11 prekvapivých dôvodov prečo priberáte na váhe

Posledná úprava 06.12.2022

Starostlivosť o telo, udržovanie sa v kondícii a zdravé stravovanie sú hlavné priority pre dlhý a zdravý život. A nech už ste v procese chudnutia, udržiavania aktuálnej telesnej hmotnosti, alebo sa len snažíte zostať zdravý a fit, cieľom je nepribrať na váhe.

Jedného dňa sa postavíme na váhu a zbadáme, že naša hmotnosť sa zvýšila. To nedáva zmysel. Zdá sa nám, že sme správne jedli, pravidelne cvičili a snažili sa zostať fit. Ale niekedy existujú dôvody k telesnej hmotnosti, ktoré zostanú nepovšimnuté. Prečítajte si o prekvapujúcich dôvodoch, prečo ľudia priberajú na váhe.

Kladenie príliš veľkého dôrazu na cvičenie

Niet pochýb o tom, že hlavným aspektom k chudnutiu a štíhlej postave je správne cvičenie. Ale práve rovnováha medzi cvičením a príjmom kalórií je najzdravší spôsob, ako zabrániť priberaniu. Ale na vytvorenie kalorického deficitu potrebného na to, aby sme zbadali konzistentné chudnutie, treba riešiť vstupnú stranu rovnice. Ak je Vaším cieľom vytvoriť kalorický deficit 3500 kalórií prostredníctvom samotného cvičenia v priebehu jedného týždňa, mali by ste kráčať alebo behať 8 kilometrov každý deň v týždni. Rovnaký deficit by sa dal vytvoriť znížením príjmu kalórií z 2000 kalórií denne až 1500. Ani jedna zmena nie je ľahká, ale je viac efektívnejšie vytvoriť deficit znížením kalorického príjmu.

Nedostatok spánku

Vaše telo nemôže fungovať správne bez poriadneho spánku. Ak nemáte minimálne 7-8 hodín spánku, ktoré naše telo potrebuje, vylučuje sa hormón, ktorý nás robí hladnými po celý deň, keď sme v skutočnosti len unavený. Nedostatok spánku môže mať jednoducho za následok zlý metabolizmus. Taktiež poškodzuje mozgovú aktivitu vo frontálnom laloku, ktorý riadi správanie a voľby (ako je napríklad aj výber jedla).

Tekuté kalórie

Často zabúdame na to, že aj tekutiny majú kalórie. Kalórie z džúsov a nealkoholických nápojov môžu veľmi rýchlo pribúdať, ale takéto pribúdanie kalórií si ani neuvedomíme. Tekuté kalórie ale nemajú faktor sýtosti. Sýtosť pritom znamená to, ako dlho zostaneme spokojný, keď sme niečo zjedli. Ak ste zjedli 500 kalórií zdravého jedla, budete plný a pravdepodobne dlhšiu dobu nezjete nič, ale po vypití rovnakého množstva kalórií v pomarančovej šťave, kole alebo pive, možno budete hladný už o pár minút.

Príliš veľa zdravého jedla

Príliš veľa dobrých vecí môže byť príliš veľa. Ak si ľudia myslia, že sa zdravo stravujú, majú tendenciu jesť oveľa viac. Ale ak je niečo bio, neznamená to automaticky, že toho môžete zjesť na kilá.

Posilňovanie

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že príbytok na váhe nie je len tuk. Posilňovanie môže zvýšiť svalovú hmotu, čím sa zvyšuje aj váha. Ak naberiete svaly rýchlejšie, než stratíte tuk, Vaša telesná hmotnosť sa zvyšuje.

Málo jedla

Vynechávanie jedál môže udržať počet kalórií dole, ale Vaše telo nebude reagovať šťastne. Každý reaguje rôzne. Keď obmedzíme kalórie, niektorí ľudia schudnú ako by mali, a u iných nepríde ku žiadnym zmenám, alebo dokonca priberú na váhe. Ak jete menej ako 1600 kalórií za deň a nechudnete, mali by ste zvážiť, či jete dosť, aby Vaše telo podporovalo metabolizmus.

Etikety na potravinách

Neverte nízkotučným etiketám a etiketám bez tuku. Mnoho ľudí si termín "bez tuku" berú ako pozvanie na prejedanie sa. Zvyčajne, keď sa tuk úplne odstráni z podobných výrobkov ako sušienky, tuk je nahradený vysokým množstvom cukru, aby zlepšil chuť. Ako výsledok, inzulínové hladiny v tele stúpajú, čo však vedie k nárastu telesnej hmotnosti. V slaných potravinárskych výrobkoch, ak je výrobok označovaný "bez tuku", zvyčajne je pridanej veľa soli.

Ospravedlňujúce pôžitkárstvo

Je prirodzené, že sa chcete odmeniť za tvrdú prácu v telocvični. Ale prekvapivo, väčšina ľudí vidí odmenu ako pôžitkárske jedlo. Ľudia často povedia niečo v duchu, "ráno som cvičil dva krát, tak si zaslúžim kúsok koláča". Navyše, ste to, čo jete. Cvičením (aj prílišným) nemožno vymazať zlé stravovacie návyky.

Pretrénovanie

Veľa cvičenia je tiež častým dôvodom, že ľudia majú tendenciu na priberanie na váhe. Dlhé cvičenie si môže vybrať daň na Vašich emóciách a duševnej pohode, ktorá je k chudnutiu veľmi dôležitá. Dokončenie dlhšieho cvičenia bude klásť na Vás zbytočný tlak, čo bude mať za následok stres.

Stres

Stres sa často spája s dočasnou stratou chuti do jedla, ale chronický stres môže byť v skutočnosti zviazaný so zvýšením chuti do jedla a prírastku telesnej hmotnosti. V strese a depresiách Váš neuro-endokrinný systém nefunguje správne, vysiela hormonálny signál, ktorý Vám dáva pocit hladu.

Dehydratácia

Dehydratácia môže vážne ovplyvniť mechanizmus Vášho tela. Ovplyvňuje spôsob, akým Vaše telo spaľuje tuk a môže podporiť nadmernú spotrebu kalórií. Taktiež môže dehydratácia spomaliť Váš metabolizmus, spôsobiť únavu, poruchy trávenia a energie potrebnej pre Vaše telo k udržaniu alebo úbytku váhy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac