Celutitída – ako to, že ju niektoré ženy majú a niektoré nie? Dá sa celulitídy zbaviť?

Posledná úprava 19.06.2020

S celulitídou sa bojuje ťažko. Napriek špeciálnym diétam, cieleným cvikom proti celulitíde, úspechom pri chudnutí, celulitíde sa vždy podarí uchytiť sa na bokoch, na zadku a na stehnách. Neplatí to však pre všetky ženy. Ale prečo? Ako to, že niektoré ženy celulitídu majú a iné ženy (a väčšina mužov) ju nemá?

Čo spôsobuje celulitídu?

Čo naozaj spôsobuje celulitídu? Odpoveď nie je úplne jednoduchá, pretože za celulitídu môže kombinácia rôznych faktorov. A práve ženské telá sú na celulitídu oveľa náchylnejšie. Prvým faktorom je štruktúra kolagénu na stehnách u väčšiny žien (ak to porovnáme s mužmi). Variácie do značnej miery súvisia s rozdielnymi hormonálnymi hladinami. Muži majú celkovo výrazne vyššie hladiny testosterónu než ženy. Aj preto je kolagénová štruktúra u mužov pevnejšia, tuhšie spletená. Na druhú stranu, kolagénová štruktúra v ženskom tele vyzerá skôr ako plot z dosiek. Má väčšie rozostupy a medzery. Tuhšia kolagénová štruktúra v mužskej pokožke pomáha udržiavať povrch pokožky hladší. Po druhé, kvôli vyšším hladinám estrogénu u žien ukladajú tieto viac tuku. A nakoniec, ženy majú viac alfareceptorov. Práve tie využívajú tukové bunky na tvorbu väčšieho množstva tuku. Ak to všetko skombinujeme, ide o tri body pre celulitídu. Pretože čím viac tukových buniek sa pretláča do slabšej kolagénovej štruktúry, tým výraznejšie jamky spôsobujú na povrchu pokožky.

Ale prečo niektoré ženy celulitídu majú a iné nie? Tak po prvé, každé telo je jedinečné. Povedané inak, každá žena má iné hladiny hormónov. A štruktúra kolagénu je u jednej ženy na „prepustenie“ celulitídy náchylnejšia než u inej. Aj samotné stravovanie je určujúcim faktorom. Pretože niektoré spracované, hotové jedlá môžu obsahovať prísady napodobňujúce estrogén. A estrogén podporuje tvorbu a uchovávanie tuku v tele. Ďalším faktorom je sedavá práca a sedavý spôsob života. Ak v práci neustále sedíte za stolom či doma pred televíziou, dochádza k zníženiu cirkulácie v nohách. Takto sa zároveň znižuje tvorba kolagénu, oslabuje sa kolagénová štruktúra a celulitída má cestu otvorenú. A nakoniec, aj štýl obliekania zohráva svoju úlohu. Čím sú nohavice či spodné prádlo tesnejšie, tým je horšia cirkulácia, znižuje sa tvorba kolagénu. A zvyšuje sa riziko vzniku celulitídy.

Keďže aj genetika zohráva pri vzniku celulitídy svoju úlohu, sú vhodné preventívne opatrenia. Napríklad zdravé stravovanie, pohyb a fyzická aktivita na zlepšenie cirkulácie. Tiež je vhodné nosiť voľné oblečenie, aj takáto vec vie urobiť výrazný rozdiel pri vzniku celulitídy.

Rôzne stupne celulitídy – pri hodnotení celulitídy na ne netreba zabúdať

Hoci sa zdá, že niektoré ženy celulitídu vôbec nemajú, nemusí to byť vôbec pravda. Celulitída má totiž 4 stupne, od 0 po 3. Inými slovami, aj ženy, na ktorých celulitídu vidno nie je, ju môžu mať. Akurát je menej badateľná a viditeľná.

Nultý stupeň celulitídy na prvý pohľad vôbec nevidno, neprejaví sa ani po stlačení Prvý stupeň celulitídy je najmenej viditeľná forma celulitídy. Objavujú sa pri ňom drobučké priehlbinky a jamky, označované aj ako dobre známa pomarančová koža. Druhý stupeň už pôsobí ako tvaroh, pokožka je už uvoľnenejšia. Tretí stupeň už možno popísať ako matrac, objavujú sa hlbšie jamky a uvoľnená pokožka.

Ako sa zbaviť celulitídy

Ak hľadáte riešenie, ako sa zbaviť celulitídy, mali by ste vedieť hneď na začiatku, že pri jej odstránení vlastne iba zmierňujete jej vzhľad. Navyše, musíte sa zamerať na tri hlavné body:

  1. musíte podporiť a zlepšiť tvorbu kolagénu
  2. musíte sa zamerať na tukové bunky pod pokožkou
  3. musíte zlepšiť cirkuláciu

Krémy a liposukcia sa zameriavajú na tuk pod pokožkou. Nehľadia však na navýšenie hladín kolagénu a zlepšenie cirkulácie. V konečnom dôsledku sa kvôli časti tuku, ktorá na danom mieste zostať musí, celulitída znovu objaví. Rôzne rádiofrekvenčné a elektromagnetické polia, ktorých pôsobením roztápate tukové bunky (pozor, tukové bunky nemiznú, len sa zmenšujú!), zároveň dokážu podporiť prirodzenú tvorbu kolagénu aj zlepšiť cirkuláciu. Ale „samo sa to“ nikdy nespraví. Ani ten najlepší prístroj za vás telo nespevní. Budete musieť predsa len trochu tej aktivity vyvinúť. Kolagén postupom času degraduje, resp. tvorí sa ho menej a menej. Preto je potrebné aj s pribúdajúcim vekom poznať prirodzené možnosti navýšenie zásob kolagénu.

Ak však celulitídu v génoch máte, nemusíte sa nikdy prepracovať z 3 na 0. Pevné a pružné telo, ktoré pri cvikoch proti celulitíde môžete získať, však tiež zlepší náladu a pridá na sebavedomí, aj s celulitídou.

Ako sa zbaviť celulitídy aspoň krátkodobo

Povedali sme si, že ak ju už raz máte, nikdy sa jej celkom nezbavíte. Správnou životosprávou a životným štýlom ju viete o trošku zmierniť. Na dlhodobé užívanie je vhodný aj krém proti celulitíde. Ale ako vytvoriť fingovaný vzhľad bez celulitídy, ak potrebujete vyvolať bezchybný dojem vo veľmi krátkej dobe?

Pridajte do starostlivosti o telo kofeínový píling proti celulitíde

Kofeínové pílingy vás celulitídy nezbavia v zmysle ako sme sa bavili vyššie. Napriek tomu sú vhodné na zamaskovanie vzhľadu hrbolatej pokožky, a to z krátkodobého hľadiska. Účinkujú približne 8 hodín. Ak chcete kofeínový píling z domácich zdrojov, vytvorte si ho z namletej kávy a kokosového oleja. Ak chcete výraznejší výsledok, nechajte zmes pôsobiť na pokožke (zabaľte a prekryte napríklad potravinárskou fóliou) aspoň pokým si neurobíte mejkap. Potom si tento zábal zmyte.

Ako vlastne káva na pokožku pôsobí? Má vazokonstriktívny účinok, inak povedané, napne a vyhladí pokožku. Ak predtým ešte suchým kefovaním podporíte prúdenie lymfy a prúdenie krvi, urobíte niečo aj v rámci prevencie zhoršovania celulitídy.

Použite samoopaľovací krém

S touto radou ale opatrne. Ak by ste krém totiž nenaniesli rovnomerne, vznikne viac škody ako úžitku. Pozor na záhyby v koži, aby sa vám tam nedostalo príliš veľa „opálenia“. Týmto by ste celulitídu naopak iba zdôraznili a nie zamaskovali.

Objednajte sa na 30 minútovú masáž

Okrem toho, že takto vymasírovaná pokožka dokáže nakrátko „prekryť“ celulitídu, môžete si za pol hodinku na masérskom stole oddýchnuť. Pocit pokožky bez celulitídy vám vydrží niekoľko dní. Ak nemáte čas na profesionálnu masáž, môžete sa premasírovať aj doma. Stačí trochu telového oleja alebo kokosového oleja. Ten zohrejete v rukách, jemne vmasírujete do postihnutej oblasti malými krúživými pohybmi s použitím mierneho tlaku. Olej nezmývajte, ten prebytočný môžete jemne zotrieť handričkou.

Zvoľte odev, ktorý celulitíde lahodí

Aspoň naoko sa celulitídy dokážete zbaviť, ak zvolíte vhodný odev. Tesné, obopnuté odevy prúdeniu krvi a celkovej cirkulácii vôbec nesvedčia. Tesné skinny džíny, ktoré majú postavu vyformovať či odevy spevňujúce kontúry tela, môžu vyzerať atraktívne. Ale ich účinok na cirkuláciu celulitídu iba zhoršuje a zvýrazňuje. Preto uprednostnite menej obmedzujúce oblečenie. Napríklad sukne a voľné nohavice a blúzky. Na pláži či kúpalisku neskôr nebudete musieť celulitídu horko-ťažko maskovať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac