Čo spôsobuje nespavosť? Toto o tretej v noci nerobte!

Posledná úprava 07.12.2022

Potrebujete viac spánku? Uistite sa, že veci ešte viac nezhoršujete.

Úľava od nespavosti

Ste zmätený z vášho spánku, alebo lepšie povedané, z jeho nedostatku? Nie ste sami. S nespavosťou sa počas života stretne väčšina ľudí, 10% ľudí trpí chronickou nespavosťou.

Ak hľadíte do stropu hodinu čo hodinu, noc za nocou, je ťažké vedieť čo robiť alebo ako to napraviť. Ak sa pýtate, čo spôsobuje nespavosť, prezrite si zoznam najčastejších chýb, ktoré možno robíte aj vy. Ponúkame rovno aj tipy, ako sa týmto chybám vyhnúť.

Nepozerajte sa na hodinky

Čo spôsobuje nespavosť? Sústredenie sa na neuveriteľne sa vlečúci čas...

Namiesto toho: Otočte hodinky čelom k stene alebo ich skryte v zásuvke či pod posteľ. Neustále kontrolovanie času vás iba nabudí a posilní myšlienku, že sa vám už nepodarí zaspať.

Neostávajte v posteli viac ako 15 minút

Čo spôsobuje nespavosť? Prevaľovanie sa v posteli a stres z neschopnosti zaspať...

Namiesto toho: Opustite spálňu a začnite robiť nejakú tichú činnosť, ako je čítanie knihy či pozeranie pokojných programov v pohodlnom kresle. Je dôležité, aby ste svojmu mozgu pripomenuli, že posteľ slúži na spanie, nie na ležanie a trápenie sa myšlienkami.

Neseďte v priamom svetle

Čo spôsobuje nespavosť? Príliš jasné svetlo signalizuje mozgu deň...

Namiesto toho: Ak potrebujete vstať, zapnite si iba tlmené svetlo na čítanie alebo si choďte sadnúť k svetlu televízie alebo počítača. Nezapínajte silné, stropné svietidlá, pretože príliš jasné svetlo narušuje tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý vo vašom mozgu reguluje spánok.

Nerobte nič príliš podnetné

Čo spôsobuje nespavosť? Nabudenie mysle je v priamom rozpore s nočným oddychom...

Namiesto toho: Nájdite si niečo, čo vás zamestná, ale zároveň dopraje vašej mysli pauzu ako napríklad háčkovanie, nie príliš napínavá kniha či seriál. Pozor, čítanie detektívok alebo kontrolovanie príjmov a výdavkov zamestná vašu myseľ konkrétnym smerom a spôsobí vašu bdelosť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy