Domov / / Ako sa vyhnúť najväčšej chybe...

Ako sa vyhnúť najväčšej chybe pri chudnutí

Posledná úprava 30.04.2018

Ak stratíte viac kíl v priebehu krátkej doby, môže to mať závažný a dlhotrvajúci dopad na váš metabolizmus. Aj napriek tomu, že zloženie vašej stravy (to znamená koľko bielkovín, tukov a sacharidov konzumujete) dokáže taktiež ovplyvniť rýchlosť metabolizmu, tie relatívne mierne účinky na metabolizmus sú zatienené vplyvom náhleho schudnutia.

Avšak to neznamená, že tí ktorí chcú alebo potrebujú schudnúť nemajú žiadnu nádej. Odborníci odporúčajú 4 tipy ako minimalizovať takzvanú „metabolickú kompenzáciu“ a podporiť normálne chudnutie. Pravdou je, že žiadna z týchto praktík nebola odskúšaná v serióznom kontrolovanom výskume, ale na základe toho, čo vieme teraz, vám môžu nasledujúce tipy pomôcť predísť najhoršiemu a dokonca pomôcť obnoviť metabolizmus, ku ktorého poškodeniu došlo v dôsledku rapídneho schudnutia.

Nerobte chyby pri chudnutí – chudnite pomaly

Táto rada pre vás pravdepodobne pôsobivá nie je, keďže mnoho ľudí chce schudnúť najrýchlejšie ako je len možné. Ale ako nám pripomína nedávny výskum, rapídne schudnutie spôsobuje dlhodobé hormonálne a metabolické zmeny v tele, ktoré nám sťažujú udržanie ťažko vydobytej váhy. Počuli ste už o chudnutí bez diéty? Podľa odborníkov je toto chudnutie najlepším spôsobom ako permanentne znížiť vašu hmotnosť. Nazývaný je tiež prístupom: „Predstavte si vašu budúcnosť – buďte vašou budúcnosťou“. Možno to bude pre vás to najpomalšie chudnutie vôbec, avšak je udržateľné. Dôvodom, prečo je toto chudnutie trvalé, je fakt, že pri pomalom chudnutí je menej pravdepodobné, že dôjde ku katastrofickému metabolickému kolapsu, ku ktorému dochádza pri rýchlom chudnutí. Ďalším dôvodom je, že tento prístup sa zameriava skôr na permanentné zmeny v stravovaní ako na krátkodobé diétne triky.

Nerobte chyby pri chudnutí – premyslite si váš cieľ

Ak máte nadváhu, vaša „ideálna“ váha môže byť vyššia ako „ideálna“ váha niekoho, kto nadváhu nikdy nemal. Pamätajte, že aj mierny pokles na váhe – povedzme 5 až 10% vašej telesnej váhy – predstavuje veľký pokrok v podpore vášho zdravia a znižuje riziko rôznych ochorení, aj napriek tomu, že máte stále nadváhu. Ak sa uspokojíte so stratou menšieho množstva kilogramov, bude to pre vás omnoho účinnejšie, ako keď stratíte veľké množstvo kíl a získate ich opätovne späť.

Nerobte chyby pri chudnutí – zvážte prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst je štýl stravovania, pri ktorom striedate nízkokalorické a vysokokalorické dni. Vraví sa, že táto metóda pomáha predísť alebo dokonca obnoviť poškodený metabolizmus. Ako má tento spôsob plusy, tak má i mínusy, ktoré by ste mali pred vyskúšaním tohto stravovania zvážiť.

Nerobte chyby pri chudnutí – skúste intervalové chudnutie

Je viac než pravdepodobné, že ste už počuli o intervalovom tréningu. Je to jeden z najlepších spôsobov cvičenia, ktoré zahrňuje striedanie krátkych výbuchov intenzívneho úsilia s dlhšími intervalmi „zotavenia.“ Intervalové chudnutie funguje na podobnom princípe.

Povedzme, že chcete zhodiť 18 kilogramov. Avšak namiesto zbavenia sa všetkých 18 kilogramov počas jedného pokusu, skúste zhodiť iba 5 kilogramov. Následne si doprajete mesačný interval zotavenia, kedy sa jednoducho zameriate na udržanie si novonadobudnutej váhy. Potom začnete ďalší interval chudnutia. Je pravda, že tento proces bude trvať dlhšie, ale práve v tom spočíva jeho účinnosť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac