Šesť tipov, ako prestať jesť, keď ste už plný

Posledná úprava 09.01.2023

Uvedomelé stravovanie je jednoduchý spôsob, ako znížiť príjem kalórií a dostať sa bližšie k cieľovej hmotnosti. Najlepšie na tom je, že ak aj nejete priveľa, o nič sa neoberáte. Uvedomelé stravovanie nie je diéta. Ide o tipy ohľadom vášho správania k jedlu. O zmenu toho, ako jete, nie toho, čo jete.

Medzi jednotlivými sústami odložte vidličku

Po každom zahryznutí odložte vidličku. Nenaberajte hneď ďalšie sústo. Keď jeme, dostávame sa do automatického kolobehu „z ruky do úst“. Ak vidličku zložíte, automaticky spomalíte aj svoje tempo a to vám dáva viac priestoru, aby ste sa naladili na signály vysielané vlastným telom. Keď jete uvedomele, zameriavate sa na to, aby ste sa cítili uspokojene (teda nie hladný). Nie na to, aby ste boli úplne plný, čo naznačuje, že ste to s jedlom zase prehnali.

Rozdeľte si porciu na polovicu

Tento ťah bojuje s efektom, že máte príliš veľké oči. Sme zvyknutý a vedený k tomu, aby sme všetko, čo máme na tanieri, aj zjedli. A zvykneme naberať porcie od oka, resp. podľa toho, aký je veľký tanier, nie podľa toho, ako sme hladný. Ak si jedlo hneď na začiatku rozdelíte napoly, budete prekvapený, že vám také množstvo na zasýtenie stačilo. Zapamätajte si, že tú druhú polovicu si vždy môžete dojesť, ak sa nebudete cítiť plný.

Vychutnajte si prvé sústo

Jedenie nie je iba o chuti, je to celkový zmyslový zážitok. Jeme veľa priemerného jedla, ale ani si to neuvedomujeme, pretože tomu vôbec nevenujeme pozornosť. Zastavte sa na tri až päť sekúnd, než začnete jesť a skutočne sa na vaše jedlo zahľaďte. Ako vyzerá? Ako vonia? Môžete dokonca zájsť až tak ďaleko, že sa rýchlo pokúsite vymyslieť tri prídavné mená, aby ste ho popísali. Keď ho už budete jesť, zamerajte sa na jeho štruktúru a zvuk, predstavte si, ako vám prechádza hrdlom do žalúdka. Ak sa na jedlo skutočne sústredíte a zameriate, nielenže vás to spomalí, ale dovolíte tak telu, aby vyslalo signály, že je zasýtené, ešte skôr, než sa zase prejete.

Vypnite televízor

Prestávka na jedlo neznamená, že máte robiť viac vecí naraz. Ľudia zjedia až o 14% viac, ak pri jedle pozerajú televízor. Nemôžete jesť uvedomele, ak na jedlo nie ste naplno sústredený. Odložte diaľkové ovládanie a pozerajte sa radšej do taniera.

Napite sa vody pol hodinu pred jedlom

Niekedy si ľudia mýlia hlad so smädom, takže zostať hydratovaný je kľúčom k odvráteniu všetkých zavádzajúcich signálov.

Počas jedenia zatnite ruku v päsť

Aj divné rady sa niekedy môžu vyplatiť. Táto je z oblasti psychologickej teórie „vtelenej kognície“, čo znamená, že naše fyzické skutky môžu ovplyvniť našu myseľ. Ak si pomyslíme slovko „nie“, naša myseľ si tento pocit spojí so zovretou päsťou. Ide o pohyb, ktorý vykonávame, ak s niečím chceme prestať. Ak ruku, ktorú na jedenie nepoužívate, zovriete v päsť na začiatku, počas a na konci jedenia, pripomeniete si, že máte zastať a venovať viac pozornosti jedlu a tomu, ako ste skutočne hladný.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac