8 jedál, ktoré by ste nikdy nemali jesť ak sa snažíte schudnúť

Posledná úprava 16.05.2022

Odopierať si niečo, čo naozaj chcete jesť môže v konečnom dôsledku viesť k prejedaniu a prípadnému zvýšeniu telesnej hmotnosti. Dezert teda na tomto zozname nenájdete - je v poriadku občas si dopriať! Niektoré potraviny si však naozaj zaslúžia, aby ste s nimi sekli - najmä ak sa snažíte schudnúť. V takom prípade sa týmto potravinám vyhýbajte (ak môžete!) aby ste tak zmenšili svoju chúťky na jedlo a podporili vaše úsilie schudnúť.

Každé jedlo, ktoré obsahuje len sacharidy

Ak budete jesť iba keksy, suché cereálie, chlieb, alebo ryžové koláčiky, vaše telo premení sacharidy na jednoduché cukry a pošle ich priamo do krvného obehu. Ako reakciu na zvýšené množstvo cukru, vaše telo produkuje vyššie množstvo inzulínu, ktorý pomáha vášmu telu absorbovať cukor čím skôr.

Problém: Môžete skončiť s nízkou hladinou cukru v krvi a s rovnakými bodavými bolesťami z hladu, ktoré vás viedli ku konzumácii sacharidov. Môžete si tak zvyknúť siahnuť po sladkých potravinách bez nutričnej hodnoty, aby ste uspokojili vaše potreby pre okamžitú energiu. Nie je to tak, že sacharidy sú úplné tabu. To by bolo šialené - a nie je to spôsob, ako by ste mali žiť! Ide o to, že jedlá, ktoré obsahujú kombináciu sacharidov, zdravých tukov a bielkovín trvá dlhšie stráviť, a práve preto vás zasýtia na dlhšie.

Ďalšia vec: Považujte občerstvenie za vyrovnané mini jedlá, ktoré prispievajú k vyváženej strave (nie pochúťky, ktoré jete medzi zdravými, vyváženými jedlami). Skúste krajec chleba s orechovým maslom alebo celozrnné sušienky s nízkotučným syrom.

Mrazené jedlá

Aby čerstvé suroviny vydržali v mrazničke extra dlho, výrobcovia potravín často pridávajú do mrazených potravín veľa sodíka – prírodného konzervantu. Sodík spôsobuje zadržiavanie vody v tele, následkom čoho budete nafúknutý – takže nebudete vyzerať a cítiť sa práve najlepšie bez ohľadu na to, koľko kíl chcete zhodiť. Okrem toho, výrobcovia potravín sa snažia natlačiť do maličkej krabice jedla čo najvic kalórií, následkom čoho každé sústo obsahuje veľa kalórií. Zatiaľ čo veľké porcie prinútia váš mozog myslieť si, že ste sýty, malé porcie mrazených jedál sú neuspokojivé, hoci obsahujú veľa kalórií. Vyhnite sa im preto a jedzte radšej väčie porcie potravín s nižším množstvom kalórií.

Tyčinky s vysokým obsahom vlákniny

Áno, každý potrebuje vlákninu - vláknina udržiava tráviaci systém v pohybe a udržiava pocit sýtosti dokonca i keď obmedzíte príjem kalórií.

Čo nepotrebujete: Celodenný príjem vlákniny (asi 25 gramov) v jednej tyčinke a po zvyšok dňa konzumácia stravy, v ktorej vláknina chýba. Príjem vlákniny musí byť konzistentný v priebehu celého dňa, aby ste tak odvrátili hlad, zlepšili zdravie svojho tráviaceho traktu a nespôsobili si žalúdočnú nevoľnosť. Dajte zbohom tyčinkám a snažte sa do svojej stravy zahŕnúť jedlá prirodzene bohaté na vlákninu – súčasťou každého jedla by mala byť zelenina alebo ovocie.

"Nízkotučné" jedlá

Ľudia majú tendenciu jesť viac keď vedia, že jedia jedlo s nízkym obsahom tuku. Problémom (okrem prejedania, ktoré môžu zmariť váš cieľ rýchleho chudnutia) je, že keď výrobcovia z potravín odstránia tuk, nevyhnutne odstránia i časť ich chuti. Aby to kompenzovali, často pridajú cukor, čím pre vás spravia jedlo ešte horším.

Džús

Na výrobu jedného pohára pomarančového džúsu je potrebných niekoľko pomarančov, no keď džús vypijete, skonzumujete všetky kalórie z týchto pomarančov bez prírodnej ovocnej vlákniny, ktorá vás nasýti. To je dôvod, prečo dokonca i 100 percentná ovocná šťava nie je nič viac ako prázdne kalórie a náhly nárast hladiny cukru v krvi. Okrem toho, fruktóza, prírodný ovocný cukor, vďaka ktorému sú ovocie a ovodné šťavy sladké, oklame vaše telo aby pribralo na váhe tým, že otupuje schopnosť tela rozpoznať, kedy je plné. Následkom toho zjete viac a zvyšuje riziko vzniku inzulínovej rezistencie a diabetu.

Umelo sladené nápoje

Zbohom sýtené nápoje a akékoľvek iné nápoje, ktoré záhadne obsahujú nula kalórií! Mozog niektorých ľudí funguje tak, že umelé sladidlá vyvolávajú alebo zvýšujú chuť na jedlo. Ak vás pitie sýteného nápoja bez cukru dovedie k zmrzline, potom je určite lepšie, aby ste pili čistú vodu alebo vodu s citrónom. Alebo skúste perlivú vodu, neobsahuje kalórie ale je sýtená, čo v žalúdku vyvoláva pocit sýtosti, takže je možné, že celkovo zjete menej.

Cereálie vo veľkom balení

To isté platí aj pre veľké balenia potravín. Ľudia skonzumujú až o 22 percent viac, keď jedia z väčších balení. Keď ľudia vedia, že je k dispozícii viac jedla, podvedome si dovolia zjesť viac. To isté platí pre jedlo, ktoré si kúpite v akcii, je pravdepodobnejšie, že skonzumujete viac, ak za potraviny zaplatíte menej. To však neznamená, že by ste mali za potraviny minúť viac a celkovo zjesť menej - je to neudržateľné (a hlúpe). Ak sa chystáte kúpiť výhodné veľké balenie potravín, odmerajte si porciu a nejedzte priamo z vrecúška, aby ste sa nestali obeťou trikov svojho vlastného mozgu.

Alkohol

Je takmer nemožné nájsť odborníka na chudnutie, ktorý odporúča na zhodenie nadbytočných kíl alkohol. Zatiaľ čo niektoré koktaily majú menej kalórií než ostatné, alkohol jednoducho nepodporuje chudnutie. Obsahuje prázdne kalórie, ktoré vás nezasýtia ani neposkytnú žiadne živiny; oslabuje vaše odhodlanie, takže je pravdepodobnejšie, že sa budete prejedať. Alkohol tiež zhoršuje váš úsudok, bez ohľadu na cieľ vášho chudnutia.

Ale je to ešte horšie: Ak je alkohol prítomný v tele, je považovaný za toxín, ktorého sa vaše telo chce zbaviť a stane sa najvyššou prioritou vašej pečene. Keď sa vaša pečeň snaží detoxikovať, nemôže efektívne spaľovať tuk. Ak to s chudnutím myslíte vážne, skončite s alkoholom alebo jeho príjem aspoň radikálne znížte.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac