Domov / / / 7 potravín na detoxikáciu pľúc

7 potravín na detoxikáciu pľúc

Posledná úprava 10.04.2018

Nech už sú vaše pľúca zaťažené znečistením z ovzdušia alebo tým spôsobeným vlastnou vinou, sú životne dôležité. Rovnako ako mozog, srdce, obličky a pečeň, pľúca k životu potrebujeme. Okrem toho, že dodávajú kyslík zo vzduchu, ktorý dýchame do krvi a nevpustia do nej žiadne ostatné škodliviny, pľúca tiež vylučujú oxid uhličitý, vedľajší produkt difúzie uhlíka a kyslíka v tele.

Prvou obranou pľúc je bunkové obloženie stien, ktoré sa regeneruje zhruba každé 2-3 týždne. Trvá zhruba rok kým sa zregenerujú hlbšie sa nachádzajúce tkanivá v pľúcach. Ako teda môžeme pomôcť telu v obnovovaní pľúc? Pozrite sa na tieto techniky a potraviny, ktoré vám pomôžu vyživiť vaše pľúca a tak uchovať ich zdravie.

Proste dýchajte

Aj keď existuje mnoho prospešných byliniek, zeleniny a ovocia, ktoré pomáhajú regenerácii pľúc, najodporúčanejší spôsob detoxikácie pľúc sú pravidelné dychové cvičenia. Existuje mnoho základných i náročnejších dychových techník. Najdôležitejšie pre obnovenie zdravia pľúc a udržanie ich sily a dobrého stavu je precvičovanie tých najzákladnejších dychových cvičení na konzistentnej, dennej báze. Pri lepšej kvalite ovzdušia dosiahnete lepšie výsledky.

7 potravín na detoxikáciu pľúc

Hrozno a Resveratrol

Hrozno, pripomínajúce alveoli v pľúcach, má mnoho prínosov pre zdravie, ktoré zahŕňajú zníženie rizika rakoviny pľúc a rozdutia pľúc. Hroznové semená tiež majú zmierniť astmu, vyvolanú alergiami vďaka prítomnosti látky proanthocyanidínu.

Hrozno pomáha inhibovať uvoľňovanie zlúčenín, ktoré spôsobujú zápal bunkovej výstelky pľúc s pomocou resveratrolu, antioxidantu nachádzajúcemu sa v hrozne, s väčším množstvom v červených a fialových odrodách. Táto účinná látka nachádzajúca sa hlavne v šupke hrozna pomáha pľúcam a celému telu v mnohých ohľadoch.

Ananás a bromelín

Na pľúca je kladená záťaž už len kvôli tomu, že žijeme na našej planéte. Pridajte k tomu možné škody spôsobené fajčením alebo expozíciou škodlivým látkam napríklad v práci a v pľúcach sa nahromadí odpad a v priebehu času sa stanú menej pružné. Enzým bromelín má pomáhať pľúcam pri odstraňovaní tohto odpadu a prirodzenej detoxikácii. Pohár čerstvej ananásovej šťavy pomáha zabrániť hromadeniu hlienu v krku a pľúcach, čo pľúcam pomáha odstrániť nahromadený odpad.

Zeler a organický sodík

Sodík je považovaný za jeden z dôležitých prvkov pri odstraňovaní oxidu uhličitého z tela, kedže zásadný nedostatok organického sodíka môže mať za následok problémy s prieduškami a pľúcami. Zeler je bohatým zdrojom organického sodíka a pomáha pľúcam fungovať lepšie.

Ľudia trpiaci astmou by mali zaradiť zeler a štavu z čerstvého zeleru do svojho jedálnička, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý okrem iného pomáha znížiť zápal v pľúcach.

Púpava a horčík

Púpavová šťava je bohatá na vápnik, draslík a sodík, ktoré sú prospešné pre zdravie pľúc. Púpava je tiež jeden z rastlinných zdrojov najbohatších na horčík a železo. Horčík je staviteľ telesných buniek, a to najmä tkaniva pľúc a nervového systému. Avšak, aby mohol horčík efektívne účinkovať, okrem solí horčíka potrebujete aj dostatočné množstvo vápnika. Púpava ich obsahuje a ak nemáte prístup k čerstvej púpave, ľadový šalát je takisto bohatý na horčík a vápnik.

Petržlen a spojenie fosforu a chlóru

Petržlen má posilniť funkciu priedušiek, pomáha zmierniť astmu a zároveň podporiť krvný obeh v pľúcach. Kombinácia fosforu-chlóru sa považuje za dôvod, prečo je petržlen tak skvelý pre pľúca a priedušky.

Mrkva a Vitamín A

Vedecké štúdie na potkanoch, ktorým boli podávané vysoké dávky vitamínu A preukázali, že tieto potkany mali nižšiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia pľúc ako tí, ktorí ho mali nedostatok. Vitamín A ako taký je spájaný so zdravím pľúc. Rozsiahle štúdie na ľuďoch naznačujú, že konzumácia niekoľkých mrkiev denne by mohla znížiť výskyt rakoviny pľúc na polovicu. Mrkvy sú bohaté na vitamín A, C a lykopén - skvelé antioxidanty, ktoré znižujú pravdepodobnosť ochorenia pľúc a zlepšujú celkové zdravie pľúc.

Koriander a ťažké kovy

Je už dlho známe, že koriander pomáha telu pri odstraňovaní ťažkých kovov, ukladanie ktorých je spájané s pľúcnymi ochoreniami, ako aj inými chorobami tela. Chemické zlúčeniny nachádzajúce sa v koriandri uvoľňujú toxické kovy z pľúcneho tkaniva naviazaním sa na ne.

Skúste pridať túto báječnú šťavu do svojej dennej rutiny, aby ste pomohli liečbe a detoxikácii vašich pľúc:

Džús "miluj svoje pľúca"

  • 1 stred z ananásu (obsahuje najviac bromelínu)
  • 3 zelerové stonky (čím zelenšie, tým lepšie)
  • 2 mrkvy
  • malá hŕstka koriandru
  • 2-3cm olúpaného koreňa zázvoru
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy