Kolagén a cuketa – 10 prínosov cukety pre pleť, vlasy a celkové zdravie

Posledná úprava 11.07.2023

Cuketa býva sfarbená bledo až tmavozeleno. Podľa niektorých ľudí ide o zeleninu, podľa iných o ovocie. Hlavné ale je, že v kuchyni je veľmi obľúbená.

Cuketu možno variť či jesť za surova ako šalát. Hoci sa recepty môžu od krajiny ku krajine líšiť, je táto zelenina veľmi obľúbená. Ak si prejdeme nutričné hodnoty, je cuketa bohatá na kyselinu listovú, čo je vlastne vitamín B 12, obsahuje tiež veľa draslíka a rôznych vitamínov. Z cukety sa častokrát robia zdravé cestoviny, vlastne nízkokalorická náhrada cestovín. Predstavme si však cuketu v súvislosti s prínosom pre pleť, vlasy a celkové zdravie.

Cuketa môže zlepšiť stav krvi

Cuketa je bohatá na kyselinu listovú a foláty. Tieto látky sú zodpovedné za zachovanie kvality a kvantity červených krviniek. A práve preto sa odporúča cuketa tým ľuďom, ktorí trpia na anémiu prípadne iné problémy súvisiace s krvou. Tiež pomáha zvyšovať hladiny hemoglobínu, čo je pre telo prínosné.

Dokáže zmiernit vypadávanie vlasov

Cuketa je bohatý zdroj vitamínov, čo nepriamo pôsobí na zdravie vlasovej pokožky, a tým slúži ako prevencia vypadávania vlasov. Dobré hladiny hemoglobínu sú pre zdravé vlasy rovnako dôležité. Preto pravidelná konzumácia cukiet môže zmierniť vypadávanie vlasov a pomáhať pri zdravom raste vlasov. Pravidelné užívanie cukety pomáha bojovať proti šupinatej pokožke na hlave, proti svrbeniu hlavy a problémom s lupinami.

Cuketa môže bojovať proti pigmentácii

Pigmentácia pokožky je spôsobená melanínom. Či už konzumácia alebo jednoduché nanášanie šťavy na pokožku údajne pomáha v boji proti sfarbeniu spôsobenému melanínom. Okrem zmiernenia pigmentácie redukuje cuketa aj rôzne škvrny či iné fľaky. Cuketa údajne pomáha aj proti tmavým kruhom pod očami. Prispievajú k tomu aj vysoké hladiny magnézia.

Cuketa zmierňuje akné

Cuketa pomáha v boji proti zápalom na koži a kožným baktériám. Jednoznačne dokáže zabrániť hromadeniu baktérií na koži. To je vlastne prevencia prepuknutia akné. Znovu je možné zvoliť buď konzumáciu alebo lokálne nanášanie šťavy z cukety na postihnuté miesto.

Cuketa pomáha zvyšovať hladiny kolagénu

Cuketa je bohatým zdrojom vitamínu C, a ten pomáha zvyšovať hladiny kolagénu v pokožke. Samotný kolagén pomáha udržiavať kožu napnutú, bez vrások a jemných línií.

Cuketa oddiaľuje starnutie

Keďže cuketa pomáha zvyšovať hladiny kolagénu, pomáha oddialiť aj príznaky starnutia. Pravidelná konzumácia cukety pomáha zvyšovať hladiny kolagénu, čím prispieva k zabráneniu predčasného starnutia. Proces starnutia pokožky sa oddiali, takže sa môžete dlhšie pýšiť žiarivou, zdravou a mladistvou pleťou.

Cuketa zlepšuje trávenie

Cuketa obsahuje veľmi veľa vlákniny. Ak si ju dáte ako šalát pred jedlom, pomôže zlepšiť trávenie. A dobré trávenie je znamením dobrého zdravia. Práve preto je vhodné zaradiť cuketu medzi šaláty, ktoré si pravidelne dávate. Ak sa vám cuketa nežiada vo forme šalátu, pomôže vám s trávením aj vo forme cuketovej šťavy.

Cuketa pomáha pri chudnutí

Cuketa obsahuje iba veľmi málo kalórií. Vďaka obsahu vlákniny je na druhú stranu veľmi sýta. Práve preto môže pomôcť práve ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť. Cuketu by ste mali jesť v akejkoľvek forme. Vyhnete sa návalom hladu. Patrí medzi najlepších kandidátov na diétne jedlá.

Cuketa zlepšuje metabolizmus

Cuketa pomáha zlepšiť telesný metabolizmus. Znamená to, že sa poľahky spaľuje tuk, čo prospieva chudnutiu. Pravidelná konzumácia cukety údajne tiež udržiava zdravé BMI a zlepšuje hormonálne hladiny v tele.

Cuketa prospieva zdravým očiam

Cuketa je bohatá na vitamín B 12, vitamín C a iné esenciálne živiny a mikroživiny. Tiež zlepšuje hodnoty krvného profilu. Všetky tieto faktory prispievajú aj k zdraviu očí. Zelený pigment, ktorý cuketa obsahuje, je obzvlášť prínosný. Cuketu môžete jesť buďto surovú alebo ako mixovanú zeleninovú šťavu s ďalšou zeleninou, napríklad mrkvou či repou. Kľúčová je jej pravidelná konzumácia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy