Nízkokalorické potraviny - top 20 potravín s nula kalóriami

Posledná úprava 06.05.2022

Takmer každý zdravý uvedomelý človek vyhľadáva pri zníženom výdaji energie bezkalorické potraviny alebo nízkokalorické potraviny. Kalorický príjem je priamo úmerný k priberaniu na váhe, preto je dôležite na tento fakt nezabúdať. Niektorí ľudia volia hotové jedlá alebo balené polotovary, ktoré sú „bez kalórií“ alebo „nízkokalorické“, tieto ale obsahujú iné škodlivé prísady. Väčšina z nich môže v konečnom dôsledku obsahovať veľmi veľa kalórií. Ponúkame vám zoznam 20 nízkokalorických potravín (či dokonca bezkalorických potravín), po ktorých môžete s kľudným svedomím siahnuť.

Vodný melón

Vodný (červený) melón patrí medzi dobre známe bezkalorické potraviny. Je bohatý na obsah vody a antioxidantov. Je to zdravá desiata, vhodný šalát alebo dezert. Môžete si ho dopriať po obede alebo po večeri ako sladkú odmenu.

Zeler

Zeler tiež patrí medzi bezkalorické potraviny. Nie je výborný iba kvôli nulovému obsahu kalórií, dokáže tiež zmierniť akné a navyše, vyzdvihuje chuť jedál. Aby ste maximalizovali prínosy zeleru, dozdobte ním polievky, šaláty či pálivé jedlá.

Citrón

Áno, aj citrusové plody patria medzi nízkokalorické potraviny. Dokonca bezkalorické potraviny. Citróny sú zároveň vynikajúcim zdrojom vitamínu C a robia zázraky s pečeňou a s tráviacim systémom. Vytlačte si citrón do teplej vody a vypite hneď ráno nalačno. Môžete si ich pridávať aj do jedla.

Kel kučeravý

Kel je ďalší adept na zoznam bezkalorické potraviny. Je bohatý na vitamín A, K a C a je bohatý aj na antioxidanty. Pridajte si ho do šalátu, smoothie alebo ho dajte do omáčok, či použite ako prílohu ku kuraciemu mäsu.

Cibuľa

Cibuľa je výborná pochutina a možno ju dať takmer do každého jedla, pretože podčiarkuje jeho chuť a dodáva výbornú textúru. Cibuľa patrí medzi nízkokalorické potraviny, navyše má množstvo prínosov – pomáha napríklad pri chudnutí, stimuluje libido, zvyšuje plodnosť.

Mrkva

Mrkva je univerzálnou nízkokalorickou potravinou. Možno ju dať do jedla, do šalátu alebo zjesť v surovom stave. Mrkva slúži aj na ochranu zraku a obsahuje antioxidanty.

Rajčiny

Rajčiny patria k najzdravším potravinám na Zemi a patria medzi bezkalorické potraviny. Sú známe vysokou koncentráciou lykopénu. Pridávajú sa do šalátov, polievok, omáčok. Môžete ich však zjesť aj za surova.

Jablká

Jablká patria medzi nízkokalorické potraviny, známe je však aj ako ovocie s negatívnymi kalóriami – to znamená, že pomáhajú spaľovať viac kalórií. Jablká sú bohaté na vlákninu, ktorá vám zaplní žalúdok a sú výbornou raňajkovou voľbou.

Brokolica

Brokolica je výbornou bezkalorickou potravinou bohatou na vlákninu. Obsahuje vitamín C približne v rovnakom množstve ako pomaranč. Či už si ju dáte vyprážanú alebo dusenú, pridáte do šalátu alebo ju uvaríte s trochou masla a cibule, získate vynikajúce jedlo.

Hríby

Hríby obsahujú najmenej kalórií a sú bohaté na vitamín D, ktorý pomáha pri vstrebávaní vápnika. Môžete si ich vypražiť alebo urobiť na pare, pridať do šalátov alebo do omáčky k cestovinám.

Cuketa

Aj cuketa patrí medzi nízkokalorické potraviny. Obsahuje esenciálne fytoživiny, ktoré pomáhajú v prevencii rakoviny prostaty u mužov. Cuketa je bohatá na mangán, ktorý pomáha spracúvať uhľohydráty v tele. Urobte si ju na pare, pridajte do šalátov či omáčok alebo zjedzte iba s trochou korenia, mletého čili a soli.

Grapefruit

Grapefruit jedávajú ľudia, ktorí si dávajú pozor na váhu. Je to preto, že patrí medzi nízkokalorické potraviny. Grepy sú bohaté na antioxidanty a esenciálne živiny. Môžete si ho dať samotný alebo pridať do šalátu, urobiť si z neho smoothie alebo vytlačiť šťavu.

Kapusta

Kapustu nenájdete iba v zozname bezkalorických či nízkokalorických potravín, patrí aj do zoznamu potravín na chudnutie. Je to preto, že je bohatá na minerály, vlákninu a obsah vody. Pridajte ju do šalátov, alebo si ju upečte s kuraťom.

Repa

Repa obsahuje málo kalórií, ale musíte ju jesť čerstvú, nie zaváranú. Zaváraná už totiž obsahuje množstvo kalórií kvôli prísadám. Repa prečisťuje krv a je bohatá na vlákninu, ktorá udržiava hladký beh metabolizmu. Dajte si ju samotnú alebo ju pridajte do šalátov či iných jedál.

Kokosová voda

Kokosová voda preukázateľne znižuje krvný tlak u hypertenzných ľudí. Pridajte nejaké ovocie, aby ste získali chuť navyše, alebo si kokosovú vodu vlejte do ovocného džúsu. Ak máte radi chuť kokosu, dajte si ju pokojne samotnú. Každopádne, ak chcete nízkokalorický nápoj, pite ju čistú.

Špenát

Nielenže je špenát zaradený do kategórie nízkokalorické potraviny, je tiež bohatý na luteín, draslík, vlákninu, kyselinu listovú posilňujúcu mozog. Iba jedna šálka listov obsahuje 15% dennej dávky vitamínu E, čo je dôležitý antioxidant. Dajte si ho do šalátov, ako polievku alebo do omáčok.

Špargľa

Aj špargľa je na zozname bezkalorických potravín s mnohými prínosmi pre zdravie. Je bohatá na vitamín K, kyselinu listovú, vitamín B1 a iné. Dajte si ju za surova do šalátov alebo ju sparte či ugrilujte.

Reďkovka

Reďkovka má extrémne nízky obsah kalórií a veľa vlákniny. Pomáha vstrebať jedlo, urýchľuje a zľahčuje metabolizmus. Ak si dáte reďkovku na raňajky, zasýti vás na dlhú dobu.

Sladká paprika

Sladká paprika (kápia) má iba veľmi málo kalórií. Okrem toho pomáha aj pri chudnutí, pretože dokáže spaľovať tuky. Dajte si ju do šalátov, omáčok či na cestoviny.

Jarná cibuľka

Jarná cibuľka obsahuje málo kalórií, málo sodíka a žiaden tuk. Môžete ju pridať takmer do každého jedla, do šalátov, do omáčok, alebo ju zjedzte iba tak, s chlebom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac