávky estrogénu a zväčšenie veľkosti pŕs bolo veľmi výrazné. Dnes väčšina antikoncepčných tabletiek obsahuje asi jednu pätinu pôvodnej dávky, takže to je dôvod, prečo účinok nie je taký masívny.

Vedľajšie účinky pri užívaní antikoncepcie

Je jasné, že hormonálna antikoncepcia má množstvo pozitívnych účinkov na telo. Niektoré ženy však môžu zažívať aj niekoľko negatívnych účinkov, patria k nim napríklad:

  1. bolesti hlavy
  2. zrážanie krvi
  3. nadúvanie
  4. nevoľnosť
  5. nadmerné priberanie na váhe
  6. krvácanie medzi periódami
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na zväčšenie pŕs MammaMia

Dnes akcia: Využite zľavový kupón -10%

Naše hodnotenie:

  • Obsahuje rastlinné hormóny - fytoestrogény s výborným účinkom na rozvoj a celkové zdravie prsníkov
  • Prírodné bezpečné zloženie
  • Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy