Domov / / Aká je Vaša ideálna váha?

Aká je Vaša ideálna váha?

Posledná úprava 21.12.2017

Čo toto číslo v skutočnosti znamená? Je tu Váš vek. Vaše narodeniny. Vaše telefónne číslo. A potom je tu to číslo, ktoré číha vo Vašej hlave už roky: ideálna hmotnosť. Ak ste na tom podobne ako väčšina žien, tieto dve číslice máte v mozgu takmer vytetované, ľahko si na ne spomeniete vo chvíli, keď sú Vám tesné džínsy alebo si stúpnete na váhu. Ale ako sa tam vôbec dostali? A čo vôbec znamenajú? Odborníci tvrdia, že neznamenajú veľa.

“Neviem, o tom, že by strata 5 kilogramov mala nejaké prínosy pre zdravie ak máte zdravú váhu,” hovorí fitness expert. “Raz sa s tým musíte zmieriť.” (Samozrejme, ak máte nadváhu, strata 5 kilogramov so sebou prináša mnoho zdravotných benefitov.)

Mnoho žien má predstavu o “ideálnej” váhe o ktorej si myslia, že sa pri nej budú cítiť najlepšie. Aj keď sú zdravé a majú zdravé BMI, aj napriek tomu cítia tlak ohľadom hmotnosti, ktorý môže mať dopad na celý ich život.

Odborníci tvrdia, že sme často zafixovaní na cieľovú hmotnosť, povedzme 55 kíl, ak vážite 60, bez toho aby sme vlastne vedeli prečo. Je možné, že ste toľko vážili v puberte alebo ako dvadsiatnička a v tej dobe ste sa cítili pohodlne. Alebo to môže byť niečo, čo Vám raz povedal doktor a odvtedy sa tejto myšlienky nemôžete zbaviť. Je ale možné, že nestojí za to toľko sa kvôli tomu trápiť.

Ak ste posadnutí tým aby ste trochu schudli, tu je návod, ako odvrátiť svoju pozornosť od tohto čísla a začali sa sústrediť na dôležitejšie veci, napríklad všetko ostatné v živote.

Opýtajte sa sami seba prečo

Aké sú Vaše ciele? O čo Vám v skutočnosti ide? Ak Vaša ideálna váha je číslo, o ktoré sa snažíte po celé desaťročia, pretože ste toľko vážili v škole alebo na svadbe, opýtajte sa sami seba, čo je dôležitejšie, znovu dosiahnuť toto číslo, alebo to, ako sa cítite deň čo deň ? Pripomeňte si dôležitosť zdravej rovnováhy medzi prácou, životom a obavami ako je diéta a cvičenie.

Vyberte si nové číslo

Dokonca sa nezastavte len pri jednom. Váš individuálny rozsah zdravej hmotnosti určuje niekoľko faktorov ako napríklad rozloženie telesného tuku, veľkosti kostí, svalová štruktúra, BMI a obvod pása. Registrovaný dietológ môže správne posúdiť celkovú rovnováhu Vášho tela a to, či ho naozaj potrebujete stratiť pár kíl alebo potrebujete pomoc s nastavením viacerých vhodných cieľov.

Skončite s prísnymi diétami

Za priberanie na váhe nie je zodpovedné žiadne jedno konkrétne jedlo. Napriek tomu mnoho žien sa pridržiava krátkeho zoznamu prijateľných jedál, čo môže byť kontraproduktívne. Človek na diéte zo svojej stravy môže vylúčiť napríklad cukry a myslieť si, že by preto nemal jesť pomaranče, hovorí diétológ. Samozrejme, že by ste mali jesť pomaranče! Je to o pridanom cukre v spracovaných potravinách a nápojoch.

Nežite v telocvični

Ak driete na eliptickom trenažéri s nadšením väzňa, ktorého idú hodiť do mora, urobte zmenu. Nechcete sa stať posadnutý Vašim cvičením. Ak stále len behávate, skúste jogu alebo na bicyklovanie. Určte si zdravé množstvo času, ktorý chcete venovať cvičeniu počas jedného týždňa a držte sa svojho plánu.

Zamerajte sa na tvarovanie tela

Tajomstvom dlhodobého posilnenia metabolizmu sú svaly. Zabudnite na tých 5 kilogramov a zamerajte sa na vytvarovanie si tela. Ak sa začnete sústrediť na to, aby ste boli zdravá, fit a mali vytvarované telo, na piatich kilogramoch nebude záležať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Aká je Vaša ideálna váha? Priemerné hodnotenie: 5 4 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac