Ako schudnúť – tieto veci nehovorte nikomu, kto chudne

Posledná úprava 08.09.2021

Ak stretnete alebo poznáte niekoho, kto sa snaží schudnúť, zahryznite si do jazyka, a pokúste sa nepovedať toto:

"Vyzeráš skvele"

Verte tomu alebo nie, to je to najhoršie, čo môžete človeku, ktorý drží diétu povedať. Podľa odborníkov na chudnutie, toto prinúti ľudí, aby poľavili a niekedy sa aj vzdali. Hoci toho majú ešte veľa čo zhodiť, tieto slová im dávajú pocit, že svoj cieľ už dosiahli. Na druhú stranu, pochvala, ktorá je tak zameraná na vonkajší vzhľad môže niektorých ľudí navádzať k tomu, aby sa stali posadnutí chudnutím, čo vedie naopak k poruchám stravovania.

Čo by ste teda mali povedať? Odvráťte konverzáciu od telesnej hmotnosti k iným pozitívnym zmenám, rovnako ako napríklad dobrá nálada a zvýšenie energie.

"Poviem ti o diéte, ktorá zabrala u mňa"

Predstavte si, ako by ste sa cítili v prípade, že by ste v supermarkete vytiahli svoju kreditnú kartu a priateľ by Vás chytil okolo pliec a povedal: "Poviem ti skvelý spôsob, ako sa dostať z dlhov..." Boli by ste otrávená a možno dokonca aj urazená, však? Pri nevyžiadaných radách o diétach je to o tom istom. Budú si myslieť: "Nepotrebujem, aby si mi hovoril, ako sa mám stravovať". Namiesto toho im len poprajte všetko najlepšie a nechajte si svoj názor pre seba.

"Jednoducho toľko nejedz"

Naozaj si myslíte, že na to tí ľudia nepomyslia? Ak by bolo chudnutie také jednoduché, oveľa viac ľudí by bolo úspešne schudlo. Okrem toho, komentáre, ktoré obsahujú slovo "jednoducho" majú tendenciu spôsobiť pocit menejcennosti, ako keby oni boli jediní, ktorí majú problém.

"Jedno sústo ťa nezabije"

Pre každého človeka, dokonca i toho, ktorý nedrží diétu a nechudne, je veľmi ťažké prestať jesť dobré jedlo po tom, čo ho ochutnal. Nepozerajte sa na koláč ako na maličkosť. A prečo sa s priateľom stretávate v reštaurácii, kde môžete za fixnú cenu zjesť koľko vládzete? Je to ako ísť s abstinentom do baru na happy hour. Zvoľte si reštauráciu, ktorá servíruje zdravé jedlo alebo si zájdite na kávu, alebo ešte lepšie, choďte spolu na prechádzku. Je to výborný spôsob ako prirodzene chudnúť.

"Uvarila som to len pre teba"

Túto vetu často počujeme od ľudí, ktorých rodina sa príliš stará do vecí ostatných. Ak si všetci dávajú zákusok a chudnúcemu povedia: "Páči sa, pre teba som pripravil ovocný šalát."

Je tiež trápne keď Vám niečo takéto povedia na verejnosti. Ak chcete podporiť človeka, kto bojuje so svojou váhou, opýtajte sa, čo potrebuje. To, čo jeden človek považuje za užitočné, iný nemusí.

"Si si istý, že to môžeš jesť? Myslel som, že držíš diétu!"

A v neposlednom rade nezabudnite, že nie ste potravinárska polícia. Do toho, čo človek, ktorý drží diétu môže a nemôže jesť Vás nič nie je. Dokonca aj keď vidíte ako jeho ruka zmizne v sáčku čipsov, ak človeka upozorníte na prejedanie sa, situáciu to len zhorší. Môže sa potom cítiť ako dieťa, ktorého rodičia mu hovoria, čo má robiť. Navyše to môže dokonca spôsobiť, že sa dotyčný začne prejedať naschvál, aby Vám dokázal, že áno, môže to jesť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac