Vývoj peptidov

Posledná úprava 24.01.2022

Tak, ako napredujú naše znalosti o koži a starnutí, vyvíjajú sa aj technológie, vďaka ktorým dokážeme skvalitniť stav svojej pokožky. V sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia sa do produktov starostlivosti o pleť dostal retinol. A s postupom času sa pole jeho pôsobnosti rozšírilo, vďačí za to svojim vlastnostiam a schopnosti bojovať proti starnutiu aj s akné. V tých istých sedemdesiatych rokoch sa vedci vysmievali z myšlienky existencie voľných radikálov a ich škodlivého účinku na starnutie pleti. V súčasnosti poznáme mnoho osvedčených antioxidantov, ktoré dokážu ochrániť pokožku práve pred nebezpečenstvom voľných radikálov. Len nedávno boli predstavené rastlinné kmeňové bunky z jablka, v rýchlom slede nasledovalo množstvo ďalších prospešných, omladzujúcich rastlinných kmeňových buniek.

Tak, ako sa každá z týchto technológií vyvíja, tak sa vyvíja aj peptidová kategória. Vedci už v päťdesiatych rokoch minulého storočia peptidy poznali, no až v osemdesiatych rokoch bol prvý krát peptid medi zaregistrovaný v rámci starostlivosti o pleť. Ešte aj potom prešlo veľa rokov, kým začiatkom roku 2000 získal palmitoyl pentapeptid reputáciu ako nedráždivá alternatíva k retinolu s účinkami proti neželaným prejavom starnutia. Tieto peptidy vydláždili cestu iným peptidom, aby sa zaradili do svojej vlastnej triedy s horeuvedenými funkciami a dostali sa ďaleko pred svoje náprotivky prvej generácie, vďaka ich schopnosti podporiť tvorbu kolagénu.

Peptidy a proteíny v koži

Starnutie kože zahŕňa sériu komplexných faktorov, kam patrí aj:

  • Nárast proteolytickej aktivity zahŕňajúci rozklad proteínov.
  • Nárast v poškodení voľnými radikálmi, ktoré prispieva k reťazovej reakcii zápalov a poškodzovania buniek.
  • Pokles v komunikácii medzi rastovými faktormi a bunkami, čo vedie k poklesu štrukturálnych proteínov.
  • Oslabená kohézia v rámci spojenia dermy a epidermy (dermo-epidermálna junkcia, DEJ).

Všetky tieto fakty prispievajú k strate pružnosti, pevnosti, jemnosti a dokonca aj farby a elasticity kože. Vývoj peptidov by mohol byť odpoveďou na problémy kože, vrátane možnosti oddialenia príznakov starnutia. Peptidy sú aktívnymi reťazcami aminokyselín, ktoré tvoria proteíny. Proteíny sú dôležité pre každý organizmus a sú súčasťou takmer každého procesu v rámci buniek. Pomáhajú regulovať telesné funkcie, znižovať zápalové stavy a zosilňujú prínosy antioxidantov. Až raz pochopíme široký záber úloh, ktoré zohrávajú proteíny v rámci tela, pochopíme aj skutočnú hodnotu peptidov. Spolu s vývojom technológií sa lokálne aplikované peptidy stávajú čoraz efektívnejšie pri presnom zacielení na problém pokožky. Aplikáciou určitých lokálnych peptidov na pokožku, získava pokožka esenciálnu výživu. Dostáva proteínovú výživu, ktorá posilňuje, vyživuje a reštrukturalizuje stavebné bloky kože, čím získava silnejší a zdravší základ.

Pokožka

Proteíny v koži sa vyskytujú v rôznych formách a slúžia na rôzne účely. Štruktúra povrchu kože je podobná tehlám a malte. Korneocyty (tehly) sú k sebe pripojené desmozómami a držia pevne na mieste vďaka lipidom (malte). Mnoho peptidov je modifikovaných zložkou mastných kyselín, ktoré im umožnia vstrebať sa do pokožky.

Dermo-epidermálna junkcia (DEJ)

Dermo-epidermálna junkcia drží kožu pokope, zlepšuje jej kompaktnosť, pevnosť a pružnosť. Udržiava kohéziu kože a ukotvuje epidermu k derme. Predstavte si kožu ako rad ohniviek reťaze. Ak sa zlomí čo i len jedno oko reťaze, pružnosť klesne a koža začne ovísať.

Extracelulárny matrix (ECM)

Extracelulárny matrix je komplexná sieť proteínov a proteoglykánov, ktorá dokáže simultánne interagovať s rôznymi receptormi povrchových buniek. Tieto proteíny zahŕňajú širokú škálu kolagénov, laminínov, fibronektínov a elastínov, ktoré sú podstatné pre rast buniek a hojenie rán.

Kolagén

Kolagén možno prirovnať k pružinám vo vašom matraci. Dodáva pokožke úžasnú podporu, no keď sa oslabí alebo sa jeho tvorba spomalí, je dôsledkom vznik vrások. Je to najhojnejšia forma proteínov v ECM. Približne vo veku 35 rokov sa stane pokles kolagénov typu I a III znateľným, pretože začnú vznikať línie a vrásky, no aj pokles iných typov kolagénu prispieva k tvorbe vrások. Do dnešku bolo identifikovaných 29 typov kolagénu a objavujú sa stále nové. Nie všetky kolagény ale prispievajú k vzhľadu mladej pleti. Kolagén zohráva úlohu aj v našich väzivách a spojivových tkanivách. Pokiaľ ide o druhy vyskytujúce sa v koži, sú kolagény rozdelené do piatich rodín, podľa typu štruktúry. Patrí sem fibrilárny (typ I, II, III, V, XI), fazetový (typ IX, XII, XIV), s krátkym reťazcom (typ VIII, X), základňový (typ IV) a iné (typ VI, VII, XIII).

Iné stavebné bloky v kožnom matrixe

Pokles kolagénu je celkom dobre preskúmaný v súvislosti so starostlivosťou o starnúcu pleť, no aj iné proteíny zohrávajú dôležitú úlohu pri redukcii jemných línií a vrások.

  • Laminín (vrátane laminínu V) – je druhý najhojnejší proteín v ECM, ktorý existuje iba v základovej membráne, ktorá tvorí epidermu. Poskytuje podporu epiderme a ukotvuje ju k derme.
  • Elastín – je proteín v spojivových tkanivách, ktorý dodáva tkanivám pružnosť a umožňuje im v prípade potreby sa roztiahnuť.
  • Integrín – sú proteíny povrchových buniek, ktoré sprostredkúvajú adhéziu buniek k ECM proteínom, ako je kolagén a laminín.
  • Fibronektín – je proteín, ktorý viaže a zlepšuje adhéziu buniek s kolagénom a integrínom povrchových buniek.
  • Dekorín (proteoglykán) – je glykosylátový proteín (proteín pripojený k uhľohydrátu), ktorý zohráva úlohu v bunkovej priľnavosti, pôsobí ako výplňová látka a zohráva úlohu v proteínovej stabilite a molekulovej signalizácii.
  • Kyselina hyaluronová – je glykosamínoglykán nachádzajúci sa v extracelulárnom priestore, ktorý odoláva kompresii vstrebávaním veľkého množstva vody.

Ako fungujú peptidy

V ich najjednoduchšej forme sa peptidy správajú ako akýsi posol, signalizačné bunky, ktoré vykonávajú určitú funkciu od podpory až po tlmenie enzýmov. Jedným z prvých široko využívaných peptidov, palmitoyl pentapeptid, je kolagénový fragment, ktorý dokáže zvýšiť množstvo kolagénu I, IV a glykosamínoglykánov. Tento kolagénový fragment dokáže „prekabátiť“ kožu, aby nadobudla dojem, že sa počas prirodzeného rozpadu a opätovnej tvorby rozpadá až príliš veľa kolagénu, čím sa dosiahne navýšenie syntézy kolagénu. Hoci tento peptid dokázal svoju efektivitu v kolagénových produktoch určených na stimuláciu, je zameraný iba na jeden aspekt v oprave stavebných blokov pokožky. Odkedy bol tento peptid objavený, stala sa z kategórie peptidov skupina, ktorá dokáže poskytnúť všeobecný komplexný prístup k starostlivosti o pokožku. Na peptidy sa v súčasnosti začína nazerať z oveľa širšieho uhla, prístup k ich chápaniu je zameraný multifunkčne. Dokážu totiž vylepšiť vzhľad a dobrý pocit z pleti nasledovnými šiestimi spôsobmi:

  • prečistenie: odstránenie mŕtvych buniek, rozjasnenie a očistenie pleti od nečistôt,
  • uvoľnenie: minimalizuje opakované tvárové kontrakcie, ktoré spôsobujú vrásky,
  • výživa: vyživovanie a povzbudenie kože esenciálnymi živinami a vitamínmi,
  • stimulácia: podporuje zdravé fungovanie kože,
  • hydratácia: perfektne vyvážená a hydratovaná pokožka,
  • ochrana: udržiava zdravú kolagénovú matrix a zároveň posilňuje schopnosť ochrany kože.

V začiatkoch bolo hlavnou funkciou kategórie lokálne aplikovateľných peptidov pomoc pri stimulácii kolagénu a utlmenie vzniku mimických línií. S najnovšími inováciami sa však ich pole pôsobnosti rozšírilo. Hlavná úloha peptidov prvej kategórie bola podporiť jeden alebo dva typy kolagénov, no ako sme spomínali, existuje veľké množstvo typov kolagénov a štruktúra DEJ záleží na správnej kvalite a kvantite každého typu kolagénu. Peptidy sa vyvinuli a v súčasnosti existuje už aj kategorizácia na peptidy druhej a tretej generácie. Tieto peptidy dokonca nahrádzajú mnohé kontroverzné aktívne zložky, ako ich efektívne a zdravé alternatívy.

Peptidy, ktoré prečisťujú

Peptidy, ktoré umožňujú odstraňovanie mŕtvych buniek z pokožky bez jej podráždenia:

  • hexanoyl dipeptidu-3 norluceín acetát – je aminokyselinová sekvencia, ktorá zodpovedá za pravidelné odlupovanie odumretých buniek. Na tomto procese sa zúčastňujú aj desmozómy. Desmozómy (desmogleín a desmokolín) sú adhézne proteíny, ktoré držia pokope kožné bunky a prispievajú k deskvamácii. Tento reťazec troch aminokyselín sa nachádza na viažúcej strane desmokolínu a je identický s desmogleínom. No namiesto viazania buniek bunkové spoje oslabuje. Hydratácia a jemnosť kože sa tak vylepší a zmenší sa hĺbka vrások.

Peptidy, ktoré sú vďaka schopnosti vytvoriť penu alternatívami sulfátov:

  • hydrolyzovaný amarantový proteín – ide o organický čistiaci prostriedok, ktorý efektívne odstraňuje špinu a oleje. Hydratuje a vynikajúco pení, a zároveň nedráždi. Amarant je kvitnúca bylina, ktorá dorastá do výšky 150 až 210 cm. Aztékovia verili, že má nadprirodzené sily. Amarant je bohatý na deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré sú potrebné pri hojení rán, revitalizácii pokožky a ako antioxidačná podpora.

Peptidy, ktoré pomáhajú pri úprave akné:

  • oligopeptid-10 – je to antimikrobiálny peptid určený na ošetrovanie príznakov akné. Tento peptid sa ukázal ako vynikajúci prostriedok na boj s P-akné baktériou. Ešte efektívnejší sa ukázal byť v kombinácii s malým množstvom kyseliny salicylovej. Umožňuje tak otvorenie pórov, cez ktoré sa do kože dostane kyslík a následne aj oligopeptid-10, ktorý v nich môže pôsobiť, pričom kožu nedráždi. Kombinácia 0,5 percenta oligopeptidu-10 a 0,5 percenta kyseliny salicylovej sa ukázala byť o 40% efektívnejšia, než benzoylperoxidová línia výrobkov. Po 28 dňoch užívania došlo k úspešnému zníženiu množstva komedónov, podráždenín, pľuzgierikov a papúl.

Peptidy, ktoré sú alternatívami k hydrochinónu, určené pre rozjasnenie pokožky bez jej podráždenia:

  • oligopeptid-68 – ide o komplexnú kombináciu agonistov TGF-β peptidu, ktoré inhibujú MITF (transkripčný faktor spájaný s mikroftalmiou). MITF je hlavný transkripčný regulátor melanogenických enzýmov, tyrozinázy, TRP-1 a TRP-2. Tento peptid vyvoláva výrazné rozjasnenie („vybielenie“) pokožky a je účinnejší než arbutín a vitamín C.

Peptidy, ktoré uvoľňujú

Medzi časté pohyby tváre patria aj sťahy. Keďže je koža ukotvená ku svalom pod ňou, môže to viesť k tvorbe vrások. Pri svalových sťahoch ide o komplexný mechanizmus vyvolávaný mnohými dráhami v rámci neuromuskulárnych spojov (NMJ). Delí sa do dvoch fáz, pre-synaptickej a post-synaptickej. Aby sa vyvolala svalová kontrakcia, je potrebný acetylcholín (ACh), no zablokovaním uvoľňovania ACh do NMJ, prípadne vstrebaním ACh cez rôzne kanály, dokážeme vyhladiť vzhľad jemných línií a vrások už od začiatku ich vzniku. Pred rokmi sa začal používať výraz „peptid podobný botoxu“, ide vlastne o argirelín, ktorý blokuje uvoľňovanie ACh. V súčasnosti k ešte väčšej efektivite prispievajú aj ďalšie peptidy uvoľňujúce vrásky, takže je možné ešte výraznejšie znížiť výskyt vrások.

  • acetyl oktapeptid-3 – ide o predĺženie argirelínu, ktorý funguje pri blokovaní SNARE komplexu, no ešte oveľa efektívnejšie. Vyblokovaním tvorby SNARE komplexu v pre-synaptickej membráne, sa minimalizuje uvoľňovanie ACh, oslabia sa sťahy, po ktorých vznikajú vrásky, takže sa zjemnia výrazové línie.
  • dipeptid diaminobutyroyl benzylamidodiacetát – viazanie ACh sa redukuje na post-synaptickej membráne tak, že funguje ako antagonista svalového receptoru nikotínovej acetylcholínovej membrány (mnAChR). Zníži sa príjem sodíka a tým sa uvoľnia svalové sťahy a zmierni sa tvorba vrások.
  • hydrolyzovaný extrakt z ibišteka jedlého (hibiscus esculentus) – ide o oligopeptid derivovaný z ibišteka, ktorý dokáže znížiť uvoľňovanie ACh a aktivovaním glutatiónu poskytuje antioxidačnú ochranu.

Peptidy, ktoré vyživujú

  • hexapeptid-11 – ide o aminokyselinový peptid, ktorý reguluje päť kľúčových oblastí: transmembránové proteíny, rastové hormóny, vývoj kožných lipidov a vnútrobunkový tlak.

Peptidy, ktoré poskytujú výživu peptidmi podobnými kolostru:

  • srvátkový proteín – obsahuje sieť prirodzených signálnych peptidov aktívneho mlieka ako je laktoglobulín, laktalbumín, laktoferín, laktóza a iných nosičov, ktoré aktivujú bunkový metabolizmus a stimulujú proteíny ako je kolagén I. Tento peptid stimuluje bunkovú migráciu a TGF-β, čím sa zlepšuje hojenie rán.

Peptidy, ktoré stimulujú

  • palmitoyl oligopeptid a palmitoyl tetrapeptid-3 – je to kombinácia bunkových komunikačných peptidov, schopná regulovať bunkové aktivity, ktoré zahŕňajú ECM obnovu kolagénu I, fibronektínu a kyseliny hyalurónovej.
  • palmitoyl tripeptid-5 – ide o multifunkčný proteín, ktorý aktivuje prostredníctvom TGF-β tvorbu kolagénu I. Štúdie preukázali, že je oveľa efektívnejší než palmitoyl pentapeptid.

Peptidy, ktoré zlepšujú dermo-epidermálnu junkciu (DEJ):

  • palmitoyl dipeptid-5 diaminobutyoyl hydro-xytreonlín a palmitoyl dipeptid-6 diaminohydroxybutyrát – stimuluje najrelevantnejšie proteínové štruktúry v DEJ (laminín V, kolagén IV, VII, XVII a integrín). Toto poskytuje koži lepšiu komunikáciu a výživu, čo vedie k menšiemu počtu vrások a lepšej pevnosti kože. Reštrukturalizuje kožné tkanivá, čím im dodáva lepšiu pevnosť a pružnosť.

Peptidy, ktoré zmenšujú problémy v oblasti okolo očí:

  • palmitoyl oligopeptid a palmitoyl tetrapeptid-3 – je to duálny peptid, ktorý obnovuje pevnosť a farbu pokožky tým, že eliminuje pigmenty z krvi elimináciou bilirubínu.
  • hydrolizovaný ryžový proteín, oxidoreduktázy a sójový proteín – je to trojpeptidová kombinácia zeleninových a kvasnicových proteínov, ktorá zlepšuje zásobovanie tkanív kyslíkom a tiež proliferáciu fibroblastov. Testy preukázali zníženie zrážanlivosti krvi, degradácie proteínov a prítomnosti voľných radikálov. Štruktúra pokožky sa po ôsmich týždňoch zlepšila o 42 percent, opuchy pod očami sa zmenšili o 31 percent a tmavé kruhy boli zredukované o 35 percent.

Peptidy, ktoré zlepšujú plnosť pier:

  • tripeptid-29 – je to trojreťazcová aminokyselina, ktorá zvyšuje aktivitu fibroblastov pri syntéze kolagénu I až o 400 percent. Tento nárast v rámci pokožky minimalizuje vzhľad jemných línií a vrások.

Peptidy, ktoré zamedzujú vzniku strií:

  • palmitoyl oligopeptid a palmitoyl tetrapeptid-7 – je to duálna peptidová kombinácia, ktorá bráni a znižuje vznik strií, a to znížením degradácie a podporou regenerácie ECM. Štúdie dokazujú zvýšenú syntézu kolagénu I a fibronektínu. Po dvoch mesiacoch boli strie bledšie a hladšie.

Peptidy, ktoré hydratujú

Peptidy, ktoré zlepšujú hydratáciu:

  • voda je pre normálnu funkciu kože nevyhnutná, hlavne jej bariérové vlastnosti. Medzi povrchovými vrstvami, pod nimi sa nachádzajúcou epidermou a ovzduším, existuje neustála výmena vody. Akvaporíny (AQP) sú integrálne membránové proteíny zapojené do transportu vody cez rôzne tkanivové vrstvy.
  • acetyl hexapeptid-37 – je to peptid, ktorý hydratuje kožu a zlepšuje prúdenie vody od základných vrstiev epidermy až k povrchovým vrstvám, a to posilnením akvaporínu 3 (AQP3). Najviac AQP3 sa nachádza v epiderme, uľahčuje transepidermálnu permeabilitu, zvyšuje obsah vody na povrchu a posilňuje jej funkciu bariéry. Vďaka acetyl hexapeptidu-37 sa hydratácia kože zlepšila o 131 percent a syntéza kolagénu I sa zlepšila o 61 percent.

Peptidy, ktoré chránia

Peptidy, ktoré znižujú glykáciu a kolagénové sieťovanie:

  • azeloyl tetrapeptid-23 – omladzujúci aminopeptid, ktorý redukuje koncové produkty pokročilej glykácie (AGEs). Bráni lipidovej peroxidácii, znižuje reaktívne kyslíkové druhy a chráni bunkové membrány pred útokmi „požieračov“. Štúdie ukázali viditeľné zredukovanie vrások a nárast pružnosti.

Peptidy, ktoré uľavujú podráždenej a citlivej pokožke:

  • palmitoyl tripeptid-8 – ide o multifunkčný neuropeptid, ktorý udržiava kožu v homeostáze a pomáha zmierniť podráždenie spôsobené UV žiarením, imunitnou reakciou, vnútorným stresom a mechanickým stresom. Tento neuropeptid znížil počet zápalových cytokínov až o 64 percent, vazodilatáciu o 51 percent a množstvo edémov až o 60 percent. Pri teste utišujúcich produktov po holení sa v priebehu iba jedného týždňa prejavil až u 90 percent dobrovoľníkov oveľa lepší pocit na pokožke, 83 percent malo pocit, že sa podráždenie znížilo. 81 percent dobrovoľníkov hlásilo utlmenie pocitu pálenia kože po holení.

Peptidy, ktoré upokojili napätú pokožku a vyvážili imunitnú ochranu pokožky:

  • acetyl tetrapeptid-22 – zvyšuje hladiny proteínu teplotných šokov (HSP70) v koži, čím jej poskytuje ochranný štít. Navýšenie množstva tohto proteínu posilňuje toleranciu stresu a bráni poškodeniam z ďalšieho vystavenia teplotnému šoku.

Špecifické peptidy

Peptidy, ktoré dokážu zlepšiť hustotu vlasov:

  • myristoyl pentapeptid-17 – ide o peptid, ktorý stimuluje keratín. Viditeľne predlžuje riasy až o 25 percent, hlavne ak sa použije v kombinácii s myristoyl hexapeptidom-16.
  • myristoyl hexapeptid-16 – ide o peptid, ktorý stimuluje keratín. Viditeľne predlžuje riasy až o 25 percent, hlavne ak sa použije v kombinácii s myristoyl pentapeptidom-17.

Peptidy v budúcnosti

Mnoho ingrediencií sa v anti-aging produktoch starostlivosti o pleť objavili a znovu vymizli. No peptidy sú čosi viac, ako len momentálny trend, ktorý pominie. Ich možnosti využitia sa stále vyvíjajú, ich použitie sa stáva viac a viac relevantným. V budúcnosti spoznáme mnoho ďalších nových produktov s obsahom peptidov. Najlepšie využitie peptidov sa javí v skutočnej podpore proti prejavom starnutia. Vznikajú veľmi kvalitné produkty, ktoré poskytujú len tie najlepšie výsledky, a to bez podráždenia alebo nežiadúcich účinkov, ako tomu často býva pri iných dostupných alternatívach.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac