Voda v tele – koľko z hmotnosti tela tvorí voda?

Posledná úprava 23.01.2023

Už zo zvyku si myslíme, že všetko, čo sme zjedli alebo nezjedli, sa ďalší deň ukáže na našej váhe. Ale tak to v skutočnosti nefunguje. Trvá oveľa dlhšie, kým budú mať zmeny stravovacích návykov vplyv na vašu váhu, či už ide o stratu na váhe alebo pribratie. Ak cez noc schudnete 1 alebo 2 kilá, je to pravdepodobne hmotnosť vody, ktorú stratíte.

Kde je voda v tele uskladnená?

Naše telá obsahujú veľké množstvo vody, ale nie sme len obrovské balóny s vodou. Voda sa nachádza na rôznych miestach v našom tele. Niektoré tieto miesta sa zo dňa na deň veľmi nezmenia. Naše kosti napríklad obsahujú 30 % vody a toto množstvo zostáva relatívne konštantné.

Iné miesta s vodou napríklad brucho alebo močový mechúr dokážu uskladniť relatívne veľké množstvo vody, avšak len na určitú dobu. A tu je dôležitý fakt: Voda je ťažká. Pollitra vody (alebo aj piva) váži približne 0,45 kg.

Skúste vypiť pollitra vody a hneď sa zvážte, prídete na to, že ste v priebehu 15 sekúnd „pribrali“ 0,45 kg. O pár hodín sa väčšina tejto vody uskladní v močovom mechúre. Znova sa odvážte po tom, čo vykonáte malú potrebu a môžete sa tešiť z faktu, že ste znova schudli skoro pol kila počas 15 sekúnd.

Je preto zrejmé, že množstvo tekutiny vo vašom žalúdku a močovom mechúre má skutočne značný (avšak bezvýznamný) vplyv na vašu telesnú váhu. Avšak to nie je o hmotnosti vody v tele všetko.

Na ceste zo žalúdka do močového mechúra je to celkom zložitý proces. Ako voda prechádza tenkým črevom je absorbovaná do krvného riečiska a distribuovaná do orgánov a tkanív tela, kde je použitá na mnoho procesov vrátane mazania membrán po metabolizácii živín či udržanie rovnováhy elektrolytov. Všetky tieto aktivity majú vplyv na zachované množstvo vody v našom tele.

Voda je napríklad hlavnou zložkou potenia. Prílišné potenie spôsobí, že stratíme veľké množstvo vody za relatívne krátky čas. Zabehnite pár kilometrov počas horúceho dňa a predtým, než sa napijete sa postavte na váhu a uvidíte, koľko vody ste stratili. Pri tom ale pravdepodobne neuvidíte, koľko ste spálili tukov.

Voda v tele sa taktiež zúčastňuje na mnohých chemických reakciách. Niektoré reakcie – ako konverzia sacharidov na glykogén – vyžadujú a využívajú vodu. Iné reakcie – ako rozklad bielkovín – vodu uvoľňujú.

Náhle zmeny v množstve prijatých bielkovín alebo sacharidov dokážu buď uschovať alebo aktivizovať relatívne veľké množstvo vody.

Aký vplyv má na množstvo vody v tele jedálniček?

Ak výrazne znížite príjem sacharidov vo vašej strave, vaše telo bude nútené „siahnuť“ po glykogéne uloženom v svaloch a pečeni, a to pre získanie energie. Keď sa glykogén využije pre získanie energie, veľké množstvo vody sa uvoľní do krvného obehu a pokračuje svojou cestou do obličiek, kde dôjde k jej eliminácii. Samozrejme, toto nemá nič spoločné s chudnutím, avšak ľuďom, ktorí sú na nízkosacharidovej diéte dodá počas prvých dní ich diéty toto zistenie pocit, že spravili dobre.

Tento účinok je však zvrátiteľný. Aj napriek tomu, že nie ste na nízkosacharidovej diéte, zníženie príjmu kalórii taktiež spôsobí, že vaše telo bude nútene použiť glykogén, čo v konečnom dôsledku vedie k strate vody. Účinok však nie je tak dramatický ako je to pri nízkosacharidovej diéte.

Hneď ako začnete konzumovať viac kalórii alebo sacharidov, vaše telo použije určité množstvo týchto sacharidov spoločne s vodou, aby obnovilo zásoby vyčerpaného glykogénu, čo vedie k nárastu množstva vody v tele.

Avšak tieto zmeny v hmotnosti vody v tele nereprezentujú zmeny tukových zásob v tele, tie záležia od množstva prijatých a spálených kalórii.

Aj napriek tomu, že trvá dlhšie spáliť tuky ako zbaviť sa vody v tele, výsledné zmeny vo veľkosti vášho tela (a v tom ako vám sedia rifle) pretrvajú omnoho dlhšie.

Ako obličky regulujú zadržiavanie vody v tele

V konečnom dôsledku, všetka voda v tele prejde obličkami, ktoré regulujú aké množstvo vody je buď zachované alebo odstránené, aby udržalo správne množstvo tekutín a koncentráciu elektrolytov. Tento proces je riadený hormónmi vylúčenými hypofýzou a nadobličkami.

Všetky ochorenia, ktoré zasahujú obličky alebo žľazy vylučujúce tieto hormóny, dokážu spôsobiť, že tento krehký vyrovnávací systém sa naruší – a to spôsobí nadmerné zadržanie vody v tele.

Menej závažné, ale taktiež frustrujúce je dočasné zadržanie vody v tele, ktoré mnoho žien zažije pred menštruáciou v dôsledku kolísania hladín hormónov v tele.

Ktoré jedlá a živiny znižujú zadržiavanie vody v organizme?

S našimi hormónmi toho veľa spraviť nemôžeme, avšak je pár stravovacích návykov, ktoré už kontrolovať dokážeme. Konzumácia prílišného množstva soli napríklad dokáže spôsobiť, že naše obličky udržia väčšie množstvo vody v cirkulácii s cieľom zriediť extra množstvo sodíka. Znížením príjmu sodíka (alebo paradoxne zvýšením príjmu vody) dokážete pomôcť znížiť zadržiavanie vody v organizme.

Prospešné je taktiež zvýšiť príjem zeleniny, keďže tá je nielen bohatá na vodu ale je taktiež dobrým zdrojom horčíka a draslíka, ktoré vám môžu pomôcť uľaviť od zadržiavania vody. Obzvlášť púpavový šalát a špargľa sú známe tým, že majú diuretické vlastnosti.

Aj napriek tomu, že vás to bude lákať, odborníci neodporúčajú užívať diuretické výživové doplnky alebo rôzne čaje na zbavenie sa zadržiavania vody v organizme. Iba ak vám to nariadi váš lekár. Ak to totiž s diuretikami preženiete, hrozí vám dehydratácia a nerovnováha elektrolytov, ktorá môže byť naozaj nebezpečná.

Voda v tele a z nej nadobudnutá váha sa dokáže objaviť a hneď aj zmiznúť, a to z viacerých dôvodov. Ale tieto zmeny sú väčšinou iba dočasné a nesúvisia s dlhodobou zmenou množstva telesného tuku. Preto nebuďte príliš zhrozený (alebo naopak potešený) ak uvidíte zo dňa na deň veľké zmeny pri vážení. Jednoducho dodržujte správne stravovacie návyky a vychutnajte si s mierou všetko, na čo máte chuť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac