7 potravín na detoxikáciu pľúc

Posledná úprava 15.12.2022

Nech už sú vaše pľúca zaťažené znečistením z ovzdušia alebo vlastnou vinou, sú životne dôležité. Rovnako ako mozog, srdce, obličky a pečeň, pľúca k životu potrebujeme.

Prvou obranou pľúc je bunkové obloženie stien, ktoré sa regeneruje zhruba každé 2-3 týždne. Trvá zhruba rok kým sa zregenerujú hlbšie sa nachádzajúce tkanivá v pľúcach. Ako teda môžeme pomôcť telu v obnovovaní pľúc?

Aj keď existuje mnoho prospešných byliniek, zeleniny a ovocia, ktoré pomáhajú regenerácii pľúc, najodporúčanejší spôsob detoxikácie pľúc sú pravidelné dychové cvičenia. Existuje mnoho základných i náročnejších dychových techník. Najdôležitejšie pre obnovenie zdravia pľúc a udržanie ich sily a dobrého stavu je precvičovanie tých najzákladnejších dychových cvičení na konzistentnej, dennej báze. Pri lepšej kvalite ovzdušia dosiahnete lepšie výsledky.

7 potravín pre zdravé pľúca

Hrozno a resveratrol

Hrozno, pripomínajúce alveoly v pľúcach, má mnoho prínosov pre zdravie, ktoré zahŕňajú zníženie rizika rakoviny pľúc a rozdutia pľúc. Hroznové semená tiež majú zmierniť astmu, vyvolanú alergiami vďaka prítomnosti látky proanthocyanidínu.

Hrozno pomáha inhibovať uvoľňovanie zlúčenín, ktoré spôsobujú zápal bunkovej výstelky pľúc s pomocou resveratrolu, antioxidantu nachádzajúcemu sa v hrozne, s väčším množstvom v červených a fialových odrodách. Táto účinná látka nachádzajúca sa hlavne v šupke hrozna pomáha pľúcam a celému telu v mnohých ohľadoch.

Ananás a bromelín

Na pľúca je kladená záťaž už len kvôli tomu, že žijeme na našej planéte. Pridajte k tomu možné škody spôsobené fajčením alebo expozíciou škodlivým látkam napríklad v práci a v pľúcach sa nahromadí odpad a v priebehu času sa stanú menej pružné. Enzým bromelín má pomáhať pľúcam pri odstraňovaní tohto odpadu a prirodzenej detoxikácii. Pohár čerstvej ananásovej šťavy pomáha zabrániť hromadeniu hlienu v krku a pľúcach, čo pľúcam pomáha odstrániť nahromadený odpad.

Zeler a organický sodík

Sodík je považovaný za jeden z dôležitých prvkov pri odstraňovaní oxidu uhličitého z tela, kedže zásadný nedostatok organického sodíka môže mať za následok problémy s prieduškami a pľúcami. Zeler je bohatým zdrojom organického sodíka a pomáha pľúcam fungovať lepšie.

Ľudia trpiaci astmou by mali zaradiť zeler a štavu z čerstvého zeleru do svojho jedálnička, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý okrem iného pomáha znížiť zápal v pľúcach.

Púpava a horčík

Púpavová šťava je bohatá na vápnik, draslík a sodík, ktoré sú prospešné pre zdravie pľúc. Púpava je tiež jeden z rastlinných zdrojov najbohatších na horčík a železo. Horčík je staviteľ telesných buniek, a to najmä tkaniva pľúc a nervového systému. Aby ale mohol horčík efektívne účinkovať, potrebuje okrem solí horčíka aj dostatočné množstvo vápnika. Púpava ich obsahuje a ak nemáte prístup k čerstvej púpave, ľadový šalát je takisto bohatý na horčík a vápnik.

Petržlen a spojenie fosforu a chlóru

Petržlen má posilniť funkciu priedušiek, pomáha zmierniť astmu a zároveň podporiť krvný obeh v pľúcach. Kombinácia fosforu a chlóru sa považuje za dôvod, prečo je petržlen tak skvelý pre pľúca a priedušky.

Mrkva a vitamín A

Vitamín A ako taký je spájaný so zdravím pľúc. Konzumácia niekoľkých mrkiev denne by mohla znížiť výskyt rakoviny pľúc na polovicu. Mrkva je bohatá na vitamín A, C a lykopén - skvelé antioxidanty, ktoré znižujú pravdepodobnosť ochorenia pľúc a zlepšujú celkové zdravie pľúc.

Koriander a ťažké kovy

Je už dlho známe, že koriander pomáha telu pri odstraňovaní ťažkých kovov, ukladanie ktorých je spájané s pľúcnymi ochoreniami, ako aj inými chorobami tela. Chemické zlúčeniny nachádzajúce sa v koriandri uvoľňujú toxické kovy z pľúcneho tkaniva naviazaním sa na ne.

Skúste pridať túto báječnú šťavu do svojej dennej rutiny, aby ste pomohli liečbe a detoxikácii vašich pľúc:

Džús na posilnenie pľúc

  • 1 stred z ananásu (obsahuje najviac bromelínu)
  • 3 zelerové stonky (čím zelenšie, tým lepšie)
  • 2 mrkvy
  • malá hŕstka koriandru
  • 2-3cm olúpaného koreňa zázvoru

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy