Ako určíte svoj typ pleti v pár krokoch

Posledná úprava 05.01.2022

Stav pleti a možné zmeny, pokiaľ ide o typ pleti, ovplyvňujú rôzne faktory. Niekedy sa pleť mení aj v závislosti od ročného obdobia, samozrejme dozrieva s pribúdajúcim vekom. Preto je potrebné svoju pleť poznať a používať tie správne prípravky a zvoliť tú správnu starostlivosť.

Popremýšľajte aká je vaša pleť na pocit

Zamerajte sa na rôzne časti dňa. Štruktúra pokožky dokáže odhaliť veľa o jej podstate.

  • Zmiešaná pleť je zvyčajne mastná v T zóne (čelo, nos a brada), ale na ostatných miestach suchá. Mastné a suché miestna môžu byť aj v iných oblastiach, ak však máte obe, je to zmiešaná pleť.
  • Citlivá pleť je zvyčajne na pocit svrbivá, fľakatá, suchá, niekedy môžete pociťovať bodanie.
  • Normálna pleť je na pocit hladká a bezproblémová. Nie je ani príliš suchá ani príliš mastná či citlivá.
  • Mastná pleť je na pocit všade mastná a leskne sa. Ak máte dojem, že sa musíte neustále utierať, máte mastnú pleť.
  • Suchá pleť je na pocit napnutá a suchá. Býva popraskaná a šupinatá, hlavne v zime.

Ako určiť svoj typ pleti – krok po kroku

Pripravte si pleť

a) Odstráňte mejkap

Odstráňte dôkladne mejkap. Súčasne očistíte pleť od nečistôt aj mastnoty.

b) Tvár umyte vodou

Navlhčite si tvár teplou vodou, v dlani rozotrite čistiaci prípravok na tvár, jemne vmasírujte bruškami prstov. Potom tvár opláchnite a utrite jemným prikladaním uteráka, nie trením.

S umývaním to nepreháňajte, pleť si môžete ľahko vysušiť, podráždiť, dokonca podporiť nadmerné mastenie.

c) Počkajte približne 1 hodinu

Nenanášajte žiadne prípravky, žiadne krémy, hydratáciu ani bodové ošetrenie akné. Vyhýbajte sa aj neželanému chytaniu tváre.

Pozorovanie stavu pokožky

a) Na tvár priložte čistý kozmetický obrúsok

Tvár, lepšie povedané T zónu, hodinu po umytí prekontrolujte kozmetickým obrúskom – ak sa vám doň vklepala mastnota, máte buďto zmiešanú alebo mastnú pleť.

b) Odsledujte si, aká je pokožka pocitovo

Po umytí a očistení je zmiešaná pleť na pocit čistá, osviežená, nemastná, pokiaľ ide o nos. Na lícach je však napnutá a suchá. Citlivá pleť je po umytí na pocit čistá, mierne suchá. Čistiace prípravky však môžu vyvolať svrbenie a podráždenie, tiež vyrážku. Ak sa niečo takéto bude diať často aj pri rôznych produktoch, ide o príznak citlivej pleti. Ľudia s normálnou pleťou majú po umytí pocit čistej pleti. Môžu pociťovať potrebu miernej hydratácie. Celkovo však nie je pokožka príliš vyprahnutá či citlivá. Po umytí je mastná pleť čistá a nemastná. Takýto pocit pretrváva iba chvíľu. Maz sa totiž po krátkej chvíli znovu vytvorí. Suchá pleť sa po umytí môže javiť ešte suchšia, na pocit napnutá a dehydrovaná.

Vyrážky a akné sa môžu objaviť v každom veku, hlavne ak máte mastnú pleť.

c) Prezrite sa v zrkadle

Ak vidíte červené, šupinkaté oblasti po celej tvári, máte pravdepodobne suchú alebo citlivú pleť. Ak sa vaša pokožka leskne celá, máte mastnú pleť. Kombinácia oboch znamená zmiešanú pleť.

d) Pozrite sa na veľkosť pórov

Aj póry sú veľkými indikátormi typu pleti. Veľkosť a tendencia ich upchávania môže naznačiť veľa o pleti a jej mastení.

Pri normálnej pleti sú póry viditeľné ale nie veľké. Odstúpte trochu od zrkadla. Ak póry stále vidíte, máte mastnú pleť. Ak póry vôbec nevidno, máte suchú pleť. Zmiešaná pleť má viac ako len jeden typ pórov.

Pozrime sa na póry zbližša. Ak sú póry na nose veľké a často sa upchávajú, ale na lícach a inde na tvári sú malé až nebadateľné, naznačuje to zmiešanú pleť. Ľudia s citlivou pleťou mávajú póry normálne až veľké. Môže sa to meniť v súvislosti na reakciách na rôzne produkty či dráždivé látky. Ľudia s normálnou pleťou majú zvyčajne nebadateľné póry. Ľudí s mastnou pleťou často trápia veľké póry, ktoré sa veľmi ľahko upchávajú potom a mazom, ktoré vylučuje telo. Ľudia so suchou pleťou majú póry malé, ktoré bývajú na pocit napnuté.

e) Poštípte sa

Ak sa pleť po jemnom tlaku zvrásni, máte suchú alebo zmiešanú pleť. Mastná pleť bude na pocit stále hladká.

Zamyslite sa ako často potrebujete hydratáciu

Takmer každý potrebuje hydratáciu, aby si zachoval pleť zdravú a správne dostatočne hydratovanú. Ale to, ako často potrebujete pleť hydratovať a ako dlho v tomto stave vydrží, indikuje typ pleti, ktorú máte.

a) Potreba hydratácie podľa typu pleti

Ľudia so zmiešanou pleťou potrebujú niektoré oblasti častejšie hydratovať. Suché bývajú hlavne líca, T zóna je však prirodzene mastnejšia, takže natoľko hydratáciu nepotrebuje. Citlivá pleť potrebuje častejšiu hydratáciu, ťažko sa ale hľadá prípravok, ktorý pleť nedráždi a nespôsobuje neželané reakcie. Normálna pleť zostáva takmer rovnomerne hydratovaná počas celého dňa, takže ju nepotrebujete hydratovať tak často. U ľudí s matnou pleťou hydratačné prípravky pleť ešte viac mastia. Preto počas dňa nie je hydratácia nejak potrebná. Suchá pleť potrebuje počas dňa veľa vlahy, viacnásobnú hydratáciu. Najdôležitejšie je to po zobudení a po umytí či prečistení tváre.

Ošetrovanie pleti podľa typu pleti

a) Na suchú pleť používajte hydratačné prípravky

Na suché miesta naneste kvalitný krém. Pri používaní mydla to nepreháňajte. Používajte teplú vodu, nie horúcu. Suchá pleť má sklony k dermatitídam.

b) Mastnú pleť treba prečistiť ráno aj večer

Tvár si umývajte teplou vodou a mydlom na tvár, stačí 30 sekúnd až minútu. Problémové oblasti môžete ošetriť produktami s obsahom benzoylperoxidu, kyseliny salicylovej alebo kyseliny glykolovej. Je vhodné vyskúšať ich najskôr napríklad na predlaktí.

Na odstránenie nadmernej mastnoty môžete použiť pijavý papier. Pritlačte na 15 sekúnd na dané miesto, do papiera sa vstrebe nadmerná mastnota.

Nevzdávajte sa hydratačného prostriedku. Dokonca aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Je však vhodné používať hydratačný prípravok bez obsahu olejov.

c) Nakombinujte si vhodné ošetrenie pre zmiešanú pleť

Na umytie tváre použite jemný prostriedok, žiadne silné mydlá. Jedzte viac potravín s esenciálnymi mastnými kyselinami – losos, ľanové semená, vlašské orechy. Užívajte rybí olej. Takto pleti dodáte olej a pomôžete jej s hydratáciou zvnútra.

d) Na aknóznu a citlivú pleť používajte prostriedok na čistenie pleti bez obsahu mydla

Aby ste predišli podráždeniu pokožky, používajte jemný prostriedok na čistenie pleti bez vôní a bez silných prísad. Pleť je potrebné hydratovať, vyhnete sa tak objaveniu suchých miest. Ak máte skutočne citlivú pleť, otestuje nový prípravok najskôr za uchom a na spánku – počkajte, ako cez noc pleť zareaguje.

e) Nezabúdajte na pitný režim

Ak chcete zdravo vyzerať, je treba piť veľa vody. Pokožka bude tvoriť viac mazu (oleja), takže sa nebude neželane vysušovať.

Tip na záver

Netreba zabúdať, že sa pleť v priebehu rokov mení, s tým súvisí aj potreba prispôsobiť starostlivosť o pleť aktuálnemu veku.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac