Ktoré genetické faktory vplývajú na pokožku?

Posledná úprava 19.01.2022

Na pokožku vplýva množstvo externých faktorov. Napríklad prostredie, v ktorom sa pohybujete alebo spôsob starostlivosti o pleť. Ale pod povrchom vplývajú na pokožku oveľa trvácnejšie faktory – vaše gény.

Gény, ktoré sú tvorené DNA, určujú všetky vlastnosti a charakteristiky žijúceho organizmu. Práve ony hovoria bunkám, ako tvoriť proteíny. To má vplyv na všetky štruktúry a funkcie v tele. Vedci odhadujú, že majú ľudia niečo medzi 20 tisíc a 25 tisíc rôznych génov.

Genetika je komplikovaná záležitosť a pre kožu neexistuje jeden špecifický gén. Na ovplyvnenie jediného znaku je potrebná spolupráca mnohých génov. A mnohé znaky môžu byť ovplyvnené jediným génom. Gény majú výrazný vplyv na pokožku, pretože koža je tvorená mnohými proteínmi. Napríklad, kolagén, ktorý tvorí základnú štruktúru kože a dáva jej pevnosť a silu, je proteín. Rovnako melanín, ktorý je pigment, ktorý dodáva pleti jej farbu.

O genetických faktoroch sa často uvažuje z hľadiska dedičnosti. Znamená to, že ak majú vaši rodičia určitý rys, pravdepodobne ho budete mať aj vy. Prinajmenšom čiastočne pravdivé je to aj pre mnohé charakteristiky súvisiace s pokožkou, napríklad typ pleti a farba pleti. Nie je však ľahké jednoznačne izolovať gény, ktoré spôsobujú sfarbenie kože. Mnohí vedci sa pokúšali zistiť, ktoré špecifické gény sú spojené s farbou pleti a typom kože. Je potrebné vykonať ďalšie štúdie, pretože tieto vlastnosti ovplyvňuje veľmi veľa faktorov – či už genetických alebo environmentálnych.

Gény teda ovplyvňujú normálne vlastnosti a charakteristiky pleti. Čo sa však stane, ak sa gény správajú abnormálne? Ako vplývajú genetické poruchy na kožu?

Genetické faktory a genetické poruchy kože

Nemôžete mať gén na určité ochorenie. Genetické poruchy sú spôsobené mutáciou génu, ktorá mu tak bráni v riadnom predávaní inštrukcií proteínom. Alebo bráni presúvať akékoľvek informácie. Ďalší bežný mýtus o genetických poruchách je ten, že sú všetky vrodené alebo prítomné už pri narodení. V skutočnosti sa ale genetická porucha môže rozvinúť aj v priebehu času, a to preto, že bunky starnú alebo sú vystavené škodlivým chemikáliám. Samozrejme môžu byť odovzdávané z generácie na generáciu a niekedy spustené kombináciou dedičnosti a životného prostredia.

Toto platí hlavne pri jednom z bežných ochorení kože – pri rakovine kože. Najbežnejším rizikovým faktorom pre vznik rakoviny kože sú rôzne environmentálne a genetické faktory. Napríklad nadmerné vystavovanie sa slnku, žitie v blízkosti rovníka, bledá pokožka a pehy, či rodinná anamnéza rakoviny kože. Ako je do toho teda zapojená genetika? Gény zvyčajne kontrolujú telesné procesy vytvárania nových kožných buniek, ktoré nahrádzajú staršie, odumreté bunky. Ak je však DNA zmutovaná, vysiela nesprávne pokyny kožným bunkám. Nové bunky potom rastú nekontrolovane a tvoria rakovinovú hmotu.

Ďalšie genetické poruchy kože spôsobené väčšinou alebo úplne dedičnými faktormi, sú:

  • Albinizmus spôsobuje, že telo tvorí nedostatok melanínu, prípadne netvorí vôbec žiadny. Výsledkom je veľmi bledá koža, vlasy a oči. Tiež problémy so zrakom.
  • Epidermolýza bullosa spôsobuje, že je koža extrémne krehká a náchylná na tvorbu pľuzgierov.
  • Ichtióza spôsobuje hromadenie hrubej, suchej, šupinatej kože.
  • Neurofibromatóza spôsobuje nádory pod kožou a tmavšie sfarbené škvrny na koži.

Existujú desiatky ďalších genetických porúch, ktoré ovplyvňujú pokožku. Sú oveľa bežnejšie, než by ste si mysleli. Mnohé bežné problémy kože sú spôsobené, alebo aspoň ovplyvnené našimi génmi. Rosacea (ružovka), porucha, ktorá spôsobuje červenanie tváre, je zjavne dedičná, hlavne u ľudí s bledou pleťou. Psoriáza, tiež bežné ochorenie kože, ktoré spôsobuje červené, šupinaté škvrny na koži, môže byť rovnako vyvolaná čiastočne genetickými faktormi.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac