Aká je Vaša ideálna váha?

Posledná úprava 27.05.2022

Mnoho žien má predstavu o “ideálnej” váhe o ktorej si myslia, že sa pri nej budú cítiť najlepšie. Aj keď sú zdravé a majú zdravé BMI, aj napriek tomu cítia tlak ohľadom hmotnosti, ktorý môže mať dopad na celý ich život.

Často sme zafixovaný na cieľovú hmotnosť, povedzme 55 kíl, hoci vážite 60 kg. Navyše bez toho, aby sme vlastne vedeli prečo. Je možné, že ste toľko vážili v puberte alebo ako dvadsiatnička a v tej dobe ste sa cítili pohodlne. Alebo to môže byť niečo, čo Vám raz povedal doktor a odvtedy sa tejto myšlienky nemôžete zbaviť. Je ale možné, že vôbec nestojí za to toľko sa kvôli tomu trápiť.

Zdravá hodnota telesného tuku

Ak pomyslíme na slovo „tuk,“ častokrát ho automaticky vnímame ako niečo negatívne. Ale nie vždy je to tak. Telo obsahuje esenciálny tuk, ktorý by mal správne fungovať a chrániť naše orgány. Každý tuk naviac je považovaný ako „neesenciálny“ a dokáže hrať veľkú rolu v našom celkovom zdraví. Meraním percenta vášho telesného tuku prídete na to, akú časť vašej váhy tvorí telesný tuk.

Neexistuje však jedno správne percento telesného tuku, ktoré je vhodné pre každého. Aké zdravé množstvo telesného tuku by ste mali mať, častokrát závisí od toho, či ste muž, žena alebo dokonca atlét. Pri určovaní, či má jednotlivec zdravú hmotnosť, je potrebné zvážiť mnohé faktory. Keďže svaly vážia viac ako tuk, nie každý, komu na váhe vyskočí vysoké číslo, je obézny. A opačne ľudia, ktorí majú „normálnu“ váhu môžu mať aj napriek tomu vysoký obsah tuku – kvôli ktorému sú vystavení riziku kardiovaskulárnych chorôb a iných zdravotných problémov.

Opýtajte sa sami seba prečo

Aké sú Vaše ciele? O čo Vám v skutočnosti ide? Ak Vaša ideálna váha je číslo, o ktoré sa snažíte po celé desaťročia, pretože ste toľko vážili v škole alebo na svadbe, opýtajte sa sami seba, čo je dôležitejšie, znovu dosiahnuť toto číslo, alebo to, ako sa cítite deň čo deň ? Pripomeňte si dôležitosť zdravej rovnováhy medzi prácou, životom a obavami ako je diéta a cvičenie.

Vyberte si nové číslo

Dokonca sa nezastavte len pri jednom. Váš individuálny rozsah zdravej hmotnosti určuje niekoľko faktorov ako napríklad rozloženie telesného tuku, veľkosti kostí, svalová štruktúra, BMI a obvod pása. Dietológ môže správne posúdiť celkovú rovnováhu Vášho tela a to, či ho naozaj potrebujete stratiť pár kíl alebo potrebujete pomoc s nastavením viacerých vhodných cieľov.

Skončite s prísnymi diétami

Za priberanie na váhe nie je zodpovedné žiadne jedno konkrétne jedlo. Napriek tomu mnoho žien sa pridržiava krátkeho zoznamu prijateľných jedál, čo môže byť kontraproduktívne. Človek na diéte zo svojej stravy môže vylúčiť napríklad cukry a myslieť si, že by preto nemal jesť pomaranče. Samozrejme, že to tak nie je! Je to o pridanom cukre v spracovaných potravinách a nápojoch.

Nežite v telocvični

Ak driete na eliptickom trenažéri s nadšením väzňa, ktorého idú hodiť do mora, urobte zmenu. Nechcete sa stať posadnutý cvičením. Ak stále len behávate, skúste jogu alebo na bicyklovanie. Určte si zdravé množstvo času, ktorý chcete venovať cvičeniu počas jedného týždňa a držte sa svojho plánu.

Zamerajte sa na tvarovanie tela

Tajomstvom dlhodobého posilnenia metabolizmu sú svaly. Zabudnite na tých 5 kilogramov a zamerajte sa na vytvarovanie si tela. Ak sa začnete sústrediť na to, aby ste boli zdravá, fit a mali vytvarované telo, na piatich kilogramoch nebude záležať.

Vnímanie atraktívnosti a ideálna hmotnosť

Rozdiel u žien a mužov ukazuje, že zmeny telesnej hmotnosti sú u žien na tvári ľahšie a skôr spozorovateľné než u mužov, čo znamená, že ženy na to, aby vyzerali atraktívnejšie musia zhodiť menej kíl ako muži.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac