Domov / / Erektilná dysfunkcia a podpora...

Erektilná dysfunkcia a podpora erekcie bylinnými prípravkami

Posledná úprava 19.06.2018

Mnoho prírodných prípravkov a predávaných produktov určených na oživenie mužského libida obsahuje bylinky a huby ako žezlovka (cordyceps), withania opojná (ašvaganda) či maca. Ale fungujú vôbec tieto bylinky na podporu erekcie?

Žezlovka (cordyceps) na erektilnú dysfunkciu

Cordyceps sa používa v tradičnej čínskej medicíne a je uznávaný ako všeliek na posilnenie imunitného systému až po podporu erekcie a zlepšenie mužského libida. Tieto huby sú parazitické, rastú na larvách, pričom zabíjajú hmyz zvnútra. Bolo vykonaných niekoľko štúdií o žezlovke a zistilo sa, že skutočne tieto huby zvýšili hladinu testosterónu a počet spermií vo vzorke potkanov.

Ďalším populárnym tvrdením je, že žezlovka zvyšuje prúdenie krvi a kyslíku, čo uľahčuje dosiahnutie erekcie, pretože sa krv dostane k penisu. Proteínová zložka v žezlovke uvoľňuje viac oxidu dusnatého a znižuje napätie krvných ciev.

Hoci sa o žezlovku zaujímali aj vedci, má jej účinok určitý zádrhel. Nízke hladiny testosterónu môžu vyzerať ako jasný dôvod pre erektilnú dysfunkciu, ale nie vždy je to tak.

Muži s úplne perfektným množstvom hormónov môže tiež potrápiť erektilná dysfunkcia. Preto tvrdiť, že zvýšiť hladiny hormónov stačí na vyriešenie všetkých prípadov impotencie je mätúce a zavádzajúce.

Withania opojná (ašvaganda) a erektilná dysfunkcia

Tento koreň rastie v suchých klimatických podmienkach, nájsť ho možno v Jemene a určitých častiach Indie, Nepálu a Číny. Ašvaganda si získala dôležité miesto v ajurvéde, nazýva sa aj „indický ženšen“. V kruhoch alternatívnej medicíny pomáha bylinka pri úzkosti, strese a erektilnej dysfunkcii.

V súvislosti s podporou erekcie sa výskum zaoberal withaniou opojnou a psychicky podmienenou erektilnu dysfunkciou. V tomto prípade je erektilná dysfunkcia spôsobená psychickými príčinami a nie biologickými. Tieto faktory možno prepojiť so stresom, úzkosťou a tlakom v súvislosti so sexom. A hoci je psychicky podmienená erektilná dysfunkcia realitou, neexistuje dostatok dôkazov, že je riešením práve „indický ženšen“. Jednoducho, treba byť opatrný, ak sa stretnete s výrobkom, ktorý sľubuje, že dokáže vyliečiť takmer všetko.

Podpora erekcie vďaka koreňu maca

Maca je rastlina, z ktorej sa pre liečebné účely používa koreň. Pochádza z Peru, záznamy o využívaní pochádzajú už z Inskej ríše. Podľa mýtov z Peru dokáže obnoviť sexuálnu vitalitu a zvýšiť energiu vo všetkých aspektoch života. V súčasnosti sa maca používa ako súčasť afrodiziák pre mužov aj pre ženy. Ale funguje skutočne, ak si pomletým koreňom posypete kávu, mlieko, vodu, smoothie či zmrzlinu?

Napriek všetkému nebol vykonaný riadny objektívny výskum, pokiaľ ide o účinok macy. Podľa niektorých testov dokáže pomôcť s miernou erektilnou dysfunkciou. Išlo však o mladých mužov. Výskum sa nezaoberal staršími pacientmi, ktorí mávajú závažnejšie problémy s impotenciou. Okrem toho bola štúdia zameraná na subjektívne vnímanie problémov s erekciou.

Alternatívy k alternatívam

Ak ste príliš vystresovaní na to, aby ste si udržali erekciu, existujú aj iné, vedecky testované metódy:

  • piť menej alkoholu
  • zdravšie sa stravovať
  • vyhýbať sa cukru
  • cvičiť panvové cviky (Kegelove cviky)

Všetky tieto metódy dokážu čiastočne pomôcť s erektilnou dysfunkciou. A čo je na tejto alternatíve k alternatíve najlepšie? Sú lacné a netreba na to šamana.

Ako sa vyhnúť podvodným „liekom“ a zázračným prípravkom liečiacim erektilnú dysfunkciu?

  • Výskum a potvrdenie informácií. Ak niečo znie príliš dobre, aby to bola pravda, je možné, že to tak ani nie je. Ak aj jedna skupinka vedcov čosi overila, mali by ste sa vystríhať niečoho, čo nie je podporované vedeckým konsenzom.
  • Konzultujte u lekára. Lekári vám vedia poradiť, čo je vhodné do tela dávať a čo nie. Bez ohľadu na módne výstrelky.
  • Nie ste v tom sám. Až štvrtinu mužov pod 40 rokov postretol niekedy problém s erektilnou dysfunkciou. Nie je nutné pociťovať rozpaky, ani tajne kupovať pokútne produkty. Je potrebné dokázať vyhodnotiť informácie a vyhľadávať hodnoverné zdroje.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac