Domov / / 8 vecí, ktoré ste nevedeli o v...

8 vecí, ktoré ste nevedeli o vráskach

Posledná úprava 09.11.2017

Bojujte proti príznakom starnutia tým, že rozpoznáte skutočné príčiny ich vzniku – a ako im zabrániť.

Pri vkročení do drogérie ste hneď bombardovaný regálmi krémov, balzamov a sér, sľubujúcich odstránenie alebo zabránenie najnechcenejšej nedokonalosti pleti: vrások. Aj keď to vyzerá, že sme tu už hovorili o všetkom potrebnom, aby ste sa zbavili strachu zo vzniku vrások (kto už sa dnes nenatrie opaľovacím krémom, pred tým ako vyjde von?), stále je o čom hovoriť. Čítajte ďalej a zistite, čo vám ešte nikto nepovedal o príčinách, starostlivosti a prevencii pred vráskami.

1) Dokonca aj v aute môžete byť neustále v riziku vzniku vrások zo slnka

Okno na vašom aute, môže byť pre škodlivé slnečné lúče, pohybujúci sa cieľ. Ak trávite vo vašom vozidle každý deň veľa hodín, UV lúče, ktoré sú hlavnou príčinou vrások na pokožke, majú dostatok času aby prenikli oknom – nezávisiac na počasí, či už je slnečno alebo nie. Najlepší spôsob, ako sa uistiť, že sa ochránite pred slnkom, kým budete na cestách, je použiť každý deň širokospektrálny opaľovací krém. Možno zvážite investovanie do tónovaných okien, ktoré pomôžu blokovať UV žiarenie.

2) Ak chcete vedieť, kde a v akom veku budete mať vrásky, pozrite sa na vašu rodinu

Vrásky majú genetický podklad, vravia odborníci. Pravdepodobnosť rozvoja vrások, rovnako ako aj začiatok, stupeň a hĺbka vrások, je ovplyvnená genetikou. Jedným zo spôsobov, ako predpovedať vlastné potenciálne budúce vrásky alebo znaky starnutia, vrátane ovisnutej pokožky na tvári, krku a v oblasti hrudníka, je pozrieť sa na vašich rodičov alebo starých rodičov. Najlepší spôsob ako sa ochrániť pred ovisnutou pokožkou a vráskami na týchto miestach je minimalizovať vystaveniu sa slnku a používať širokospektrálne opaľovacie krémy obsahujúce zinok alebo oxid titaničitý.

3) Spanie na boku môže viesť k vzniku línií, ktoré môžu byť vryté do vašej pokožky na tvári

Ako starnete, spojivové tkanivo a kolagén vo vašej tvári už nie sú tak silné a podporné ako kedysi. Takže ak spíte na rovnakej strane vašej tváre, noc za nocou, pokožka sa stane opakovane „pokrčenou“ vankúšom a nevyrovná sa, ani sa nevráti do rovnakého stavu tak rýchlo, ako keď ste boli mladý, vravia dermatológovia. Dobrou správou je, že ak striedate pozície na spanie, môžete zvrátiť vznik tohto typu vrások. Aby ste zabránili pravdepodobnosti vzniku týchto línií, skúste spať na chrbte.

4) Vrásky od mračenia môžu naznačovať problémy s očami

Skôr ako by vrásky mohli byť indikátorom starnutia alebo poškodenia od slnka, vrásky od mračenia, ktoré sú medzi očami, môžu naznačovať, že ste už dávno mali navštíviť očného lekára. Niektorí ľudia kompenzujú problémy s očami žmúrením, čo spôsobuje kontrakcie svalov na čele a medzi obočím. Keď to robíte opakovane, po čase to môže viesť až k viditeľnosti týchto línií. Ak spozorujete problémy so zrakom včas, môžete zjemniť viditeľnosť jemných línií, pretože svaly nebudete napínať tak silno a začnú relaxovať.

5) Pestro sfarbené jedlá môžu pomôcť odvrátiť vrásky

Ovocie a zelenina, ako sú maliny, čučoriedky, červená paprika a špenát, obsahujú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť vašej pokožke lepšie sa brániť pred enviromentálnym poškodením, takže môže ostať dlhšie elastická a žiarivá. Čím zdravšia a plnšia je pokožka, tým menšia je viditeľnosť vrások, pretože vaša pokožka nemá možnosť ovisnúť. Hlavné pravidlo znie, čokoľvek, čo podporuje zdravé srdce, vrátane jedál, ktoré sú bohaté na vitamín C a E, rovnako ako sója a zelený čaj, sú pre vašu pleť prospešné.

6) Tým, že zostanete hydratovaný, pomôžete udržať viditeľnosť vrások na uzde

Každý vie, že jeho cieľom by malo byť vypiť dostatok vody denne, a zostať hydratovaný, no je aj iný dôvod, prečo piť tekutiny: tým, že udržíte vašu pokožku vláčnu a hydratovanú, jej pomáhate zostať jemnou a elastickou. Keď je vaša pokožka suchá, vrásky sa stávajú výraznejšími, kým vyprahnutá pokožka ma tendenciu vyzerať upadnute a nezdravo, čo prináša vznik línií a vrások. Voda taktiež vyplavuje všetky toxíny nazbierané v tele, ktoré môžu mať negatívny dôsledok na vašu pokožku.

7) Čím viac robíte výrazov v tvári, tým viac máte pravdepodobne vrások

Nehľadiac na váš vek alebo genetiku, sú často prvé vrásky, ktoré sa objavia na vašej tvári tie, ktoré vzniknú opakovanými výrazmi tváre, tvrdia odborníci. Zahŕňa to vrásky z úsmevov, smiatia, vrásky z mračenia sa či čelové vrásky. Ak máte tendenciu využívať často veľa tvárových výrazov, ako mračenie, smiatie alebo nadvihovanie čelových svalov od prekvapenia, vrásky sú viac náchylné na formovanie a vznik v týchto oblastiach. Najčastejšie používaná metóda ošetrenia, ktorá môže zmierniť tento typ statických vrások sú injekčné výplne ako Botox, Restylane alebo Juvederm, pretože tieto vrásky boli vo vašej pokožke zakorenené rokmi opakovaných pohybov.

8) Povzbudením tvorby kolagénu môžete pomôcť redukovať viditeľnosť vrások

Kolagén je hlavný stavebný prvok pokožky, ktorý ju udržuje pevnou a elastickou. Keď prinútite bunky aby sa aktivizovali, budete produkovať nový kolagén a vytvoríte plnšiu, omladnutú pokožku s menej vráskami. Lokálne pleťové vody, ktoré zahŕňajú ingrediencie ako vitamín C, peptidy, alfa hydroxy kyseliny a retinoidy, pomáhajú zvyšovať aktivitu buniek a stimulujú kolagén k rozšíreniu. Avšak, podľa dermatológov, najlepšou cestou ako povzbudiť tvorbu nového kolagénu je rádiofrekvenčným ošetrením. Pôsobí tak, že zahrievaním pokožky, spôsobuje zápal; telo následne reaguje tvorbou kolagénu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac