Domov / / Fakty o celulitíde

Fakty o celulitíde

Posledná úprava 27.02.2018

Môžete byť chudí a môžete mať vyformované svaly.  Ak ste ale žena, pravdepodobne riešite fakt, že ako sa blížite ku tridsiatke pomarančovú kožu je čoraz ťažšie udržať pod kontrolou. Celulitída sa zdá byť realitou, no zaoberá sa ňou len málo lekárskych učebníc a časopisov. To nech nás ale neodradí od toho aby sme posúdili, aké faktory “celulitídu” spôsobujú a ako proti nej môžeme bojovať.

Faktory, ktoré spôsobujú celulitídu

Celulitída sa vyskytuje v tých častiach tela, kde sa ukladá tuk. Keď sa tieto  zásoby tuku zväčšia, vzhľad kože sa zmení a stane sa jamkovitý a neatraktívny.

Pohlavie hrá dôležitú úlohu pri určovaní, kde sa tuk uloží. Ženy majú tendenciu k ukladaniu tuku na bokoch, stehnách, zadku, pažiach a prsiach. Na druhej strane, u mužov sa tuk zvykne ukladať na zadnej strane krku a bruchu (známy pivný súdok).

Aby sa zabránilo celulitíde je v prvom rade nevyhnutné nepribrať na váhe. Ak ste relatívne zdraví,  netrpíte žiadnou hormonálnou nerovnováhou a Váš príjem energie prevyšuje jej výdaj, potom budete priberať na váhe a prebytočný tuk sa uloží v týchto zásobárňach tuku. Akonáhle sa zásoby tuku začnú zväčšovať, koža pokrývajúca tieto oblasti sa stane zvraštená a objaví sa celulitída.

Strava a životný štýl

Vzhľadom k tomu, že väčšina odborníkov, ktorí by s tým mali niečo robiť nepovažuje celulitídu za “skutočnú”, nie je prekvapujúce, že vieme veľmi málo o tom, ako možno proti celulitíde účinne bojovať.

Ako preventívne opatrenie, je nevyhnutné, aby sa zabránilo zvýšeniu telesnej hmotnosti a zväčšeniu zásob tuku konzumáciou vyváženej stravy, ktorá je bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty, bioflavonoidy a vlákninu a má nízky obsah tuku.

Nadbytočnú energiu pomáha spáliť aj pravidelné cvičenie. (viď tiež cviky proti celulitíde) Cvičenie zvyšuje prietok krvi do všetkých častí tela a môže stimulovať metabolizmus tak, že je zmobilizuje zásoby uloženého tuku.

Anti-celulitídne produkty

Na trhu sú stovky produktov, ktoré sľubujú redukciu celulitídy. Niektoré z nich sú vo forme anti-celulitídnych tabletiek a kvapiek. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, ktoré sú do určitej miery účinné.

Iné proti-celulitídne produkty sú predávané vo forme krémov, ktoré sa vmasírovávajú do postihnutých oblastí. Niektoré z týchto krémov a pleťové vôd môžu pomôcť, pretože ich účinné látky, v kombinácii s aktívnymi, pravidelnými masážami, budú stimulovať a zvýšia prietok krvi do oblastí, kde vzniká celulitída.

Nové procedúry

V poslednej dobe sa veľa hovorí o účinnosti endermologie pri liečbe celulitídy.

Technika zahŕňa strojom vykonávaný masážny systém, ktorý sa skladá z priameho tlaku vaľkaním - inými slovami, stláčanie kože a tukového tkaniva tesne pod kožou - v spojení s aplikovaním  negatívneho tlaku (“nasávania”).

Táto liečba má údajne postupne vyhladiť jamky a prispieva k zníženiu obvodu liečenej oblasti. Podľa výrobcov zariadenia, je táto technika úspešná u viac ako 80% pacientov ako alternatíva ku a po liposukcii.

Niektoré výskumné štúdie skutočne ukazujú, že táto technika má mierne účinky pri znižovaní výskytu celulitídy.

Chorvátski vedci tiež nedávno predniesli hypotézu, že liek sildenafil (Viagra) zmiešaný s hydratačnými prípravkami môže pomôcť pri liečbe celulitídy. Výskum však nepotvrdil, či je navrhovaná lokálna liečba naozaj účinná. Držme tomu palce!

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac