Najhoršie orechy na chudnutie

Posledná úprava 31.08.2021

Ak sa snažíte schudnúť a hľadáte vhodné tipy, pravdepodobne ste narazili na rady o prospešnosti orechov na chudnutie. A ona je to pravda. Orechy sú plné zdravých tukov a proteínov, ktoré vám dodajú pocit sýtosti.

Niektoré orechy sú ale zdravšie než iné. Napríklad také pistácie. Obsahujú približne 160 kalórií na 30 gramov, čo je asi 50 jadierok. 30 gramov mandlí obsahuje tiež približne 160 kalórií, čo je približne 23 jadierok. Na druhú stranu makadamové orechy majú 200 kalórií a 20 gramov tuku – a to všetko iba v 10 orechoch.

Ak sa teda snažíte schudnúť, je dobré makadamovým orechom sa vyhnúť. A to kvôli ich kalorickej hustote. Prehnať to však môžete s každým druhom orechov. Hlavne ak si ich množstvo neodmeriate. Ak iba načriete a denne zjete za pár hrstí orechov, jete vlastne každý deň stovky kalórií navyše. A to veľmi ovplyvní vaše snahy o schudnutie. Denne úplne stačí 30 gramov orechov.

Odborníci na stravovanie a chudnutie súhlasia, že veľkosť porcií je ten najväčší problém, pokiaľ ide o konzumáciu orechov. Teoreticky môže byť každý druh orechu vhodný na chudnutie. Treba ich však správne navážiť. A práve makadamové orechy sú na tom najhoršie, pretože obsahujú najviac kalórií, pritom iba dva gramy proteínov na orech.

Samozrejme to neznamená, že sa musíte makadamových orechov vzdať nadobro. Môžu byť súčasťou chudnutia. Stačí dbať na veľkosť porcie. To isté platí aj pri zdravom avokáde. Sú to všetko zdravé a pre chudnutie prospešné potraviny, musíte ich však jesť s mierou.

Prospešnosť orechov pre zdravie

Orechy a chudnutie alebo udržanie hmotnosti

Pre vás by mohli byť vhodné spomínané mandle či pistácie. Vhodná trojkombinácia bielkovín, vláknin a tuku navodí pocit sýtosti. Pridajte si mandle k raňajkovým cereáliám alebo jogurtu, prípadne nimi posypte šalát, ktorý si dáte cez deň.

Nárast hmotnosti

Hľadáte zdravý spôsob ako pribrať? Pekanové a makadamové orechy obsahujú najviac kalórií. Väčšina týchto kalórií pochádza z veľkého množstva zdravého, mono-nenasýteného tuku, ktorý tieto orechy obsahujú.

Palivo pre atlétov

Kešu orechy majú oveľa viac uhľohydrátov a železa než iné druhy orechov. Sú vhodnými zdrojmi bielkovín a zinku, čo sú kľúčové živiny potrebné pre rast a obnovu buniek. Pribaľte si ich do tašky s vecami na tréning.

Kontrola krvného tlaku

Sodík, vápnik, draslík a magnézium sú hlavnými hráčmi pri kontrole krvného tlaku. Pistácie a para orechy sú výdatnými zdrojmi týchto živín. Urobte si ovocno-orechový šalát.

Tehotenstvo

Dajte si za hrsť orechov, ak pociťujete nevoľnosť alebo nadobudnete prirýchlo pocit sýtosti. Sú obrovským zdrojom kalórií a dôležitou živinou pre vyvíjajúce sa bábätko. Spomedzi orechov obsahujú práve lieskové oriešky najviac kyseliny listovej. Zásobujú nás aj železom a zinkom.

Zdravé starnutie

Prebiehajúce výskumy omega-3 mastných kyselín a ich úlohy pre zdravý mozog a srdce by mali byť dostatočným signálom, aby ste orechy nezanedbávali. Hlavne vlašské orechy obsahujú vysoké množstvá poly-nenasýtených tukov. Tak ako väčšina orechov, aj vlašské orechy možno označiť za viacúčelové či všestranné. Možno ich pridať k cereáliám, do masla, použiť ako kôrku alebo posýpku na mäso, ryby, do rizota alebo k zelenine.

Objem živín, ktorý získate už z malého množstva orechov je ohromujúci. A pritom je tak jednoduché, zaradiť tento zdroj živín do vášho jedálnička. Jednoducho pribaľte vrecúško orechov do vašej kabelky, aktovky či batohu. Pozor si musíte dávať jedine na veľkosť porcie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac