Najlepšie prírodné hydratačné prípravky pre suchú pleť

Posledná úprava 28.08.2020

Aby ste si mohli vybrať najlepší hydratačný a zvlhčujúci prostriedok pre suchú pleť, treba poznať, prečo vás suchá pleť trápi.

Čo je to sebum?

Jednoducho povedané, sebum – maz, je prírodný a prirodzený zvlhčujúci prostriedok, ktorý tvorí naše telo na ochranu kože a vlasov pred napadnutím externými patogénmi a pred stratou vody.

Maz sa tvorí v mazových žľazách, ktoré sa nachádzajú všade po ľudskom tele okrem dlaní na rukách a chodidiel na nohách. Zo žliaz sa maz vylučuje na povrch kože, kde pomáha tvoriť bariéru a udržuje pokožku hladkú a peknú.

Väčšinou je kožný maz tvorený z mastných kyselín, voskových esterov a cholesterolu. Ale tak, ako je každého pokožka jedinečná, je jedinečné aj chemické zloženie kožného mazu. To znamená, že u každého človeka je rovnováha medzi mastným a suchým rozdielna.

Ak ste niekedy mali mastnú kožu, alebo poznáte ľudí, ktorí sa neustále lesknú na čele, môže ísť o nadmernú tvorbu mazu. Ak máte suchú, šupinatú pleť, pravdepodobne netvoríte dostatočné množstvo mazu. (pozri viac o jednotlivých typoch pleti)

Tvorba mazu počas ľudského života

Tvorba mazu po celom tele je výrazne ovplyvnená hladinami hormónov. Preto mávajú tínedžeri kvôli hormonálnym zmenám a prudkým výkyvom zvyčajne mastnú pleť a upchaté póry. Je to tiež dôvod, prečo trpia na vyrážky a prečo môžu mať ženy rôzne problémy s kožou počas menštruačného cyklu.

S pribúdajúcim vekom, a to platí hlavne u žien, začínajú naše telá produkovať menej hormónov. S menším množstvom hormónov v tele, sa aj mazové žľazy stávajú menej aktívnymi, takže tvoríme menej mazu. Takto zostáva pleť nechránená pred environmentálnym poškodením, pred stratou vody. Tiež sa môžu zhoršiť a zvýrazniť príznaky starnutia.

Prečo hydratovať?

Najdôležitejšou úlohou hydratačnej zvlhčujúcej látky je predstierať vyrovnanú tvorbu mazu, aby pleť zostala chránená, hydratovaná a zvlhčená. Samozrejme, krása, ktorá prichádza ruka v ruke s ružovou, sviežou pokožkou, je tiež úžasná.

Keďže je dôležitou úlohou mazu (rovnako ako kyseliny hyaluronovej) udržiavať vodu v koži, môže ísť aj o dehydrovanú pokožku, ak je vaša pokožka na pocit suchá. Rozdiel medzi dehydratáciou a suchosťou kože je mierny a zároveň výrazný. Pretože ak trpíte na dehydratáciu, nemáte dostatok vody, aby ste zaplnili kožné bunky a ony potom mohli vstrebávať oleje, ktoré si na pleť nanášate. Mali by ste najskôr hydratovať a potom pridať prostriedok na zvlhčenie pleti. Takto dostane pleť to, čo potrebuje, aby mohla byť pružná a zdravá.

Keďže správna tvárová hydratácia zvyšuje zdravie pleti, zmierňuje príznaky starnutia a pomáha vám cítiť sa krásna, je naozaj dôležité, aby ste nevynechávali hydratáciu, pokiaľ vás trápi suchá pleť.

Správny základný olej pre suchú pleť

Pri voľbe základného oleja pre hydratačný prípravok existuje množstvo možností. Možno by ste jednu alebo dve našli rovno teraz u seba v kuchyni. Je dôležité vedieť, čo vaša suchá pleť potrebuje. A keďže maz každého človeka má iné zloženie, bude možno potrebných zopár pokusov a omylov. Nižšie uvádzame tri vyskúšané a vhodné nosné, základné oleje, ktoré sú pre suchú pleť vynikajúce.

Jojoba

Jojobový olej je tvorený estermi tukov a voskov, takže štruktúrou sa podobá na prirodzené oleje z pokožky. Takýto typ oleja je vynikajúci pre suchú, šupinatú pleť, pretože jeho bohatá štruktúra nevsiakne okamžite do kože. Preto skutočne upokojuje vrchné vrstvy kože a súčasne má vysoké množstvá antioxidantov.

Avokádo

Nie je natoľko husté ako jojoba, takže je menej pravdepodobné, že zostane na povrchu kože. Pretože pekne preniká do pokožky, pomáha zadržiavať vlahu a je skvelé pre pokožku, ktorá potrebuje zvýšenie hydratácie do hĺbky. Avokádo má vysoký obsah omega-mastných kyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi zdravých bunkových membrán a ponúka úžasnú podporu zdravého vitamínu E.

Bambucké maslo

Výborne zvlhčuje pleť, má príjemnú krémovitú konzistenciu. Bambucké maslo je preto pre suchú pleť perfektné. Obzvlášť, ak obľubujete „krémovitosť“ telových mliek, ale chcete sa vyhnúť konzervačným látkam, ktoré sa v nich nachádzajú. Je to výborná voľba pre ľudí s citlivou pleťou, tiež pre detskú pokožku. Vo svojej čistej forme z neho robí hladká štruktúra a bohatý obsah vitamínov ten najjemnejší prírodný hydratačný prostriedok.

Niekedy môže byť bambucké maslo tuhé, takže sa s ním ťažko pracuje. Vtedy ho treba trochu natopiť a pridať rozmixované avokádo alebo hroznový olej. Bude zase o niečo vláčnejšie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac