Kolagénové injekcie

Posledná úprava 31.01.2022

Kolagénové injekcie sa celé desaťročia využívali na ošetrovanie malých nedokonalostí tvárovej pokožky, vrátane „vrások smiechu“, línií, záhybov, vejárikových vrások okolo očí a jaziev po akné. Kolagén sa používa aj na vyplnenie pier a líc, môže byť použitý na ošetrenie v oblasti hrudníka, chrbta a šije. Najbežnejšie sú však tvárové kolagénové injekcie. V mnohých prípadoch sa kolagénové ošetrenie kombinuje s ďalšími procedúrami, ako je facelift (operatívne vyhladenie vrások) alebo brúsenie kože laserom. Hoci sú kolagénové injekcie bezpečné, rýchle a ľahko aplikovateľné, je dôležité, aby ste vyhľadali kvalitného kozmetického chirurga, ktorý s vami môže prebrať všetky pre vás relevantné možnosti ošetrenia.

Čo je kolagén?

Kolagén je prírodný proteín nachádzajúci sa v kostiach, chrupavkách, koži a šľachách. Existuje 27 rozličných typov kolagénov, ktoré sa v tele vyskytujú prirodzene. Určité kolagény nachádzajúce sa v kožnom tkanive sú podstatné pre pevnosť a elasticitu pokožky. S pribúdajúcim vekom sa tento kolagén rozpadá, čím pokožka stráca svoju pružnosť, začínajú sa na nej tvoriť vrásky a ochabuje. V snahe bojovať s týmito známkami starnutia sa mnohí ľudia spoliehajú na kolagénové injekcie, aby nimi doplnili svoje pôvodné zásoby kolagénu. Hoci ide o prírodný proteín, sú s jeho využitím pri kozmetických procedúrach spájané viaceré možné vedľajšie účinky.

Kandidáti na ošetrenie

Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú pre ošetrenie kolagénom, má od 35 do 60 rokov a radi by minimalizovali skoré znaky starnutia, ako je mdlý alebo nevýrazný úsmev a línie kopírujúce výraz tváre. Kolagénové injekčné ošetrenie možno použiť aj vtedy, ak chceme dosiahnuť plnšie, kyprejšie pery, prípadne ak chceme „vyretušovať“ oblasti v okolí úst a čela, kde sa po predchádzajúcej kozmetickej procedúre znovu začali objavovať vrásky. Aj starší pacienti môžu využiť výhody kolagénových injekcií, no ideálnymi kandidátmi sú pacienti, ktorých pokožka je stále relatívne pružná.

Pretože je kolagén prírodná látka a nie je nutný žiaden chirurgický zákrok, aby boli dosiahnuté výsledky, je ošetrenie kolagénom jedným z najbezpečnejších spôsobov, ako môžu ľudia vylepšiť svoj vzhľad. Kandidátmi na kolagénové ošetrenie sú ľudia, u ktorých sa začínajú objavovať línie okolo úst kopírujúce úsmev, vrásky a linky na čele a brázdy medzi obočím. Ako doplnkový benefit dokáže kolagén vylepšiť aj pery, ktoré sa stanú plnšie a kyprejšie. Keď to zhrnieme, ľudia, ktorí si vyberú ošetrenie kolagénom, hľadajú spôsob, ako „oživiť“ alebo vylepšiť svoj vzhľad, ich cieľom nie je ošetriť pokročilejšie známky starnutia.

Všeobecné požiadavky na ošetrenie

Než pacient dostane kolagénové injekcie, je potrebné vykonať určité kroky na to, aby sa predišlo komplikáciám a zaručilo sa dosiahnutie vynikajúcich výsledkov. Na prvom stretnutí je nutné, aby sa lekár oboznámil s pacientovou anamnézou a tak zistil prípadné faktory, ktoré by mohli viesť ku komplikáciám. Lekár zvyčajne vykoná kožný test, aby určil, či u pacienta nemôže dôjsť k alergickej reakcii na kolagén. Počas testu sa do predlaktia injekčne aplikuje veľmi malé množstvo kolagénu. Toto miesto je potom sledované približne jeden mesiac. Ak sa objaví opuch, začervenanie, alebo vyrážka, nie je pacient pravdepodobne vhodným kandidátom na ošetrenie kolagénom. Ak je pre pacienta takéto ošetrenie vhodné, poučí ho lekár o stravovaní, výžive, fajčení a pití alkoholických nápojov. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov je nasledovanie týchto inštrukcií zásadné.

Je pre mňa kolagén vhodný?

Ak je váš zdravotný stav dobrý, váš vek sa pohybuje medzi 35 a 60 rokmi a máte stále relatívne pružnú pokožku, ste pravdepodobne vhodným kandidátom na ošetrenie kolagénom. Avšak, tak ako pri iných kozmetických procedúrach, je pre každého, kto uvažuje nad aplikáciou injekcií dôležité, aby skutočne pochopil, čo môže kolagén spôsobiť. Mali by ste mať neustále na zreteli, že kolagén je určený pre ošetrenie miernych, relatívne skorých známok starnutia. Môže byť vynikajúcou voľbou na minimalizovanie, či dokonca vyhladenie určitých línií a vrások na tvári. Kolagén však nie je určený ako prostriedok na zvrátenie pokročilých príznakov staroby, či závažnejších kozmetických problémov. Ľudia s mimoriadne hlbokými líniami na tvári, prípadne výrazne prevísajúcou kožou, by mali zvážiť využitie agresívnejších chirurgických možností, ako je napríklad facelift (operatívne vyhladenie vrások) alebo operatívne nadvihnutie obočia.

Medicínske a zdravotné faktory

Počas úvodnej konzultácie lekár dôsledne zváži anamnézu perspektívneho pacienta, aby sa uistil, že spĺňa základné kritériá na ošetrenie kolagénom. Väčšina ľudí s dobrým zdravotným stavom sú vhodnými kandidátmi na injekčné ošetrenie. V niektorých prípadoch sa však kvôli aktuálnemu zdravotnému stavu alebo fyzickým predpokladom použitie kolagénu neodporúča. Napríklad, tehotné alebo dojčiace ženy by mali ošetrenie odložiť. Ľudia s určitými autoimunitnými ochoreniami by sa mali použitiu kolagénu vyhýbať úplne. Navyše, väčšina kolagénu využívaného v kozmetických procedúrach pochádza z kráv. Pacienti s alergiou na produkty z hovädzieho mäsa by sa preto mali uistiť, že ich lekár použije kolagén z ľudských zdrojov. V kolagéne sa nachádza aj lidokain, prírodné anestetikum. Každý, kto je na túto látku alergický, by mal požiadať o alternatívnu kozmetickú výplň.

Typy kolagénových výplní

Pri kozmetických procedúrach sa využívajú dva hlavné typy kolagénových výplní. Výplň z hovädzích zdrojov a výplň z ľudských zdrojov. Pretože sú niektorí ľudia alergickí na produkty z kráv, mal by lekár overiť, či je pre pacienta kolagén z hovädziny (ktorý je najvyužívanejší) na ošetrenie vhodný.

Kolagénové výplne majú podľa typu mnoho výhod a nevýhod, pokiaľ berieme do úvahy ich zloženie, cenu, trvácnosť efektu a iné faktory. Počas konzultácie u vášho lekára a po prediskutovaní všetkých pre a proti, môžete zvoliť takú kolagénovú výplň, ktorá bude pre vás najvhodnejšia.

Kolagén z hovädzích zdrojov

Hovädzí kolagén je jedným z najbežnejších typov kolagénových výplní a dokáže efektívne zredukovať výskyt vrások a iných nedokonalostí na tvári. Je extrahovaný z kravskej kože, následne je prečistený a sterilizovaný, potom skvapalnený a pripravený na kozmetické ošetrenie. Výsledok ošetrenia môže vydržať od šiestich mesiacov do jedného roka, záleží na pacientovi a tiež na tom, akou značkou kolagénu bol ošetrený. Alergické reakcie a potiaže v oblasti spojivového tkaniva, ako je napríklad lupus a/alebo artritída, sú rizikové faktory spájané s ošetrením hovädzím kolagénom. Pacienti sú vopred otestovaní na alergie a ich lekár by mal pred ošetrením dôsledne posúdiť ich anamnézu.

Autokolagén

Tento typ kolagénu je derivovaný z vašej vlastnej kože, je zozbieraný počas prvej operácie. Koža je zaslaná do laboratória, kde sa kolagén extrahuje, sterilizuje a skvapalní, aby bola možná jeho opätovná injekčná aplikácia. Pri autokolagéne zvyčajne nie sú potrebné žiadne testy na alergické reakcie, pretože je to prirodzený kolagén nachádzajúci sa v ľudskom tele. Je to vynikajúca alternatíva pre pacientov, u ktorých nie je tolerované ošetrenie hovädzím kolagénom. Autokolagén je populárny pri zväčšení pier a vydrží dlhšie než hovädzí kolagén. Je však aj o niečo drahší.

Isolagén

Isolagén je ďalším typom kolagénu, derivovaný z vlastnej kože. Isolagén sa však nezískava z kože odobratej počas operácie, ale naklonovaním buniek zodpovedných za tvorbu kolagénu, odobratých z oblasti za ušami. Isolagénové kolagénové injekcie sa zvyčajne aplikujú v dvojtýždňových intervaloch, pričom sa výsledky v priebehu času neustále zlepšujú. Keďže isolagén neobsahuje živočíšne proteíny, je riziko alergickej reakcie podstatne menšie. Ošetrenie isolagénom je oveľa drahšie, než hovädzie alebo autokolagénové injekcie.

Dermalogén

Tento kolagén je odoberaný od mŕtvych ľudských darcov a následne sterilizovaný a spracovaný. Hlavný prínos použitia darovaného ľudského kolagénu je to, že vydrží oveľa dlhšie, než hovädzí kolagén a riziko alergickej reakcie sa minimalizuje. Kolagénové výplne z ľudských zdrojov, ako je dermalogén, nepotrebujú príliš dlhý čas na prípravu. Navyše, vzhľadom na to, že dermalogén pochádza z ľudských zdrojov, nie je potrebný test na alergie. Ak je však pacient alergický na lidokain či na iné znecitlivejúce prostriedky, mal by na to pred ošetrením upozorniť svojho lekára.

Proces ošetrenia kolagénom

V súčasnosti je kolagénová injekčná procedúra pomerne jednoduchá. Ošetrenie sa spravidla uskutočňuje v ambulancii a trvá približne 30 až 60 minút. Na základe kozmetických potrieb každého pacienta aplikuje lekár kolagénové injekcie do tých oblastí, ktoré sú pre elimináciu vrások a línií optimálne. V priebehu niekoľkých dní sa u pacienta začne viditeľne prejavovať zlepšenie vzhľadu a prípadný opuch alebo podráždenie spôsobené ošetrením vymizne.

Príprava na ošetrenie

Podľa toho, aké kolagénové ošetrenie lekár zvolí, sa u pacienta najskôr vykonajú kožné testy, aby sa zistili prípadné možné alergické reakcie na kolagénový materiál. Lekár injekčne aplikuje malé množstvo kolagénu do oblasti, ktorú bežne nie je vidno, a teda nevzbudzuje zbytočnú pozornosť. Pacient si toto miesto približne týždeň sleduje. U približne 97 percent pacientov nedochádza k žiadnej alergickej reakcii. Podľa toho, či sa nejaká alergia prejaví alebo nie, zvolí lekár typ kolagénu vhodný na nasledujúce ošetrenie.

Proces aplikácie kolagénovej injekcie

Ošetrenie kolagénom zahŕňa jednu alebo viacej kolagénových injekcií, ktoré sa aplikujú do špecifických oblastí. Niektorí pacienti označujú podanie injekcie ako mierne nepríjemné. Hlavne pokiaľ ide o injekcie aplikované do pier alebo v okolí nosa. Je možné podať lokálne anestetikum, čím sa zníži bolesť na minimum. Niektoré typy kolagénov obsahujú malé množstvo lidokainu, ktorý pomáha znecitlivieť miesto vpichu. Ošetrenie trvá väčšinou menej ako hodinu a možno ho absolvovať počas obednej prestávky.

Čo možno očakávať po ošetrení

Ihneď po ošetrení sa môžu v mieste aplikácie kolagénu dočasne objaviť modriny, podliatiny, či opuch. Miesto vpichu môže byť citlivé. Je to normálne a za pár dní to vymizne. Pacienti sa môžu v podstate hneď po ošetrení venovať svojím každodenným činnostiam. Ako dlho efekt z ošetrenia kolagénom pretrvá, je rôzne. Môže ísť o šesť týždňov alebo šesť mesiacov, dokonca viac. Postupom času telo kolagén prirodzene absorbuje a bude potrebné ďalšie ošetrenie na to, aby sa estetické vylepšenie vzhľadu uchovalo.

Udržiavacia fáza

Ako dlho si dokážete výsledný efekt kolagénového ošetrenia zachovať, závisí predovšetkým od typu kolagénovej výplne. Ošetrenie hovädzím kolagénom vydrží šesť až dvanásť týždňov. Ošetrenie autokolagénom a isolagénon sa zvyčajne uskutočňuje na etapy, aby sa zachovalo estetické vylepšenie vzhľadu. V mnohých prípadoch vydrží výsledný efekt niekoľko mesiacov. Výsledky dermalogénového kolagénového ošetrenia vymiznú zvyčajne po niekoľkých mesiacoch.

Väčšina ošetrení kolagénom si vyžaduje dodatočné „retušujúce“ injekcie dva až štyri krát do roka. Vtedy je udržanie vylepšeného vzhľadu zaručené.

Riziká a prínosy kolagénových injekcií

Tvárové kolagénové injekcie sú bezpečný a efektívny spôsob na vytvarovanie pier a získanie hladšej pokožky s minimom vrások. Pacienti by si však mali uvedomiť, že ošetrenie zahŕňa aj možné riziká a komplikácie, vrátane alergickej reakcie, nerovnomerného sfarbenia pokožky v mieste ošetrenia a tiež možnosť vzniku infekcie. Tak, ako pri každej inej kozmetickej procedúre, by si mali byť pacienti vedomí rizík a prínosov kolagénového ošetrenia ešte predtým, ako sa rozhodnú, že túto procedúru podstúpia.

Prínosy kolagénu

Kolagénové injekcie sa využívali desiatky rokov na to, aby navrátili pokožke jej pružnosť a pomohli udržať jej mladistvý vzhľad. Kolagénová substitučná terapia je bezpečný, nechirurgický zákrok, ktorým je možné vyrovnať línie a vrásky na tvári, a tiež vylepšiť vzhľad určitých špecifických častí tela.

Ak kolagén aplikuje kvalifikovaný kozmetický chirurg, pacient získa:

  • hladšiu pokožku s menším množstvom vrások a línií,
  • presné línie pier,
  • plné pery,
  • vyplnenie plytkých jaziev po akné,
  • celkový mladší a sviežejší vzhľad.

Prínosy kolagénu sa neobmedzujú len na fyzický stav človeka. Je prínosný aj pre psychiku pacienta. Ak vyzeráte tak dobre, ako pred rokmi, stúpa vaše sebavedomie a dobrý pocit zo seba samého.

Riziká a možné komplikácie pri ošetrení kolagénom

Hoci sa aplikácia kolagénových injekcií nepovažuje za chirurgický zákrok, niektoré riziká, ktoré prináša, sú rovnaké ako v kozmetickej chirurgii. Medzi riziká patria:

  • bakteriálne infekcie,
  • reakcia na anestetikum – tekuté kolagénové injekcie obsahujú lokálne anestetikum (lidokain),
  • alergické reakcie – kolagénové injekcie sú derivované z hovädzieho kolagénu, takže každý, kto je alergický na produkty z hovädzieho mäsa, by tento zákrok nemal podstupovať,
  • začervenanie, opuchy alebo podliatiny,
  • svrbenie,
  • abscesy,
  • otvorené rany,
  • olupovanie kože,
  • zjazvenie pokožky,
  • zhrudkovatenie pokožky.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môžu na mieste vpichu vytvoriť plytké jazvy. Ak u vás pretrváva začervenanie, opuch, svrbenie a napätie v mieste vpichu, okamžite kontaktujte lekára.

Všeobecné zdravotné riziká

Tehotné ženy, pacienti trpiaci na určité ochorenia autoimunitného systému a ľudia alergickí na rôzne zložky kolagénu, by sa mali ošetreniu kolagénom vyhnúť. Jedným z hlavných rizík kolagénových injekcií je alergická reakcia. Pred ošetrením sa však vždy vykonávajú alergologické testy, čím je možné odhaliť, či nie je pacient alergický na niektorú zložku používaného kolagénu. V rámci prvej konzultácie vás lekár vždy poučí o vhodnosti kolagénového ošetrenia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy