Domov / / Ako schudnúť – tieto veci neho...

Ako schudnúť – tieto veci nehovorte nikomu, kto chudne

Posledná úprava 12.04.2018

Ak stretnete alebo poznáte niekoho, kto sa snaží schudnúť, zahryznite si do jazyka, a pokúste sa nepovedať toto:

"Vyzeráš skvele"

Verte tomu alebo nie, to je to najhoršie, čo môžete človeku, ktorý drží diétu povedať. Podľa odborníkov na chudnutie, toto prinúti ľudí, aby poľavili a niekedy sa aj vzdali. Hoci toho majú ešte veľa čo stratiť, tieto slová im dávajú pocit, že svoj cieľ už dosiahli. Na druhú stranu, pochvala, ktorá je tak zameraná na vonkajší vzhľad môže niektorých ľudí navádzať k tomu, aby sa stali posadnutí chudnutím, čo vedie naopak k poruchám stravovania.

Čo by ste teda mali povedať? Odvráťte konverzáciu od telesnej hmotnosti k iným pozitívnym zmenám, rovnako ako napríklad dobrá nálada a zvýšenie energie.

"Poviem ti o diéte, ktorá zabrala u mňa"

Predstavte si, ako by ste sa cítili v prípade, že by ste v supermarkete vytiahli svoju kreditnú kartu a priateľ by Vás chytil okolo pliec a povedal: "Poviem ti skvelý spôsob, ako sa dostať sa z dlhov..." Boli by ste otrávená a možno dokonca aj urazená, však? Pri nevyžiadaných radách o diétach je to o tom istom, hovoria odborníci. Budú si myslieť, "Nepotrebujem, aby si mi hovoril, ako sa mám stravovať". Namiesto toho im len poprajte všetko najlepšie a nechajte si svoj názor pre seba.

"Jednoducho toľko nejedz"

Naozaj si myslíte, že na to tí ľudia nepomyslia? Ak by bolo chudnutie také jednoduché, oveľa viac ľudí by bolo úspešne schudlo. Okrem toho, komentáre, ktoré obsahujú slovo "jednoducho" majú tendenciu spôsobiť pocit menejcennosti, ako keby oni boli jediní, ktorí majú problém.

"Jedno sústo ťa nezabije"

Pre každého človeka, dokonca i toho, ktorý nedrží diétu a nechudne, je veľmi ťažké prestať jesť dobré jedlo po tom, čo ho ochutnal. Nepozerajte sa na koláč ako na maličkosť. A prečo sa s týmto priateľom stretávate v reštaurácii, kde môžete za fixnú cenu zjesť koľko vládzete? Je to ako ísť s abstinentom do baru na happy hour. Zvoľte si reštauráciu, ktorá servíruje zdravé jedlo alebo si zájdite na kávu, alebo, ešte lepšie, choďte spolu na prechádzku. Je to výborný spôsob ako prirodzene chudnúť.

"Uvarila som to len pre teba"

Túto vetu často počujeme od ľudí, ktorých rodina sa príliš stará do vecí ostatných. Napríklad, keď sa Miška, autorka píšuca o jedle, snažila schudnúť, jeden člen jej rodiny odhalil krásny dezert, a potom povedal: "Páči sa, pre teba som pripravil ovocný šalát." "Pri chudnutí ide aj o prevzatie rozhodnutí ohľadom jedla.". "Keď iní ľudia predpokladali, že vedia, čo je pre mňa najlepšie, bolo to naozaj kontraproduktívne."

Je tiež trápne keď Vám niečo takéto povedia na verejnosti. Ak chcete podporiť človeka, kto bojuje so svojou váhou, opýtajte sa, čo potrebuje. To, čo jeden človek považuje za užitočné, iný nemusí, hovoria psychológovia.

"Si si istý, že to môžeš jesť? Myslel som, že držíš diétu!"

A v neposlednom rade nezabudnite, že nie ste potravinárska polícia. Do toho, čo človek, ktorý drží diétu môže a nemôže jesť Vás nič nie je. Dokonca aj keď vidíte ako jeho predlaktie zmizne v sáčku čipsov, ak človeka upozorníte na prejedanie sa, situáciu to len zhorší. "Môže sa potom cítiť ako dieťa, ktorého rodičia mu hovoria, čo má robiť," hovoria odborníci na chudnutie. Navyše to môže dokonca spôsobiť, že sa dotyčný začne prejedať naschvál, aby Vám dokázal, že áno, môže to jesť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac