25 tipov na chudnutie – žiaden pritom nezaberie viac ako 5 minút

Posledná úprava 20.02.2023

Aj malé zmeny môžu narobiť veľký rozdiel v kilogramoch a obvode pása. Ktoré sú to tie rýchle tipy na chudnutie?

Denne aspoň 5 minút svižne kráčajte

Ak nedokážete pravidelne chodiť do posilňovne, skúste si nájsť čas aspoň na 5 minútovú svižnú chôdzu. V dnešnej dobe má väčšina ľudí veľmi málo pohybu, preto aj takýchto zopár krokov môže z dlhodobého hľadiska pri chudnutí pomôcť. Ak sa vydáte pre dieťa do školy pešo alebo vystúpite o zastávku či parkovacie miesto od vášho cieľového miesta skôr, nezostanete po odkráčaných piatich minútach stáť v strede ulice, no nie?

Na stole majte vždy misu čerstvého ovocia

Ak máte kade tade poodkladané keksíky a koláčiky, neschudnete. Ak si ale na dosah a na dohľad dáte čerstvé ovocie, ktoré vám chutí, je veľmi pravdepodobné, že po ňom aj siahnete. Ale pozor, musíte ho aj jesť, zošúverené jablká po dvoch týždňoch príliš nelákajú… Ale nebanujte, ak sa vám to stane, nakrájajte si takéto oku nelahodiace ovocie na kocky či menšie „jednohubky“ a nachystajte si ho do chladničky.

Pred každým jedlom vypite pohár vody

Máte pocit, že ste hladní? Najskôr si dajte pohár vody. Človek si častokrát zamieňa smäd s hladom. Potom zbytočne vyjedá nezdravé drobnosti, pritom by sa stačilo riadne napiť. Navyše, ak si podľa rôznych výskumov dáte pred jedlom pohár vody, rýchlejšie sa zasýtite. A prijmete menej kalórií.

Používajte menšie taniere a misky

Ak zjete obrovskú porciu jedla, nenadobudnete pocit lepšieho zasýtenia, ako pri menšej porcii. Ak sa teda chcete vyhnúť prejedaniu a jesť menšie porcie, začnite používať menšie taniere. A nakladajte si s mierou.

Spojte HIIT s posilňovaním

Každý, kto má kopec povinností v práci a doma, sa borí s problémom, nájsť si čas nazvyš a vtesnať doň cvičenie. Preto je treba hľadať také cvičenie, ktoré by vám čo najviac prospelo. Výhodou pri kombinácii HIIT a posilňovaní je fakt, že nezaberú príliš veľa času. Pri posilňovaní vám stačia ľahšie závažia a menej opakovaní, potom stihnete aj efektívne kardio-cvičenie.

Na chladničku si dajte zrkadlo

Verte či nie, aj zrkadlo v kuchyni vám môže pomôcť pri chudnutí. Ľudia si pri konzumovaní pred zrkadlom údajne dávajú väčší pozor na to, čo a ako jedia.

Vymeňte jednu šálku kávy za zelený čaj

Až budete nabudúce potrebovať poobednú vzpruhu, dajte si miesto kávy zelený čaj. Práve zelený čaj je plný antioxidantov, ktoré pomáhajú zrýchliť metabolizmus. Tiež dokáže uľaviť nafúknutému bruchu. Aj takto pocitovo potom budete mať svoje brucho pekne rovné.

Zbaľte si zdravú desiatu

Medzi ďalšie tipy na chudnutie patrí starý známy trik s výmenou nezdravých maškŕt za zdravšie verzie. Ak sú vaše drobné pochúťky medzi hlavnými jedlami výživné a nízkokalorické, dokážete zmierniť maškrtnosť a znížiť objem telesného tuku. Skúste preto oriešky, banány či pražený cícer.

Choďte spať o päť minút skôr

Súvis medzi nedostatkom spánku a prejedaním spojeným s nadváhou bol potvrdený mnohými štúdiami a výskumami. Medzi tipy na chudnutie je preto nutné zaradiť aj dobre mienenú radu – snažte sa spať minimálne sedem hodín, a to bez prerušenia. A počas dňa si dávajte pozor na to, po čom siahnete, keď dostanete chuť „na sladké“ alebo „niečo malé“. Navyše, ak budete vyspatí, budete vládať odcvičiť si svojich pár cvikov v posilňovni. Možno sa pýtate, čo je na tých piatich minútach také zvláštne. Ak si to však zrátate, je to pol hodina k dobru za jeden týždeň. Takže, ak nemusíte, neponocujte!

Prerozdeľte a preusporiadajte chladničku aj so špajzou

Ak sú sladké veci prvou vecou, na ktorú vám padne zrak pri otvorení špajze a chladničky, budú vás o to viac lákať. Preto je lepšie narobiť si zdravé zásoby orieškov či ovsených vločiek – ale tiež ich dať dopredu na poličky. Ovocie a zeleninu vyložte na horné poličky v chladničke. Sladkosti a ostatné „laskominky“ nechajte pekne vzadu. Ved viete, čo oči nevidia, to srdce nebolí.

Zdvojnásobte alebo dokonca strojnásobte množstvo zeleniny v receptoch

Zelenina je plná vlákniny, takže vás udrží sýtych aj medzi jednotlivými jedlami. Tiež vás nebude natoľko lákať, neustále niečo vyjedať. Aby ste nezničili chuť jedla a predsa jej mali skutočne dostatok, môžete množstvo zeleniny v každom recepte zdvojnásobiť.

Cvičenie si zaraďte do harmonogramu už vopred

Nájdite si 5 minút a zapíšte si do harmonogramu aj to, čo presne chcete na druhý deň v posilňovni precvičiť. Nielen, že budete vaša motivácia o niečo väčšia, ale nastavíte si tak program, ktorý je skutočne efektívny. Ak si sami neviete rady, vyhľadajte na prvé hodiny osobného trénera. Nech si v telocvični miesto pomoci neuškodíte.

Predstavte si, že jete viac

Hoci to môže vyznieť zvláštne, je to vraj dobrý tip na chudnutie. Ak si totiž predstavíte, koľko toho chcete zjesť, zjete nakoniec o niečo menej. Tento trik s predstavovaním jedla môže ovplyvniť mozog, ktorý bude mať pocit uspokojenia a keď už budete skutočne jesť, zjete toho menej.

Jedlo si naplánujte na ďalších 9 dní dopredu

Nie je žiadnym tajomstvom, že domáca strava chráni obvod pása. Aj peňaženku. Ak vás varenie príliš nenadchýna, skúste vymyslieť zoznam deviatich jedál, ktoré môžete postupne opakovať. Ak máte celkový všeobecný plán, pri ktorom sa jedlá vlastne opakujú, je plánovanie, nakupovanie aj celkové premýšľanie o príprave oveľa jednoduchšie. Deväť dní je na rôzne obmeny jedál tak akurát vhodný čas, cyklus obmien nebude príliš predvídateľný.

Zamyslite sa nad dôvodom toho, čo robíte

Ak sa vám nechce ísť do telocvične alebo posilňovne, zamyslite sa nad tým, prečo vlastne cvičíte. Väčšina ľudí sa po cvičení cíti lepšie, má viac energie. Preto sa vždy vráťte k otázke „prečo“, a opäť získate motiváciu a do telocvične sa vyberiete.

Zbavte sa potravín bez obsahu tuku

Ak sa stále držíte myšlienky, že vám jedlá bez obsahu tuku, tzv. fat-free, pomôžu, mýlite sa. Vlastne takýmito potravinami svoju snahu schudnúť sabotujete. Pretože ak je niečo bez tuku, prichádza to o chuť. Výrobcovia potom chuť nahrádzajú tak, že pridajú viac soli, cukru, umelého cukru a podobne. Jednoducho, v konečnom dôsledku miesto chudnutia znovu iba priberáte. Takže ani bez tuku ani s nízkym obsahom tuku, vyhoďte ich zo špajzy aj chladničky.

Privoňajte k banánu

Asi to znie divne, ale ak privoniate k takejto v podstate „neutrálnej“ sladkej vôni banánu alebo jablka, môže váš apetít poklesnúť, mozog si bude myslieť, že ste zasýtení. Dokonca je to čiastočne potvrdené aj výskumom – ľudia s nadváhou, ktorí ovoniavali pri pocite hladu banány, schudli viac než ostatní recipienti. Proti hladu údajne dokáže bojovať aj vôňa vanilky alebo mäty.

Veci na cvičenie si zbaľte už večer

Nedokážete sa donútiť či motivovať, aby ste cvičili ráno? Netrápte sa, vôbec v tom nie ste sami. Stačí si večer predtým nachystať športové oblečenie, za päť minút to musíte mať hotové. Takto sa dostanete zase o krok bližšie k rannému cvičeniu.

Na tanier si nakladajte najskôr ovocie a zeleninu

Vezmite si napríklad také raňajky alebo olovrant – väčšina ľudí si najskôr do misky naberie cereálie alebo jogurt. Ovocie ide až navrch, skoro ako ozdoba. Ale malo by to byť naopak. Najskôr ovocie či zelenina a to doplníte „hlavným jedlom“. Takto získate väčšiu nutričnú vzpruhu a znížite množstvo kalórií v jedle.

Pred cvičením pite kávu

Podľa výskumov takto dokážete zvýšiť svoju výdrž a energiu. Tiež naštartujete metabolizmus počas samotného cvičenia. Ale pozor, aj tu platí zlaté pravidlo, všetko s mierou. Úplne stačí pol šálky čiernej kávy, ak musíte sladiť alebo pridať smotanu, tak len minimálne. Nech v telocvični neodbúravate iba vypitú kalorickú bombu.

Pri jedení si rátajte, koľko krát ste dané sústo pohrýzli a premleli na jazyku

Určite viete, čo tento tip na chudnutie sleduje. Áno, ak si budete počítať jednotlivé zahryznutia, samotné jedenie spomalíte. Takto umožníte telu zaregistrovať, keď už bude zasýtené a vyhnete sa tak zbytočnému prejedaniu.

Večer si natiahnutý budík dajte mimo svojho dosahu

Pokiaľ ide o ranné vstávanie, navyše posunuté kvôli rannému cvičeniu, je to skutočne ťažké pre pevnú vôľu. Preto si skúste nechať budík na opačnej strane izby. Takto budete musieť vstať, aby ste ho vypli. A keď už ste sa dostali z postele, môžete ísť rovno cvičiť.

Vymeňte príbor

Tak tento patrí medzi tipy na chudnutie, pri ktorom sa môžete aj pobaviť. Ak teda nemáte 30 minút na obed aj s cestou a čakaním na jedlo… O čo teda ide? Miesto vidličky a nožíka začnite používať paličky. Samotné jedenie tak určite spomalíte.

Sledujte si pokrok pri chudnutí

Či už prebehnete 2 kilometre alebo 20, zaznamenávajte si pokrok, nestratíte tak motiváciu. Z dlhodobého hľadiska si tak pri chudnutí skutočne pomáhate. Ak si vediete záznamy o úspechoch aj neúspechoch, viete zhodnotiť, čo robíte správne a kde musíte pridať alebo ktorý z tipov na chudnutie vo vašom prípade jednoducho nefunguje.

Dressing k šalátu si vypýtajte naservírovať zvlášť

Šalátové dresingy obsahujú zákerné kalórie, ktoré sa rýchlo nabaľujú. Preto požiadajte, aby vám naservírovali dresing či omáčku bokom. Na jedno jedlo vám bohate stačí jedna až dve lyžice dresingu, olivového oleja či omáčky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac