Aké sú vaše stravovacie návyky? Iba jesť z malého taniera pri chudnutí nepomôže

Posledná úprava 16.12.2022

Pri tipoch a trikoch na chudnutie nájdete aj také, ktoré sa snažia oklamať ľudskú myseľ. Jednou z veľmi častých rád je jesť z malého taniera. To má zaistiť, že budete jesť menej, pretože naložená porcia bude menšia. Ak ste ale stále hladní a naložíte si znovu a znovu, hoci na malý tanier, čaro a podstata tejto rady ako efektívne schudnúť sa míňa účinkom. Stravovacie návyky a zdravá strava, tiež chudnutie bez hladovania – to je to najdôležitejšie. A nie veľkosť samotného taniera.

Spomínaný fenomén „malého taniera“ sa nazýva Delboeufova ilúzia – optický klam, týkajúci sa relatívneho vnímania veľkostí. Ide pri nej o to, že mozog možno pomýliť. Veľkosť objektov totiž vníma v závislosti na kontexte.

Základnou myšlienkou tohto fenoménu, ak sa na to pozrieme z hľadiska zdravého stravovania, je nasledovná. Ak si jedlo nakladáme na menší tanier, naberáme tak, aby sa do taniera aj zmestilo. A keď sa potom najeme, mozgu sa vysiela správa, že sme toho zjedli dostatočne veľa. Zasýtime sa teda pri menšom množstve jedla. Ak si zvolíme veľký tanier a naplníme ho jedlom, pravdepodobne sa prejeme.

Áno, na menší tanier môžete naložiť menej, do menšej polievkovej misy naberiete menej polievky než do veľkej. Mozog ale neoklamete, pokiaľ ide o hlad. Podľa výskumu mali dokonca hladní ľudia lepší odhad na veľkosť porcie než ľudia, ktorí jedli nedávno.

Vnímanie jedla je pre človeka veľmi dôležité. A práve to je dôvodom, prečo ľudia na diéte nakoniec jedia viac než by chceli. Majú totiž pocit, že sú obmedzovaní.

Pozitívne naladenie, zdravá strava, vhodný jedálniček na chudnutie aj správne stravovacie návyky, hlavne tam treba začať.

7 návykov pre efektívne chudnutie

Ak niektorý z dobrých zvykov vo vašej dennej rutine chýba, údajne stačí 21 dní na to, aby ste si nový zvyk vytvorili a navykli si naň. Ak sa na každý z nich sústredíte počas 21 dní, nakoniec ho pravdepodobne už vykonáte bez rozmýšľania a práve vtedy sa môžu začať diať zázraky. A vy sa môžete začať tešiť na efektívne chudnutie.

Prestaňte jesť ešte predtým, ako sa budete cítiť plný

Urobte z toho návyk a odsuňte tanier predtým, než budete mať plné brucho a budete sýty. Vo chvíli keď hovorí váš žalúdok mozgu, že je plný, ste pravdepodobne zjedli už oveľa viac, než bolo treba. Takže keď prestanete jesť ešte pred signálom, dokážete zachytiť okamih, kedy budete „tak akurát najedený“. Teda pocit, keď už nie ste hladný a ani natoľko plný, že budete mať pocit na prasknutie.

Prejedanie sa je dôvodom číslo jedna, kvôli ktorému majú ľudia s nadváhou neustále nadváhu. Zároveň spôsobuje zažívacie problémy a znižuje pravdepodobnosť, že budete chcieť byť aktívny a začať sa trochu hýbať. Predstavte si, že sa nemusíte nútiť do toho, aby ste sa neprejedali. Urobte z toho jednoducho návyk a automaticky sa dostanete na svoju ideálnu váhu – jednoducho, efektívne chudnutie.

Každý deň urobte niečo aktívne

Je veľmi ťažké bojovať so zotrvačnosťou a vystúpiť zo zabehnutých koľají. Ak nie ste zvyknutý venovať sa denne nejakej činnosti, bude najťažšou časťou vytvorenie návyku. Dobrou správou však je, že akonáhle dostanete „loptu do hry“, bude ťažké zastaviť ju. Po troch týždňoch dennodennej aktivity sa budete cítiť zvláštne, ak neurobíte jeden deň čosi aktívne a dvojnásobne stúpne pravdepodobnosť, že sa pokúsite čosi vymyslieť na ďalší deň.

Pre mnohých je to otočka o 180 stupňov oproti tomu, ako fungujú teraz. A práve to je dôvod, prečo zápasia so svojou hmotnosťou a divia sa, prečo po nárazovom cvičení nevidia výsledky. Urobte z pohybu zvyk a nastavte si fyzickú aktivitu na autopilota. A dostaví sa aj efektívne chudnutie.

Nebuďte na seba príliš tvrdý

Ak sa snažíte schudnúť, riskujete, že budete príliš negatívny a budete sa obviňovať z minulých činov, ktoré vás dostali tam, kde ste teraz. Najskôr však musíte akceptovať to, kde ste dnes a potom to použiť ako motiváciu, aby ste sa dostali tam, kam chcete. A hoci môžu niektorí ľudia tvrdiť, že ich motivuje, ak sú svojím najtvrdším kritikom, pre väčšinu z nás je to kontraproduktívne.

Akceptovaním kondície, v ktorej sa vaše telo nachádza, neznamená, že máte zaspať na vavrínoch a nemáte nič meniť. Znamená to toľko, že teraz nemôžete urobiť nič, čo by zmenilo minulosť. Ale máte začať od miesta, kde ste teraz a vytvoriť si zvyk, uvoľniť sa a začať si vychutnávať cestu k svojmu ľahšiemu, zdravšiemu ja.

Nájdite si čas pre seba

Ak chcete chudnúť efektívne, je dobré vytvoriť si aj ďalší návyk – vymedziť si čas sám pre seba, aby ste nevyhoreli. Môžete si pomyslieť, že prirodzene zdraví a fit ľudia sú stále v behu a idú a idú a idú… ale pravdou je, že vaše telo funguje najlepšie, ak má dostatočné množstvo fyzického a psychického vypätia, ale aj čas na odpočinok a relaxáciu.

Je ľahké stať sa príliš horlivým, ak sa snažíte schudnúť, pretože máte dojem, že musíte dohnať všetok stratený čas. Musíte si ale vytvoriť aj čas, kedy budete môcť iba hompáľať nohami, pustiť si relaxačnú hudbu, premýšľať, dopriať si teplý kúpeľ, zahrať sa s domácim miláčikom alebo si dopriať iný veget. Stres vedie k nárastu hmotnosti, takže porazenie tohto stresu musí naopak viesť k zníženiu hmotnosti. Ak teda odbúrate stres, dokážete nastoliť efektívne chudnutie.

Nakupujte zdravé potraviny

Štíhli ľudia zvyknú nakupovať zdravšie potraviny. Väčšina ľudia, pokiaľ sa zamyslí nad správnym stravovaním, si samých seba predstaví ako jedia zdravšie jedlá. Múdrejšie ale je, predstaviť si sám seba, ako nakupujete zdravšie potraviny. Rozhodnutie o tom, čo budete jesť, vzniká už vtedy, keď si vkladáte veci do nákupného košíka. Len málo ľudí má peniaze a silu na to, aby vyhadzovali zlé jedlo, ktoré je ale inak v poriadku, keď už ho raz kúpili. Ale nezabúdajte na jednoduché pravidlo, nakupujte potraviny, ktoré nepotrebujú reklamu.

Robte si záznamy o svojom vynaloženom úsilí

Jeden úspešný návyk ľudí, ktorí schudli a váhu si udržali, je robiť si záznamy o činnostiach, ktoré pre efektívne chudnutie urobili. Znamená to založiť si zošítok na zapisovanie potravín, ktoré jete, fyzickej aktivity či cvičení, ktoré vykonávate. Môžete si ho nazvať aj „omrvinky úspechu“, pretože záznamy sú ako chlebové omrvinky, ktoré vás zavedú na začiatok vášho úspechu. Takto môžete spätne vidieť, ako ste svoj cieľ dosiahli.

Takýto zošítok slúži viacerým účelom. Núti vás byť zodpovedným za svoju činnosť aj nečinnosť, poukazuje na to, čo u vás fungovalo a čo nie. A ukazuje vám, kde potrebujete pomoc a kde sú vaše slabé miesta. Napríklad, či ste náchylný na prejedanie sa v určitých dňoch alebo situáciách. Objektívne vám ukazuje, kde sa v danom momente pri snahe o efektívne chudnutie nachádzate.

Myslite pozitívne

Tendenciou väčšiny ľudí na diéte je nazerať na chudnutie ako na nepríjemnú povinnosť a veľkú fušku. To je ale zlé rozpoloženie pre rýchle a efektívne chudnutie. Ak máte z diéty strach hneď na začiatku a rozmýšľate nad všetkými jedlami a potravinami, ktoré vám budú chýbať, tak ste si zvolili nesprávnu diétu. Zvoľte takú diétu, z ktorej máte dobrý pocit a tešíte sa na ňu a tieto dobré pocity si so sebou neste počas celého procesu.

Za vašou túžbou schudnúť sa schováva túžba lepšie sa cítiť. Nemusíte tieto pocity potláčať, až kým nedosiahnete svoju cieľovú hmotnosť. Môžete začať rozmýšľať nad vecami, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre hneď teraz a začnú sa diať divy. Takto sa oveľa rýchlejšie dostanete tam, kam chcete. Oveľa rýchlejšie, než keby ste premýšľali nad vecami, ktoré rád nemáte.

Zautomatizované konanie

Nezabúdajte, že vaším cieľom je dostať týchto sedem návykov do krvi tak, že sa nad nimi ani nemusíte zamýšľať. Práve ste vo fáze, kedy viete, čo musíte urobiť. Ale stále nad týmito činnosťami musíte rozmýšľať, aby ste ich aj vykonali. Nevrhnite sa na všetkých sedem návykov naraz. Nemyslite si, že za tri týždne bude všetko hotové a vy schudnete. Urobte si z toho dlhodobý proces a začnite s prvým návykom, ktorý vás oslovil. Strávte pri ňom 21 dní, až kým sa s ním nezžijete a nedostane sa vám pod kožu, až potom sa vrhnite na druhý návyk pre efektívne chudnutie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac