Prečo neviem schudnúť? - 25 hlavných dôvodov

Posledná úprava 07.07.2023

Chodíte cvičiť, snažíte sa zdravšie jesť a napriek tomu nevidíte výsledky, v aké ste dúfali? Často sa márne zamýšľate a pýtate sám seba, prečo neviem schudnúť? Možno vám v ceste stojí niektorá z nasledovných prekážok.

1) Nepijete vodu

Okrem faktu, že vďaka vode zostane telo hydratované, môže pravidelné pitie vody pomôcť pri chudnutí. Ak sa napijete vody pred jedlom, lepšie sa vám bude kontrolovať veľkosť porcií. Ak budete jesť potraviny s vysokým obsahom vody, kam patrí ovocie a zelenina, rýchlejšie sa zasýtite. A v konečnom dôsledku zjete menej. Ak sa napijete studenej vody, údajne zrýchlite metabolizmus a odradí vás to od pitia sladených sýtených nápojov a sladených štiav. A to už je dobrý dôvod, prečo hydratáciu nezanedbávať.

2) Ste presvedčený, že v rámci pohybu stačí, ak vyvenčíte psa

Tiež ste si povzdychli? Áno, pravidelne v každom počasí venčím psa a predsa neviem schudnúť? Je fakt, že 15 minútová prechádzka je lepšie ako nič, ale neočakávajte, že sa vám podarí dramaticky schudnúť. Musíte trochu pridať. Aspoň 30 minút denne by ste mali venovať pohybu, ktorý vám rozpumpuje srdce. Medzi veľkých spalovačov kalórií a tuku patrí beh, intervalový tréning, turistika a kruhový tréning.

3) Prejedáte sa zdravým jedlom

Orechy, avokádo, celozrnné cestoviny, olivový olej, tmavá čokoláda. To všetko je prírodné a zdravé. Nie sú však bez kalórií. Stále si musíte sledovať, koľko z týchto dobrých vecí zjete. Napríklad také avokádo ponúka stovky zdravotných prínosov, celkovo však má plod viac ako 200 kalórií.

4) Cvičíte iba kardio

Ak beháte na bežiacom páse, ale inak neposilňujete, zanedbávate jednu z najdôležitejších častí fitnes. Posilňovanie vás chráni pred zranením, pretože posilňuje kĺby. Zároveň budujete svalovú hmotu a zvyšujete rýchlosť metabolizmu. A navyše, vďaka obnovenému metabolizmu budete spaľovať kalórie ešte dlho potom ako vyzujete tenisky.

5) Cvičíte s prázdnym žalúdkom

Ak pravidelne cvičievate bez toho, aby ste sa najskôr najedli, mali by ste postup prehodnotiť. Ak cvičíte na prázdny žalúdok, pochádzajú spálené kalórie zo svalov a nie z tuku. Keďže svaly spaľujú viac kalórií než tuk, čím viac svalovej hmoty máte, tým lepšie pre chudnutie. Takže ak telu dodáte palivo, vyhnete sa strate svalov a navyše budete mať viac energie na cvičenie.

6) Váš partner nezdieľa váš cieľ

Partner, ktorý má podobný spôsob fungovania a zmýšľania, vám môže byť veľkou pomocou a podporou pri chudnutí. Ak ale partner nezdieľa vaše snahy, tak môžete priberať už len kvôli tomu. Nemôžete očakávať, že sa vám podarí schudnúť, ak manžel či manželka neustále navrhuje, aby ste sa šli najesť von, dali si zmrzlinu alebo vás nechá spať miesto aby vás podporil v cvičení. Dobrým prvým krokom je porozprávať sa, že pri svojom chudnutí potrebujete aj jeho pomoc. Takto sa môžete dopracovať ku kompromisom na oboch stranách. Ak s chudnutím ešte len začínate, môžete pri večeri preskočiť buď predkrm alebo dezert.

7) Vynechávate celé potravinové skupiny

Vynechávanie celých potravinových skupín môže viesť k deficitu živín. A to ani nehovoríme o obrovskej chuti na zjedenie čohokoľvek zo zakázaných jedál. Lepšie než eliminovať všetky uhľohydráty je preto zamerať sa na celé zrná a nezabúdať na kontrolu veľkosti porcií. Zvyčajne ide práve o duply a prídavky, ktoré nám vytvárajú pneumatiky na bruchu. A nie samotné cestoviny.

8) Nemáte dostatok spánku

Ak si urobíte čas na cvičenie, môže to znamenať menej času na spánok. Pri chudnutí je však dostatok spánku dôležitý. Budete potrebovať viac energie, aby ste vládali cvičiť. Ak však zanedbáte spánok, môžete nepriaznivo ovplyvniť schopnosť tela kontrolovať apetít. Nedostatok spánku totiž zvyšuje množstvo hormónov, ktoré stimulujú chuť do jedla.

9) Nejete dostatok zeleniny

Pre každého je dôležité dať si päť až sedem porcií ovocia a zeleniny denne. Ale diétujúci, ktorí sa tohto držia, schudnú a udržia si novú hmotnosť s väčšou pravdepodobnosťou, pretože strava založená na rastlinných produktoch ponúka väčšie množstvo živín s menej kalóriami. Navyše obsiahnutá vláknina udrží telo dlhšie sýte.

10) Jete postojačky

Hovoríte si, neviem schudnúť, a pritom stojíte pri okne a ujedáte z taniera? Stáť pri chladničke alebo kdekoľvek inde a rýchlo niečo zhltnúť vám neušetrí ani čas ani energiu. Navyše vám takto hrozí, že vaše jedenie nebude uvedomelé. Preto je potrebné oddeliť čas na desiatu či obed od iných aktivít.

11) Nosíte oblečenie, ktoré je vám príliš veľké

Voľné oblečenie je pohodlné, ale zakrýva celé telo a umožňuje vám zabudnúť ako vyzeráte. A to je krok proti motivácii, niečo so sebou urobiť. Preto hľadajte odev s výraznejšou siluetou, aby ste mohli získať predstavu o svojom tele. Alebo to skúste inak a začnite deň v cvičebnom úbore, nech je vám inšpiráciou pre nejakú aktívnu činnosť.

12) Držíte diétu. Teda, čosi ako diétu…

Nech už držíte nejakú „oficiálnu“ alebo „svoju vlastnú“ diétu, nemôžete ju robiť iba polovičato a očakávať viditeľné výsledky. Držte sa preto plánu, inak kilá ostanú tam kde sú a nezbavíte sa ich.

13) Ste závislý na dochucovadlách a topingoch

Šalát je jedným z najzdravších jedál aké môže byť. Ak doň ale pridáte kúsky slaniny, kozí syr, orechy, sušené ovocie a rôzne dresingy, môžete šmahom ruky zdvojnásobiť obsiahnuté kalórie. Mali by ste si byť vedomý, koľko kalórií navyše dodajú vaše obľúbené dochucovadlá. Napríklad takých 10 krutónov urobí poľahky 100 kalórií.

14) Neraňajkujete

Vynechať raňajky a ušetriť zopár kalórií môže niekomu prísť celkom fajn nápad. Telo sa však ešte silnejšie bude držať tuku, pretože bude mať pocit, že jednoducho hladujete. Nezabúdajte, ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú, schudnú viac. Raňajky sú dôležité, aby ste naštartovali metabolizmus. Ale nestačí len niečo narýchlo zhrabnúť. Doprajte si proteíny, aby ste mali dostatok energie a vlákniny, ktorá vás na dlhší čas zasýti.

15) Nekontrolujete si veľkosť porcií

Pokiaľ ide o správnu rovnováhu jedálnička, je kontrola porcií jedným z kľúčov k úspechu. Majte odmerky a lyžičky na dosah ruky. A naučte sa vyslať telu signál „som plný“, odložiť vidličku a nôž a pokračovať v načatom dni.

16) Jete bez rozmyslu

Ak jete pri monitore alebo pri pustenej televízii, môžete svojej snahe schudnúť uškodiť. Pri jedle by vás nemalo nič vyrušovať, aby ste sa mohli sústrediť na jedlo. Výsledkom je, že toho zjete menej. Ak blúdite myšlienkami niekde inde, nemusíte ani vedieť, koľko ste toho už pojedli.

17) Jedlo si nenakrájate a nerozporcujete

Niekedy je taká obyčajná vec ako rozkrájanie alebo vhodné rozporcovanie jedla veľmi nápomocné, aby ste sa nezačali prejedať. Drobné kúsky síce môžu pôsobiť trochu detsky. Ale menšie sústa pôsobia na ľudí oveľa viac zasycujúco. Takže im stačí zjesť menej.

18) Stále pijete sýtené nápoje

Sýtené nápoje nemajú doslova žiadne nutričné prínosy. Ak tieto nápoje naďalej pijete, sabotujete si svoju snahu o zníženie hmotnosti a beznádejne vzdycháte...prečo neviem schudnúť.

19) Nejete dostatočne

Nie je dobré vyhladovať sa, aby ste si ušetrili kalórie na neskôr. Nielen, že si rozhádžete metabolizmus, pri večeri vás dobehne hlad a zjete oveľa viac, ako keby ste jedli počas dňa normálne. Hladovanie nie je vhodné na udržateľné schudnutie. Ale ani príliš malé porcie nemusia byť dobrou voľbou – môžu totiž viesť k nadmernému vyjedaniu medzi hlavnými jedlami.

20) Nedoprajete si čas na zábavu

Keďže stres spôsobuje priberanie na váhe tým, že núti telo viac jesť, a to hlavne jedlá s vysokým obsahom cukru a tuku, doprajte si čas na relaxáciu a zmenu. Bonusom je, že mnohé zábavné činnosti zároveň výborne spaľujú kalórie – napríklad také tancovanie, horolezectvo či nebodaj nakupovanie…

21) Preháňate to s potravinami s nízkym obsahom tuku a odtučnenými potravinami

Ak vyhľadávate potraviny s nízkym množstvom kalórií, môže to byť klamlivé. Mnohokrát sú však plné sodíka, cukru či chemických aditív, ktoré majú nahradiť prísady, ktoré výrobcovia odstránili alebo znížili ich množstvo. Navyše, tieto odtučnené verzie sú menej výživné a chutia akosi „ľahšie“, takže z jedla zjete viac. Takto nakoniec skonzumujete viac kalórií, než by ste zjedli pri bežnej porcii normálneho jedla.

22) Nepíšete si potravinový denníček

Ak si spíšete, čo jete, monitorujete si denný príjem kalórií. Myslíte, že to nestojí za tú námahu? Pri chudnutí sú najúspešnejší práve tí ľudia, ktorí si svoj príjem potravy monitorujú.

23) Neustále chodíte na večere do reštaurácií

Ak si vyrazíte do obľúbenej reštaurácie, môže ísť o dobrý spôsob ako zrelaxovať. Ale ťažko schudnete, ak si dáte veľké jedlo kompletne s predkrmom, drinkom a dezertom. Aj rátanie kalórií je problematické, pretože mnohé potraviny uvedené nie sú. Ak sa nechcete vzdať večerných vychádzok a reštaurácií, rozdeľte si jedlo s kamarátom, voľte zdravé verzie ako sú šaláty alebo grilované kurča. A miesto vína pite vodu.

24) Nikdy si nič nedoprajete

Ak jedávate celkovo zdravo, tak vám zopár hranoliek ani kúsok čokolády z času na čas vaše ciele, pokiaľ ide o chudnutie, nezruinujú. Naozaj nemusíte po zjedení koláča na druhý deň zvýšiť intenzitu cvičenia. Ak navýšite z času na čas kalorický príjem o 600 kalórií, neodrazí sa to na obvode pása. Z dlhodobého hľadiska sa však musíte stravovať zdravo.

25) Po cvičení si dáte tie nesprávne maškrty či olovrant

Drobnosť po cvičení je iba drobnosť. A ak práve nie je obed, mali by ste po cvičení alebo tréningu zjesť približne 150 kalórií. Zdravé potraviny, hoci mix orieškov, môžu obsahovať veľa kalórií. Preto si porciu odmerajte, nejedzte ich bezmyšlienkovito priamo z tašky.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac